Ray Holmes se díky své odvaze stal jedním z hrdinů Británie v 2. světové válce. Hlavně jeho zásluhou Buckinghamský palác stojí ještě dnes.
Bitva o Británii skončila 11. října 1940. Hitler sice invazi do Británie oficiálně nezrušil, ale toho dne ji formálně odložil. Znamenalo to skutečný zlom v 2. světové válce. Byla to první porážka nacistického Německa. A také důkaz, že vůdcovy ideologicky vedené síly nejsou neporazitelné. Do porážky výrazně zasáhl i pilot Ray Holmes.
Bombardování Británie první porážkou Německa zdaleka neskončilo. V následujících sedmi měsících jen zintenzivnilo, protože bitva o Británii se prolínala s bleskovou válkou. 24. srpna byl poprvé bombardován Londýn, a jak se později ukázalo, omylem a proti výslovnému rozkazu samotného Hitlera.
Odvetné bombardování Berlína ze strany RAF hned následujícího dne však Hitlera rozzuřilo natolik, že těžiště bitvy o Británii se přesunulo ze zničení RAF a jeho základen na zničení britské infrastruktury.
Ohnivé nebe nad Londýnem
To se ukázalo jako draze zaplacená chyba. Velké nálety vyslané k terorizování Londýna začaly 7. září a brzy se staly pravidelným jevem. V neděli 15. září v 11.30 se k Londýnu přiblížila síla o velikosti 100 bombardérů a 200 stíhaček. Sledovala je radarová stanice v Uxbridge, kde Churchill právě toho dne navštívil operační místnost. Anglie proti německým letadlům vyslala 250 stíhaček.
V poledne dorazily přeživší bombardéry nad centrum Londýna. Zde se s nimi utkaly britské Hurricany od 504. perutě. Jeden Hurrican pilotoval 24letý Ray Holmes, který zaútočil na několik bombardérů, než se zachytil na jednom těžce poškozeném, který mířil přímo na Buckinghamský palác.
Buckinghamský palác v ohrožení
Holmes v tu chvíli nevěděl, že německé letadlo je bez pilota. Nad jižním Londýnem bylo tak těžce rozstřílené, že jeho posádka se katapultovala. Pilot, nadporučík Robert Zehbe, opustil letadlo, když ještě drželo pevný kurz. Myslel si, že se na padáku dostane do bezpečí, ale šeredně se spletl. Sestupoval poblíž kriketového hřiště Oval, kde ho pak napadl rozzuřený dav. Později na následky zranění zemřel.
Jenže letadlo německého pilota letělo dál. Naložené bombami mířilo na největší klenot britské hrdosti – Buckinghamský palác. Ray Holmes se k letadlu přiblížil a stiskl spoušť Hurricanu. Ale… Nic se nestalo! Holmesovi došla munice. Mladík z Liverpoolu proto učinil zoufalé rozhodnutí.
Krkolomný kousek, který mohl skončit tragédií
Protože prý neměl dost času situaci nějak extra promýšlet, rozhodl se do německého stroje narazit. Nacistický bombardér byl už ve velmi špatném stavu. Ray Holmes doufal, že jeho letadlo proletí skrz a bombardér tak zničí.
Holmes letěl rychlostí více než 643 kilometrů za hodinu, když narazil do ocasu německého bombardéru. Náraz ale nevedl k průniku zničeným německým letadlem, jak Holmes plánoval. Srážka způsobila, že se jeho Hurricane propadl do prudkého střemhlavého letu. Holmes se musel katapultovat. Náraz jeho hurricanu do německého letadla ale nakonec přesto kýženou spásu přinesl. Přelomil bombardér ve dví a převrátil zbývající trup tak divoce, že mu přetížení utrhla obě křídla.
Ray Holmes, hrdina Británie
Bomby z bombardéru se uvolnily. A přestože část z nich zasáhla palác, většina ho minula, a samotné letadlo ho už vůbec neohrozilo. Nakonec se zřítilo u nádraží Victoria Station bez dalších ztrát na životech.
Holmesova ohromující odvaha zajistila, že důležitá součást britského dědictví přežila válku.
Zdroj:
http://www.wirralhistory.uk/wallaseyraf.html
https://www.rafmuseum.org.uk/blog/citizen-airman-ray-holmes-part-one-ve-day/.