188tunový Panzer VIII Maus byl největší tank, jaký byl kdy zkonstruován. Šlo o naprosto absurdní koncept, který by nejspíš nefungoval ani za nejlepších okolností, natož aby se s ním dařilo zemi s velkým nedostatkem pracovních sil, materiálu a paliva. Koncept tohoto supertěžkého tanku se poprvé objevil v roce 1942 poté, co německá invaze Sovětského svazu odhalila významné nedostatky německého pancéřování při použití proti sovětským tankům.
Do vývoje se dokonce zapojil samotný Adolf Hitler, který v lednu 1943 trval na tom, aby tank měl hlavní kanon ráže 128 mm, navíc kanon ráže 75 mm a k tomu ještě kulomet pro vzdušné cíle. Původní koncepty však s takovou výzbrojí nepočítali, což si vyžádalo přepracování celého návrhu.
Oslnivá palebná síla, ubohý dojezd, šílená spotřeba
Konečné rozměry německého tanku Panzer VIII Maus byly: 10,2 m délky, 3,71 m šířky a 3,63 m výšky. Jednalo se o nejtěžší tank, jaký byl kdy postaven, vážil neuvěřitelných 188 tun! Jinými slovy, 188 000 kilogramů opancéřované hrůzy na kolech. Používal vznětový motor Mercedes Benz řady 500 s maximálním výkonem 1 200 koní.
Hlavní výzbrojí Mause byl 128mm kanon KwK 44 L/55 zkonstruovaný zdrojařskou firmou Krupp. Ten vycházel ze 128mm polního protitankového dělostřeleckého kanonu Pak 44 používaného také ve stíhači tanků Jagdtiger. 128mm široké dělo bylo dostatečně výkonné, aby zničilo všechna tehdejší spojenecká obrněná bojová vozidla, některá klidně i na vzdálenost přesahující 3500 metrů. Na Hitlerův požadavek do tanku konstruktéři přidali také koaxiální 75mm kanon KwK 44 L/36,5.
A přestože nezbývá, než se před podobnou střeleckou silou uctivě poklonit, ostatní charakteristiky tanku už tak oslnivé nebyly. Ačkoli měl Panzer VIII kapacitu 3 500 litrů paliva, mohl ujet jen nějakých 160 kilometrů, než potřeboval dotankovat. K ovládání téhle mechanické bestie byla navíc zapotřebí šestičlenná posádka.
K nasazení tanku do boje nikdy nedošlo
I z těchto důvodu se nakonec vyrobily byly pouze dva částečně dokončené prototypy tanku Maus. Nikdy se ovšem ani nepřiblížily bojovému nasazení. Maus měl prostě nepřehlédnutelně významné bojové slabiny.
Nejtěžší tank války kvůli své nepovedené konstrukci nedokázal držet krok s ostatními tanky, protože se pohyboval maximální rychlostí jen zhruba 20 km/h. A ačkoli byl díky svému těžkému pancéřování v podstatě imunní vůči většině protitankových zbraní, obrovská hmotnost a pomalá rychlost by z něj na bojišti učinily až příliš snadný cíl pro spojenecká letadla. Je tedy vlastně s podivem, že se Panzer VIII Maus vůbec dostal z konstrukční linky, vzhledem k tomu, že Němci měli po celou válku vážný nedostatek paliva.
Zdroj:
nationalinterest.com, hotcars.com, panzernet.net