Úterý, 23 července, 2024

Vědci z Izraele našli nový lék na HIV: K neutralizaci viru stačí jedna injekce

Mohlo by vás zajímat

Nedávná studie naznačuje, že by se v mohlo HIV léčit jednorázovou injekcí. Ta by v těle spustila reakce, které by spustily tvorbu bílých krvinek, které jsou specificky zaměřeny proti viru způsobujícímu AIDS.

- Reklama -

Podle nové studie je jednorázová vakcína proti HIV o krok blíže realitě. Tým v Izraeli použil technologii úpravy genů k vytvoření bílých krvinek typu B, které mohou spustit v imunitním systému kroky nutné k boji proti viru.

Buňky B, známé také jako B-lymfocyty, se tvoří v kostní dřeni a migrují do zbytku těla prostřednictvím lymfatického systému, aby bojovaly proti infekcím. Lidské tělo však nemá přirozenou schopnost ničit virus HIV, který se v případě neléčení přemění na smrtelné onemocnění AIDS.

Lék na AIDS za několik let

„Na základě této studie můžeme očekávat, že v příštích letech budeme schopni vyrobit lék na AIDS, další infekční nemoci a některé typy rakoviny způsobené virem, jako je rakovina děložního čípku, rakovina hlavy a krku a další,“ řekl biochemik Dr. Adi Barzel z univerzity v Tel Avivu, která studii prováděla.

„Až dosud se jen několika vědcům – a my mezi nimi – podařilo vytvořit B-buňky mimo tělo,“ dodal Dr. Bazel, „V této studii jsme byli první, kdo to udělal uvnitř těla a přiměl tyto buňky, aby vytvářely požadované protilátky.“

Na protilátku reagovala všechna zvířata

Tým využil pro potřeby studie CRISPR – nástroj, který biologům umožňuje provádět přesné řezy DNA a měnit genomy.

Barzel vysvětluje, že nosiče odvozené od viru byly upraveny tak, aby nezpůsobovaly poškození a místo toho dodávaly do B-buněk gen kódovaný pro protilátku zabíjející HIV. „Všechna modelová zvířata, kterým byla léčba podána, reagovala a měla v krvi vysoké množství požadované protilátkym,“ radoval se doktor Bazel. „Vyrobili jsme protilátku z krve a ujistili se, že je skutečně účinná při neutralizaci viru HIV v laboratorní misce.“

Díky pozitivním výsledkům studie se Barzel domnívá, že bychom v budoucnu mohli „porazit“ HIV jedinou dávkou.

Zdroj:

studyfinds.org, timesofisrael.com, tau.icl.il

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -