My máme Jiřího Procházku, staří Řekové měli Arrhachióna z Figaleie. Legendární řecký zápasník proslul tím, že ho neporazilo ani to, když přímo v ringu zemřel.
V posledních dnech výrazně rezonuje společností jméno zápasníka MMA Jiřího Procházky, který jako vůbec první Čech v historii vyhrál pás šampiona v UFC. Stalo se tak i proto, že český bijec ustál několik okamžiků, kdy byl na hraně knock outu. Procházka v ringu vypadal, že by raději umřel, než aby prohrál. A stejně to měl v časech antiky i další zápasník – Arrhachión z Figaleie.
Ten na rozdíl od Procházky v jednom ze soubojů zemřel. Ale ani tak neodešel ze zápasu jako poražený. Podle antického spisovatele Filostrata získal Arrhachión věnec v pankrátionu na olympijských hrách v letech 572 a 568 př. n. l. a v roce 564 př. n. l. se dostal potřetí za sebou do finále.
Nikdy neporažen v Olympii
Zkrácená verze příběhu je, že Arrhachiona soupeř držel na zemi a škrtil ho. V tu chvíli Arrhachionův trenér zakřičel: „Jaký vznešený epitaf dostaneš, když se nepodvolíš – ‚Nikdy nebyl poražen v Olympii‘.“ A tak Arrhachion držel a nepodvolil se. A zatímco pomalu ztrácel vědomí, sáhl ještě z posledních sil po soupeřově kotníku.
V době antiky a pankreatonu totiž zápasy končily až ve chvíli, kdy jeden ze soupeřů definitivně odpadl, zápasy neukončoval rozhodčí.
Posmrtná korunovace zemřelého šampiona
Arrhachion tedy chytil soupeřům kotník a prudce s ním škubl, až mu ho vykloubil. Fenomenální vítězství! Bohužel přišlo jen vteřiny předtím, než zápasník zemřel na následky poškození způsobeného soupeřovým škrcením. Arrichionovo bezvládné tělo korunovali olympijským vítězem a jako hrdinu ho odvezli zpět do jeho rodného města Figaily.
Ačkoli je příběh sám o sobě pravdivý, o způsobu Arrhachionovi smrti se vedlo a stále ještě vede mnoho debat. Někteří historici se domnívají, že Arrhachion zemřel na zlomení vazu, a nikoliv na udušení, protože než člověk zemře na ztrátu kyslíku, omdlí, načež je třeba po delší dobu udržovat škrcení, aby byl mozek zbaven kyslíku.
Zdroj:
aworkstation.com, Wikipedie, history.com, todayifoundout.com