Pátek, 22 listopadu, 2024

Těžký Gustav: Nejdražší Hitlerova hračka si vystřelila pouze jedinkrát

Schwerer Gustav, neboli Těžký Gustav, měl být nejničivější zbraní 2. světové války. Hitler dal ho vyrobit kvůli útoku na Maginotovou linii.

Mohlo by vás zajímat

Velká obléhací děla nebyla v dějinách válečnictví ničím výjimečným. Sloužila k dobývání hradů a pevností už ve středovku. Jejich výhodou byla velká palebná síla, jejich nevýhodou obtížná manipulovatelnost a obtížná obsluha.

- Reklama -

Hitler chtěl také své velké dělo

Hitler se chtěl vyrovnat Britům, ti už moderní těžké dělo měli. Zkonstruovali stroj, který vážilo 42 tun a byl schopný metat granáty 914 mm do vzdálenosti čtyř kilometrů. Své chloubě říkali „Mallet Mortar“. Vyrobili sice pouze dva kusy a nikdy nebyly nasazeny ve skutečných bojích, ale i tak dělal Mortar Hitlerovi velké starosti, informoval web militaryfactory.com.

Tlustá Bertha a těžký Gustav

Německo také už své monstrózní dělo mělo. Říkali mu Tlustá Bertha a bylo odzkoušeno v první světové válce, na příklad v bitvě u Verdunu. Tlustá Bertha se osvědčila při dobývání starších belgických a francouzských pevností, ale na moderní Maginotovu linii by nestačila. Její 420 mm houfnice nedokázaly prorazit mohutné železobetonové konstrukce a masivní ocel.

Zakázku na vývoj nové superzbraně dostala jako v případě Tlusté Berthy firma Krupp. Zadání znělo jasně: zbraň, která bude schopna prorazit obranné linie na francouzské straně hranic s Německem. Maginotova linie se skládala ze sítě betonových bunkrů spojených chodbami. Těžký Gustav se měl probít metrem oceli nebo sedmi metry kvalitního železobetonu. Podle Youtube kanálu American Heroes bylo zadání i pro zkušené konstruktéry firmy Krupp velkým oříškem.

Tlustá Bertha se jmenovala podle Berthy Krupp, dcery známého průmyslníka a dědičky závodů. Těžký Gustav dostal jméno podle Berthina syna a stávajícího ředitele fabriky Gustava Kruppa. Hitler Gustava osobně navštívil a seznámil ho se svými plány. Gustav kývl na jeho nabídku a zadal týmu svých nejlepších konstruktérů nelehký úkol.

Megalomanský projekt se nakonec povedlo naplnit

těžký gustav
Těžký Gustav (Schwerer Gustav) nejspíš už existuje jen jako replika. Foto: Scargill, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

K tomu, aby bylo možné Maginotovu linii prorazit, musel být Těžký Gustav schopen vystřelit 4,6 tunové projektily na vzdálenost padesáti kilometrů. Zdál se to být úkol prakticky neřešitelný. Kruppovým konstruktérům se to nakonec přece jen podařilo.

Vzniklo monstrum vážící 1350 tun. V roce 1737 byl hotový návrh, který Hitler osobně odsouhlasil. V roce 1940 dle smlouvy s německou vládou měla být dodána první děla určená k útoku na Francii.

Při výrobě však došlo k technickým problémům a termín dodání prototypu se zpozdil zhruba o rok, píší stránky nationalinterest.org. Až v roce 1941 byl Gustav v několika částech po železnici převezen na střelnici Rugernward na pobřeží Baltského moře k prvním testům. Přítomný byl údajně i sám Hitler.

Neslavná „kariéra“ Těžkého Gutava

Ironií osudu se k Maginotově linii Gustav nikdy nedostal. Byl odeslán na druhou stranu Evropy. Do Francie Němci vstoupili přes Belgii, Maigenotovu linii obešli a její dobývání bylo tedy zcela zbytečné.

Gustava přesunuli na východní frontu, aby podpořil operaci Barbarossa. Gustav bojoval u Sevastopolu a škody, které dokázal napáchat, byly opravdu strašlivé, informoval interestentengineering.com. Poté byl přesunut k Leningradu, ale použit tu nikdy nebyl.

Definitivní konec Těžkého Gustava přišel v dubnu 1948. Zničili ho sami Němci. Báli se, že padne do rukou Američanů. Nakonec jeho torzo skončilo v rukou ruských expertů. Co s Gustavem bylo dál, známo není.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Robotické vysavače „zešíleli“: Uráželi majitele a chrlili na ně rasistické nadávky

Technologie se vymkla kontrole! Představte si ten horor – klidný večer, obývací pokoj, rodinná pohoda… a najednou začne váš robotický vysavač nadávat přímo uprostřed místnosti a nahánět vašeho mazlíčka. Už je to tak. Hlas moderní uklízecí techniky se nečekaně proměnil v hlas plný zloby, nenávisti a – světe div se – i rasistických nadávek!

Nové obvinění: Puff Diddy zneužil ženu ovladačem, aby kryl svou účast na smrti Tupaca

Puff Diddy, kdysi symbol úspěchu a vlivu v hudebním průmyslu, nyní čelí temným obviněním, která odhalují stíny v jeho minulosti. Zásadní žaloby, konspirační teorie a hrozivá svědectví přinášejí otázky, které mohou navždy změnit pohled na jednu z největších ikon hip-hopu.

Glosa: Úpadek Googlu, aneb jak nám kolos začíná slábnout

Byly časy, kdy Google připomínal božskou entitu internetového světa. Na dotaz vyplivl výsledek, který nezpochybnitelně nesl punc pravdy a relevance. Dnes se však zdá, jako by se tento technologický titán začal otáčet k temnější straně. Vyhledávání, kdysi téměř neomylné, stále častěji selhává a začíná ztrácet důvěryhodnost.

Ikonický Lamborghini Countach se vrací jako hybridní superauto

Prohlédněte si Lamborghini Countach LPI 800-4, moderní interpretaci ikonického superauta ze 70. a 80. let. Ano, to je to auto, které jste jako děti...

Jak mít břišáky jako Bruce Lee: Přehled cviků, které vám pomohou překvapivě rychle

"Moje síla vychází z břicha. Je to těžiště a zdroj skutečné síly." - Bruce Lee Vizuálně nejpůsobivější ze všech Leeho tělesných partií byly slavné Bruce...

První setkání s jejími rodiči: Na co si dát pozor a čím zabodovat

Žádná část vztahu není pro muže děsivější než první setkání s rodiči jeho dívky. Tlak je na místě. Pro fungování vztahu je totiž nezbytné...

Samořídící auto hned tak mít nebudete. Tesla hlásí problémy

Americká federální vláda začala vyšetřovat systém Autopilot pro autonomní vozidla od společnosti Tesla. Pro budoucnost bez řidičů to může znamenat vážné problémy. Samořídící auto...

Největší letadla na světě: Giganti nebes, kteří se zařadili do historie

Největší letadlo na světě už asi i největším letadlem na světě zůstane. V posledním půlstoletí totiž světové letecké společnosti stále častěji zjišťují, že menší...

5 zajímavých věcí, které jste pravděpodobně nevěděli o Niki Laudovi

"Vzdávat se je něco, co Lauda nedělá," byla slova prvního prohlášení k novinářům po hrozivé nehodě na okruhu Nürburgringu, při které slavný závodník málem...

Tuvalu: Smilují se bohaté země a povede se zachránit umírající tropický ráj?

Tuvalu, čtvrtý nejmenší stát na světě, je tvořen devíti ostrovy. Žije na nich pouhých 11 000 obyvatel, většina na největším ostrově Fongafale. Celková rozloha...
- Reklama -