Vědci z Univerzity Britská Kolumbie tvrdí, že identifikovali enzym, o který se opírá mnoho zhoubných nádorů, aby se jim dařilo v typicky kyselém prostředí s nízkým obsahem kyslíku.
Podle výzkumníků z unverzity karbonická anhydráza IX (zkráceně CAIX) pomáhá neutralizovat kyselé podmínky, což umožňuje rakovině mutovat do agresivnějších forem a šířit se do dalších částí těla. A to může mít smrtelné následky.
„Rakovinné buňky jsou závislé na enzymu CAIX. Potřebují ho, aby přežily, což z něj nakonec dělá jejich Achillovou patou. Inhibicí jeho aktivity můžeme účinně zastavit růst rakovinotvorných buněk,“ vysvětluje vedoucí autor studie, Dr. Shoukat Dedhar, podle webu scitechdaily.com.
Během laboratorního výzkumu tým doktora Dedhara zkoumal genetiku rakovinných buněk a systematicky odstraňoval jeden gen po druhém, aby zjistil, zda lze buňku zabít pomocí CAIX spolu s dalším specifickým genem.
Podle doktora Dedhara testy odhalily nečekanou roli proteinů a procesů, které řídí ferroptózu, formu buněčné smrti, k níž dochází při hromadění železa a fyzickém oslabení nádorů.
„Nyní víme, že enzym CAIX blokuje rakovinné buňky, které umírají v důsledku ferroptózy,“ vysvětluje Dr. Dedhar. Říká, že kombinace inhibitorů CAIX se sloučeninami o nichž je známo, že způsobují ferroptózu, může zastavit onemocnění v jeho počátcích.
Vědci doufají, že jejich úsilí otevře cestu k lékům na léčbu běžných nádorových onemocnění – včetně rakoviny prsu, slinivky břišní, plic, střev a prostaty -, která jsou závislá na zásobování těla kyslíkem a živinami.