Pondělí, 15 dubna, 2024

Astrologické prsteny: Jejich obdoby používali už staří Řekové. Sloužily jako hodinky i kompas

Mohlo by vás zajímat

Kroužky s armilární sférou, takzvané astrologické prsteny, které v 16. a 17. století nosili astrologové a navigátoři, byly srovnatelné s většími navigačními přístroji a symbolizovaly znalosti.

- Reklama -

Vůbec první astrologické prsteny používali svým způsobem už staří Řekové. Ti používali nástroj zvaný armilární sféra, který sloužil především jako výukový nástroj, i když větší verze se používaly i jako pozorovací nástroje.

Původně koule uprostřed přístroje představovala Zemi podle ptolemaiovského modelu vesmíru, ale s rostoucím vlivem koperníkovského modelu začala koule představovat Slunce. Často se armilární koule stavěly ve dvojicích, z nichž jedna představovala každý model, aby se naučily rozdíly mezi oběma modely.

Prsten Gemma Frisiuse

Výše zmíněné části budoucího astrologického prstenu přišli do módy v 16. století. Podle wikipedie byl v tomto období jakýsi Gemma Frisius prvním mužem, který vynalezl skutečný astrologický prsten. Spojil několik těchto starých navigačních nástrojů do malého přenosného „přístroje“ s astronomickým prstencem.

Poprvé svůj návrh představil veřejnosti v roce 1534. O pět let později, v roce 1539, se v knize Petra Apiana Cosmographia objevila první písemná zmínka o tomto netradičním vynálezu. Tyhle prstencové přístroje šikovně kombinovaly pozemské a nebeské výpočty. A rychle se staly módní záležitostí.

Někdy byly prsteny prosté, jindy měly kolem prstenů smaltované nápisy nebo znamení zvěrokruhu. Podle klenotníků ze společnosti Black Adept byly tyto skládací prsteny oblíbené až do 19. století jako způsob, jak se jejich nositel mohl pochlubit svým vzděláním, nebo jako důkaz víry. Díky použití měkkého vysoce legovaného zlata byly obzvláště náchylné k opotřebení, a proto jsou kousky, které se dochovaly v dobrém stavu opravdu vzácné.

Dnes můžete repliku těchto středověkých symbolů moudrosti koupit na Amazonu.

Zdroj:

https://mymodernmet.com/armillary-sphere-finger-ring/

https://mathshistory.st-andrews.ac.uk/Biographies/Gemma_Frisius/

https://sciencing.com/armillary-sphere-6112069.html

https://www.blackadept.com/

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost

Nashtifanské větrné mlýny: Strážci větrů a odkaz minulosti

Někdy může být průvodcem historie i neúprosný vítr. Nashtifanské větrné mlýny, skryté na území iránského Khorásánu, pozorovaly staletí lidského úsilí. Možná i tisíciletí. Poznejte jejich jedinečné rysy a kulturní význam.
- Reklama -