Pokud vám byl nedávno diagnostikován virus Covid nebo si myslíte, že byste ho mohli mít, možná vás zajímá, zda lze zjistit, o jakou variantu se jedná. Stručná odpověď zní: ano, můžete zjistit, jaký kmen Covid máte. Ale platí to vlastně jen pro případy, kdy se jedná o aktuální „variantu, která vyvolává obavy“. Takže v dnešní době můžete asi v případě zájmu zjistit, zda vás napadl Omicron, ale není to jen tak.
Na vlastní pěst totiž něco takového nezjistíte. Pochopitelně: můžete vycházet z příznaků, ale to není nijak oslnivě přesné. Navíc vám chybí dostatečná praxe, abyste vůbec dokázali posoudit, jestli nemáte jen obyčejnou rýmu. Protože upřímně – většina z nás dnes má řeší možnost nakažení koronavirem při projevu jakéhokoli symptomu. Bolí mě hlava? Asi koronavirus! Mám rýmu? Nejspíš omikron…
Takhle jednoduché to ale samozřejmě není. Pokud chcete mít jistotu, jakou variantou trpíte, musíte počkat, zda vám po odeslání výsledku PCR do laboratoře přijde zpráva z hygieny. A to se děje jen v prvních případech nákazy novým kmenem viru. Aktuálními variantami, které kolují po světě, jsou varianty koronaviru Alpha, Beta, Gamma, Delta a Omikron.
Jaké jsou příznaky varianty Omikron?
Je nutné podotknout, že jsou o něco jiné, než příznaky ostatních variant covidu. Na základě nejnovějších údajů z Londýna, kde byl výskyt viru Omikronu vyšší než v jiných oblastech Spojeného království, analyzovali vědci z organizace ZOE údaje o příznacích ze zaznamenaných pozitivních případů.
Zjistili, že příznaky omikronu jsou:
– Rýma
– Bolest hlavy
– Únava (mírná nebo silná)
– Kýchání
– Bolest v krku
Jak poznám, že mám covid?
Když je stěr s výsledkem PCR testu odeslán do laboratoře k analýze, může ukázat, jaký typ varianty máte – zda jde o Omikron nebo něco jiného. U nás se jednotlivé varianty koronaviru podle červnové zprávy ministerstva zdravotnictví vyhodnocují u 10 procent pozitivních testů.
„Naším cílem je včasná detekce mutací, jejich zachycení a vytrasování. Je to naše absolutní priorita, a to i vzhledem k tomu, že lidé budou přes léto hodně cestovat a tím se zvyšuje riziko zanesení mutací do České republiky. Proto zavádíme plošné vyšetření všech pozitivních vzorků diskriminačním PCR, které odhalí známé mutace. To se díky úhradě naplno rozjede od července. Současně v každém kraji pracuje sekvenační centrum, vyšetřuje vybrané vzorky a hledá zcela nové mutace,“ uvedl k tomu minulý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch s tím, že je stále důležité, aby lidé na koronavirus nezapomínali.
V analýze vzorků pomáhá rozsáhlá síť sekvenčních center, které hledají momentálně nejnebezpečnější varianty viru. Pokud nákazu v nějakém vzorku objeví, nakaženého kontaktuje Krajská hygienická stanice, která zkouší vytrasovat co nejvíce jeho kontaktů.