Podle odborníků se mužům s rakovinou prostaty rýsuje nová naděje – slibný zákrok likviduje smrtící nádory bez vedlejších účinků.
Podle vědců z chicagského Rush University Medical Center by léčba „NanoKnife“ mohla být vhodnou alternativou pro pacienty s tímto život ohrožujícím onemocněním. Systém NanoKnife, který již byl ve Spojených státech schválen Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) pro chirurgickou ablaci měkkých tkání, používá k ničení rakovinných buněk cílenou elektrickou energii – proces známý jako nevratná elektroporace – a ponechává okolní zdravé tkáně bez poškození.
Podle odborníků tato léčba může být velkou nadějí pro pacienty s rakovinou prostaty s nízkým nebo středním rizikem. V současné době lze některým pacientům v časném stadiu s méně agresivním karcinomem prostaty doporučit strategii „watch and wait“ (tedy „sleduj a čekej“).
V případě návratu rakoviny více možností
Jiní pacienti však mohou vyžadovat intenzivní léčbu. Mezi možnosti v tomto případě patří ozařování a zmrazení nebo chirurgické odstranění celé žlázy, které může způsobit inkontinenci a erektilní dysfunkci.
„Nevíme, jestli to bude fungovat u všech,“ komentoval léčbu Dr. Srinivas Vourganti, urolog, v publikaci pro chicagskou Rush University o účinnosti NanoKnife jako léčby rakoviny prostaty. „Ale mnoha mužům by NanoKnife mohl poskytnout vhodnou formu kontroly. A pokud se vrátí, máme více možností. Takže jsme z toho opravdu nadšeni.“
Jak léčba NanoKnife probíhá?
Jak že to celé funguje? Čtyři malé sondy přístroje NanoKnife jsou naváděny ultrazvukem a magnetickou rezonancí (MRI) a směřují elektrickou energii k rakovinným buňkám. Tato technika ponechává nervy pro ovládání močového měchýře a erekci neporušené, což může zachovat jejich funkci.
Zákrok se provádí v celkové anestezii a nepředpokládá se, že by vyžadoval delší pobyt v nemocnici, odborný dohled je nutný jen po dobu tří dnů. „Je to rozhodně jednodušší doba rekonvalescence než úplné odstranění žlázy,“ poznamenává Vourganti.
Smrtelná nemoc pro mužské pokolení
V naší republice se rakovina prostaty vyskutuje v poměru 60 případů na 100 000 mužů. Co se týče mužské části obyvatelstva, může taty rakovina za 10 procent všech nádorů. V USA je každoročně diagnostikováno více než 200 000 mužů s rakovinou prostaty a více než 30 000 jich ročně zemře, což z nemoci činí celosvětově nejsmrtelnější rakovinu postihující výhradně muže. Pětileté přežití pacientů v časném stadiu se blíží 100 procentům.
Vourganti však varuje, že až 20 procent případů rakoviny prostaty se vrací. Pokud se však onemocnění vrátí po použití NanoKnife, mohou prý pacienti stále využít tradiční lékařské možnosti. NanoKnife v současné době prochází několika klinickými zkouškami, které mají určit jeho bezpečnost a účinnost, a vědci doufají, že tento postup předloží ke schválení příslušným americkým úřadům pro léčbu rakoviny prostaty.
Zdroj:
oregonlive.com, technologynetworks.com, rush.edu, nemoci.vitalion.cz