Nad smrtí Manfreda von Richthofena se dodnes vznášejí otazníky. Proč největší letecké eso všech dob udělalo chybu, která stála pilota život?
Manfred von Richthofen v neděli 21. dubna 1918 zamířil se svým legendárním rudým trojplošníkem Fokker Dr.I nad území kolem řeky Somny. Pětadvacetileté letecké eso sebevědomě vletělo nad nepřátelské území. Ze země jej odstřelovaly australské pozemní jednotky a za zády měl zkušeného pilota Arthura Roye Browna.
Osudová chyba Rudého barona
Rudý baron před Brownem obratně manévroval a snažil se vyhnout zásahu. Šikovně unikal svému pronásledovateli, který po něm intenzivně pálil. K úžasu všech zúčastněných rudý trojplošník udělal nepochopitelný manévr. Sestoupal příliš blízko zemi a dostal zásah jednu z pozemních střel. Tohle by od zkušeného pilota nikdo nečekal!
Von Richtenhofer byl sice smrtelně zraněný, přesto však dokázal mobilizovat síly, a s poškozeným letadlem přistát. Překvapení australští vojáci se se seběhli kolem rudé stíhačky. Nikdo neměl pochyb. Sestřelili legendu!
Poslední slova von Richthofena
Když otevřeli pilotní kabinu, spatřili zraněného von Richthofena. Z posledních sil otevřel ústa a řekl: „Kaput (mrtvý)“.
Australané barona pohřbili se všemi vojenskými poctami, jak se na válečného hrdinu patří. Web Atlas Obscura píše, že byl pochován na místním vesnickém hřbitůvku v Bertagnes. V roce 1925 Richtenhofenovo tělo exhumovali a přesunuli na berlínský hřbitov válečných hrdinů. V roce 1975 si bratr Bolko vymohl tělo na místních úřadech a nechal jej převézt do rodinné hrobky v Lipsku, kde letec odpočívá dodnes.
Co bylo příčinou selhání?
Nikoho by ani nenapadlo nejslavnějšího letce své doby podezírat z nedostatku zkušeností, i když tato chyba tak jednoznačně vypadala.
Pravděpodobný důvod má kořeny v události, která se stala o několik let dříve. V roce 1917 mě von Richtenhofer vážnou nehodu. Při stíhacím letu byl postřelen a strávil devět měsíců v nemocnici se zraněním hlavy. Kulka mu poškodila čelní mozkový lalok a když se vrátil zpátky do kabiny své stíhačky, už nikdy nelétal jako dříve. Nepřišel o schopnost koncentrace, reflexy a strategické uvažování, ale o soudnost a pud sebezáchovy, což se u poškození této části mozku nezřídka stává.
Von Richthofena předem určená armádní kariéra
Manfred Albrecht von Richthofen se narodil 2. května 1892 v pruské šlechtické rodině. Většina jeho mužských předků sloužila v armádě a ani mladý Manfred neuvažoval, že by jeho cesta byla jiná, jak informuje web history.com.
V jedenácti letech nastoupil jako kadet k hulánskému pluku. Byl výjimečně schopný a v devatenácti letech dostal hodnost podporučíka. Mimořádné schopnosti projevil už na východní frontě jako průzkumník.
V roce 1915 zažádal o přestup k letectvu. Prvně bojoval jako pilot bombardéru. O rok později se seznámil s leteckým matadorem Oswaldem Boelckem. Toto setkání Manfreda ovlivnilo natolik, že se definitivně rozhodl přestoupit ke stíhačům.
Von Richthofen stál přímo u zrodu moderního stíhacího německého letectva. Jeho jednotka dostala jméno Létající cirkus a on se stal jeho hlavní atrakcí. Mezi ostatními vynikal počtem sestřelů, nepřehlédnutelnou stíhačkou rudé barvy a také tím, že už za války sepsal memoáry, které se staly slavné i na nepřátelské straně fronty. Manfred von Richtenhofen se stal válečnou celebritou.