Úterý, 23 července, 2024

Astrologické prsteny: Jejich obdoby používali už staří Řekové. Sloužily jako hodinky i kompas

Mohlo by vás zajímat

Kroužky s armilární sférou, takzvané astrologické prsteny, které v 16. a 17. století nosili astrologové a navigátoři, byly srovnatelné s většími navigačními přístroji a symbolizovaly znalosti.

- Reklama -

Vůbec první astrologické prsteny používali svým způsobem už staří Řekové. Ti používali nástroj zvaný armilární sféra, který sloužil především jako výukový nástroj, i když větší verze se používaly i jako pozorovací nástroje.

Původně koule uprostřed přístroje představovala Zemi podle ptolemaiovského modelu vesmíru, ale s rostoucím vlivem koperníkovského modelu začala koule představovat Slunce. Často se armilární koule stavěly ve dvojicích, z nichž jedna představovala každý model, aby se naučily rozdíly mezi oběma modely.

Prsten Gemma Frisiuse

Výše zmíněné části budoucího astrologického prstenu přišli do módy v 16. století. Podle wikipedie byl v tomto období jakýsi Gemma Frisius prvním mužem, který vynalezl skutečný astrologický prsten. Spojil několik těchto starých navigačních nástrojů do malého přenosného „přístroje“ s astronomickým prstencem.

Poprvé svůj návrh představil veřejnosti v roce 1534. O pět let později, v roce 1539, se v knize Petra Apiana Cosmographia objevila první písemná zmínka o tomto netradičním vynálezu. Tyhle prstencové přístroje šikovně kombinovaly pozemské a nebeské výpočty. A rychle se staly módní záležitostí.

Někdy byly prsteny prosté, jindy měly kolem prstenů smaltované nápisy nebo znamení zvěrokruhu. Podle klenotníků ze společnosti Black Adept byly tyto skládací prsteny oblíbené až do 19. století jako způsob, jak se jejich nositel mohl pochlubit svým vzděláním, nebo jako důkaz víry. Díky použití měkkého vysoce legovaného zlata byly obzvláště náchylné k opotřebení, a proto jsou kousky, které se dochovaly v dobrém stavu opravdu vzácné.

Dnes můžete repliku těchto středověkých symbolů moudrosti koupit na Amazonu.

Zdroj:

https://mymodernmet.com/armillary-sphere-finger-ring/

https://mathshistory.st-andrews.ac.uk/Biographies/Gemma_Frisius/

https://sciencing.com/armillary-sphere-6112069.html

https://www.blackadept.com/

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -