Čtvrtek, 13 června, 2024

Vědci z Izraele našli nový lék na HIV: K neutralizaci viru stačí jedna injekce

Mohlo by vás zajímat

Nedávná studie naznačuje, že by se v mohlo HIV léčit jednorázovou injekcí. Ta by v těle spustila reakce, které by spustily tvorbu bílých krvinek, které jsou specificky zaměřeny proti viru způsobujícímu AIDS.

- Reklama -

Podle nové studie je jednorázová vakcína proti HIV o krok blíže realitě. Tým v Izraeli použil technologii úpravy genů k vytvoření bílých krvinek typu B, které mohou spustit v imunitním systému kroky nutné k boji proti viru.

Buňky B, známé také jako B-lymfocyty, se tvoří v kostní dřeni a migrují do zbytku těla prostřednictvím lymfatického systému, aby bojovaly proti infekcím. Lidské tělo však nemá přirozenou schopnost ničit virus HIV, který se v případě neléčení přemění na smrtelné onemocnění AIDS.

Lék na AIDS za několik let

„Na základě této studie můžeme očekávat, že v příštích letech budeme schopni vyrobit lék na AIDS, další infekční nemoci a některé typy rakoviny způsobené virem, jako je rakovina děložního čípku, rakovina hlavy a krku a další,“ řekl biochemik Dr. Adi Barzel z univerzity v Tel Avivu, která studii prováděla.

„Až dosud se jen několika vědcům – a my mezi nimi – podařilo vytvořit B-buňky mimo tělo,“ dodal Dr. Bazel, „V této studii jsme byli první, kdo to udělal uvnitř těla a přiměl tyto buňky, aby vytvářely požadované protilátky.“

Na protilátku reagovala všechna zvířata

Tým využil pro potřeby studie CRISPR – nástroj, který biologům umožňuje provádět přesné řezy DNA a měnit genomy.

Barzel vysvětluje, že nosiče odvozené od viru byly upraveny tak, aby nezpůsobovaly poškození a místo toho dodávaly do B-buněk gen kódovaný pro protilátku zabíjející HIV. „Všechna modelová zvířata, kterým byla léčba podána, reagovala a měla v krvi vysoké množství požadované protilátkym,“ radoval se doktor Bazel. „Vyrobili jsme protilátku z krve a ujistili se, že je skutečně účinná při neutralizaci viru HIV v laboratorní misce.“

Díky pozitivním výsledkům studie se Barzel domnívá, že bychom v budoucnu mohli „porazit“ HIV jedinou dávkou.

Zdroj:

studyfinds.org, timesofisrael.com, tau.icl.il

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.

Při házení mincí ve skutečnosti nejsou šance 50 na 50, zjistili vědci

V otázce hodů mincí bylo vědecky prokázáno, že na spravedlivou šanci padesát na padesát se ve skutečnosti nedá spoléhat.

David Beckham přiznal posedlost uklízením.Má díky tomu dokonalý šatník

V nové dokumentární minisérii "Beckham", která je k vidění na Netflixu, se fotbalová legenda David Beckham otevřeně svěřuje o svém životě s obsedantně-kompulzivní poruchou. A ukázal fanouškům svůj dokonalý šatník.

Protikuřácký zákon v Singapuru už zabránil 20 tisícům mrtvých

V zájmu veřejného zdraví se otevírá cesta k světu bez tabáku. Dvě země, Bhútán a Singapur, se staly průkopníky této cesty díky svým drakonickým krokům v rámci protikuřácké legislativy. A Singapur už tvrdí, že díky zákazům kouření zabránil smrti téměř 20 tisíc lidí.

Slet z nebe: Smrtelně nebezpečný rychlostní pád jako zdroj vzrušení a zábavy

Nesmírně odvážný sport zvaný speed skydiving, z něhož se člověku zrychluje tep, vyžaduje, aby se jeho příznivci vrhli z letadla a usilovali dosáhnout co nejvyšší a stálou terminální rychlost.

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.
- Reklama -