Od roku 2011 se ministerstvo obrany postupně zbavuje bunkrů vzoru 37, budovaných ve třicátých letech. Do soukromých rukou se už dostaly desítky objektů. Zprvu je ministerstvo rozdávalo zájemcům z řad neziskových organizací, nebo klubů vojenské historie. Některé z nich nadšenci svépomoci rekonstruovali, v jiných vznikly na příklad galerie, v jednom mají dokonce klubovnu skauti.
Aktuálně je v nabídce ministerstva obrany 18 „řopíků“
V současné době už jsou objekty pouze rozprodávány. Aktuálně jich ministerstvo obrany na svých stránkách nabízí osmnáct. Jedná se o lehké opevnění nového typu, tzv. Řopíky.
Řopíky nikdy nebyly využity v boji
Název řopík je odvozený ze zkratky ŘOP – ředitelství opevňovacích prací. Soustava betonového opevnění byla zbudována ve 30. letech podél německých, polských, maďarských a později i rakouských hranic. Některé bunkry bychom našli i ve vnitrozemí, ty byly stavěny o něco později a měly sloužit jako ústupové příčky v případě prolomení základních linií. Nejznámější soustavy jsou Pražská čára a Vltavská linie. Během dvou let na území Československa vyrostlo kolem 10 000 těchto malých betonových pevnůstek.
Bohužel svůj účel nikdy nesplnily. Po mnichovské zradě a vyhlášení protektorátu Čechy a Morava se dostaly řopíky do rukou nepřátel. Mnoho bunkrů, obzvláště na území Sudet, bylo na příkaz německé vlády zničeno. Nacisté se obávali vzpoury a toho, že by řopíky využil případný odboj.
Na prodej jsou dva typy bunkrů
Bunkry jsou zmenšené kopie pěchotního srubu. Vojáky chránily stěny 120 cm tlustého betonu, vybaveny i byly miniaturními střílnami mohutnými pancéřovými dveřmi. Řopíků se postupem času vyvinulo pět tpů A – E. Aktuálně armáda prodává typy A a B.
Typ A je nejběžnějším bunkrem u nás a stal se základním prvkem obranné linie. Tento Řopík a je určen pro boční palby ze dvou kulometů. Byl stavěn v šesti modifikacích a je dimenzován na sedm mužů.
Typ B je podobný typu A, má ale jednu boční střílnu a jednu střílnu čelní. „Béčka“ nejsou tak častým typem, z celkového počtu bunkrů vzor 37 tvoří jen 5 procent, uvádí Wikipedie.
Kde a za kolik můžete bunkry pořídit?
Devět bunkrů se nachází kolem Opavy, dva u Pobořan a tři u Mikulova, ostatní najdete roztroušené většinou v pohraničí. Některé objekty se prodávají i s přilehlým pozemkem a jiné pouze jako samostatný objekt. Nejlevnější řopík se nachází v Adolfovicích v Bělé po Pradědem za 16 500 Kč, nejdražší – za 65 000 Kč – v obci Očihov v Ústeckém kraji, píše army.cz. Kompletní nabídku najdete na stránkách ministerstva obrany.
Bunkry můře získat kdokoli, vyhrává ten, kdo dá vyšší nabídku. Uzávěrka výběrového řízení je 19. října. Žádosti s uvedením konkrétního objektu a sumy, kterou jste ochotní zaplatit, je nutné doporučeným dopisem nebo osobně dopravit na ministerstvo obrany.
Zde najdete interaktivní mapu, na které si můžete polohu bunkrů prohlédnout: