Koncem loňského roku americký federální Úřad pro kontrolu potravin a léčiv schválil prodej léku kabotegravir. Ten se ve současnosti prodává pod obchodním názvem Apretude a vyrábí ho společnost GlaxoSmithKline (GSK). Do prodeje se dostal poté, co zkušební studie ukázala, že lék byl účinnější než stávající perorální léky.
Podle společnosti GSK by měly být podávány dvě úvodní dávky léku s odstupem jednoho měsíce, následně pak další injekcí každé dva měsíce. A jak tvrdí Dr. Debra Birnkrantová, ředitelka oddělení antivirotik v Centru pro kontrolu potravin a léčiv kabotegravir by mohl být „důležitý nástroj“ v úsilí o vymýcení HIV. Je to totiž vůbec poprvé, co se podařilo vyrobit lék, který zabrání přechodu HIV v AIDS a nevyžaduje každodenní užívání tablet.
Injekce po dvou měsících místo prášků každý den
Preexpoziční profylaxe, neboli PrEP, v současnosti používané léky jako např. Truvada a Descovy mají míru účinnosti až 99 procent – pokud jsou užívány pravidelně. Navzdory zjevným výhodám PrEP, Centra pro prevenci HIV a HIV/AIDS (Centers for Disease Control) tvrdí, že ve Spojených státech pouze čtvrtina z 1,2 milionu ohrožených osob doporučených k léčbě dostala léky.
David Rosenthal, lékařský ředitel Centra pro HIV u mladých dospělých, dospívajících a dětí v Northwell Health v Great Neck ve státě New York, si myslí, že tak nízké procento léčených osob je z důvodu nutnosti brát léky na denní bázi. „Často je to vážně proto, že pacienti nechtějí užívat léky denně. Stále zaznamenáváme nárůst případů HIV ve skupině 25-39 let a PrEP je jedním z pozoruhodných nástrojů, které máme k dispozici, abychom lidem pomohli udržet se v bezpečí a umožnili jim převzít kontrolu nad jejich sexuálním životem,“ myslí si Rosenthal.
Negativem je vysoká cena léku
Kabotegravir by podle Debry Birnkrantové mohl tohle díky svému dávkovacímu schématu změnit. Může pomoci „vysoce rizikovým osobám a některým skupinám, u nichž je adherence denní medikace problémem.
I další odborníci schválení léku vítají. Obecně se má za to, že s použitím kabotegraviru se boj s AIDS stává velkou výzvou a není už to nerealistická možnost. Nicméně je třeba podotknout, že kabotegravir je zatím stále spojen s vysokou pořizovací cenou. Ta v přepočtu činí kolem 81 tisíc za jednu dávku. Často se na financování zatím prý ani nepodílí americké pojišťovny. Pilulky PrEP přitom Američané mohou v lékárnách dostávat bez doplatku.
Zdroj:
https://www.medicinenet.com/script/main/art.asp?articlekey=269236