Dvaceti lidem, kteří byli slepí nebo jim hrozila ztráta zraku, se díky vepřové kůži, vedlejšímu produktu potravinářského průmyslu, částečně nebo úplně vrátil zrak.
Jedinečný rohovkový implantát vyvinutý Linköpingskou univerzitou a společností LinkoCare Life Sciences AB dokázal vrátit zrak skupině zrakově postižených. Implantát vyrobili z lékařského kolagenu z vepřové kůže, vyčištěného odpadu potravinářského průmyslu, který se používá v zařízeních pro léčbu glaukomu. Rohovka je vnější průhledný obal oka a onemocnění rohovky postihuje miliony lidí na celém světě. Implantát je určený těm, kteří tímto onemocněním trpí.
V pilotní studii tato umělá rohovka obnovila vidění dvaceti pacientům s poškozenou rohovkou, z nichž většina byla před implantací slepá. Vědci tvrdí, že povzbudivé výsledky dávají naději lidem s poškozeným zrakem a slepotou rohovky. Bioinženýrský implantát je náhradou za transplantace darované lidské rohovky, které jsou v místech, kde jsou skutečně potřeba, těžko dostupné.
Rohovka, která je průhledná a pokrývá duhovku a zornici oka, umožňuje vstup světla do oka, což je nezbytné pro vidění.
Na transplantaci rohovky čeká více než 12 milionů lidí
Podle studie z roku 2016 má na transplantaci rohovky, která je jedinou léčebnou metodou rohovkové slepoty, nárok pouze jedna ze 70 osob. Na čekacích listinách je přitom odhadem více než 12,7 milionu lidí. V zemích s nízkými a středními příjmy v Asii, Africe a na Blízkém východě žije většina těch, kteří tuto operaci – jež vyžaduje darování lidského těla – potřebují.
Pro všechny tyto lidi je využití umělé rohovky nadějí na návrat zraku.
Umělou rohovku lze skladovat až dva roky
„Výsledky ukazují, že je možné vyvinout biomateriál, který splňuje všechna kritéria pro použití jako lidský implantát, který lze masově vyrábět a skladovat až dva roky, a tím oslovit ještě více lidí s problémy se zrakem,“ uvedl Neil Lagali, profesor na katedře biomedicínských a klinických věd na univerzitě ve švédském Linkopingu, který se na vývoji podílel. „Tím se nám podaří obejít problém nedostatku darované rohovkové tkáně a přístup k jiným způsobům léčby očních chorob.“
Vědci také vytvořili zcela novou, minimálně invazivní techniku pro léčbu onemocnění známého jako keratokonus, při kterém se rohovka ztenčí natolik, že může vést až ke slepotě. Transplantace rohovky obvykle spočívá v lékařském odstranění rohovky pacienta a jejím nahrazení darovanou rohovkou, která je následně přišita na místo.
Zdroj:
cbsnews.com, metro.co.uk, medicalnewstoday.com, newscientist.com