Pátek, 22 listopadu, 2024

Historie mužského holení sahá až 30 tisíc let do minulosti

Mohlo by vás zajímat

Už od prvních civilizací mělo holení v lidském životě své místo. Provází nás tisíce let jak pouhou úpravu vousů, tak naprostým odstraněním přebytečného porostu.

- Reklama -

Už starověké jeskynní malby vzniklé až 30 tisíc let před naším letopočtem často zobrazují muže bez vousů. To značí, že se lidé holili a odstraňovali si nežádoucí ochlupení od pradávna. Nejdříve to dělali pomocí škeblí, které se používaly jako pinzeta, nebo pomocí křemenných čepelí. Změna tohoto způsobu nastala až o mnoho tisíc let později. Stalo se to v Egyptě.

Staří Egypťané holili, co mohli

Podle Encyklopedie Britannica se v některých egyptských hrobkách nacházejí kruhové břitvy z masivního zlata nebo mědi již od 4. tisíciletí před naším letopočtem. Jiné kultury zase brousily vulkanické obsidiánové sklo a používaly na holení „žiletky“ z něj.

Starověký Egypt holení těla přál hodně. Horké místní ovzduší se s jakýmkoli tělesným porostem stávalo víc a víc nesnesitelné. V módě proto tehdy bylo holení úplně celého těla. Podle Hérodota si Egypťané, muži i ženy, holili celé tělo od hlavy až k patě.

Přesto se tehdy nehodilo chodit s holou hlavou, ta se považovala za znak nízkého postavení. Muži (a někdy i ženy) urozeného původu proto nosili umělé vousy a paruky na znamení božství.

Když vousy znamenají pořádného chlapa

Vousy jako projev velké mužnosti preferovali Mezopotámští vládci . Ti nosili vousy, které pro ně byly znakem mužnosti a síly. Vousy byly v oblibě i s nástupem antiky.

Antičtí Řekové si vousy pěstovali na znamení dobrého postavení a moudrosti. Mnozí řečtí muži tím chtěli napodobit bohy Dia a Hérakla, kteří byli vždy zobrazováni s obrovskými plnovousy. Řekové si stříhali vousy jen na znamení smutku.

Správný Říman má holé tváře

Jiné to pak bylo u starověkých Římanů. Ti preferovali holé tváře. Ve starém Římě bylo holení nejen vášní, ale mělo i svůj kulturní význam. První holení mladého Římana bylo „oslavou vstupu do dospělosti“. Římská holičství, známá také jako tonsory, byla proto téměř posvátným místem, kde se potkávali muži. Do holičství se chodilo nejen pro pěkné oholení, ale také se zde zjišťovali aktuální novinky a klepy. Rituál holení byl pro Římany nedílnou součástí společenského a hygienického života.

Římané praktikovali především holení pemzou, kterou odírali krátké strniště (au!). Delší vousy si vytrhávali obdobou dnešních pinzet. Římský historik Livius uvádí, že břitvu pak zavedl ve starém Římě v 6. století př. n. l. legendární král Lucius Tarquinius Priscus. Po „holení“ používali Římané parfémy a oleje ke zjemnění pokožky. Pro horní vrstvy obyvatelstva celou tuto péči obstarával soukromý holič. Ochlupení (a jeho odstraňování) se v té době stalo symbolem postavení. Platilo, že čím bohatší jste byli, tím méně jste měli na těle ochlupení. Julius Caesar si prý proto nechával vousy pinzetou vytrhávat denně.

Velkým propagátorem holých tváří se pak stal především Alexandr Veliký. Ten byl vždy čistě oholený a nabádal k tomu i své vojáky. Chtěl, aby se před každou bitvou oholili, protože v boji „tělo na tělo“ by je nepřátelé mohli chytit za vousy a snáz zranit.

Zdroj:

https://www.almanac.com/history-shaving-and-beards

https://www.mentalfloss.com/article/22490/brief-history-shaving

https://www.executive-shaving.co.uk/History-of-Shaving-Great-Shaving-History-Facts-and-Figures

https://www.scienceabc.com/humans/when-did-humans-start-shaving-and-why.html

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Robotické vysavače „zešíleli“: Uráželi majitele a chrlili na ně rasistické nadávky

Technologie se vymkla kontrole! Představte si ten horor – klidný večer, obývací pokoj, rodinná pohoda… a najednou začne váš robotický vysavač nadávat přímo uprostřed místnosti a nahánět vašeho mazlíčka. Už je to tak. Hlas moderní uklízecí techniky se nečekaně proměnil v hlas plný zloby, nenávisti a – světe div se – i rasistických nadávek!

Nové obvinění: Puff Diddy zneužil ženu ovladačem, aby kryl svou účast na smrti Tupaca

Puff Diddy, kdysi symbol úspěchu a vlivu v hudebním průmyslu, nyní čelí temným obviněním, která odhalují stíny v jeho minulosti. Zásadní žaloby, konspirační teorie a hrozivá svědectví přinášejí otázky, které mohou navždy změnit pohled na jednu z největších ikon hip-hopu.

Glosa: Úpadek Googlu, aneb jak nám kolos začíná slábnout

Byly časy, kdy Google připomínal božskou entitu internetového světa. Na dotaz vyplivl výsledek, který nezpochybnitelně nesl punc pravdy a relevance. Dnes se však zdá, jako by se tento technologický titán začal otáčet k temnější straně. Vyhledávání, kdysi téměř neomylné, stále častěji selhává a začíná ztrácet důvěryhodnost.

Ikonický Lamborghini Countach se vrací jako hybridní superauto

Prohlédněte si Lamborghini Countach LPI 800-4, moderní interpretaci ikonického superauta ze 70. a 80. let. Ano, to je to auto, které jste jako děti...

Jak mít břišáky jako Bruce Lee: Přehled cviků, které vám pomohou překvapivě rychle

"Moje síla vychází z břicha. Je to těžiště a zdroj skutečné síly." - Bruce Lee Vizuálně nejpůsobivější ze všech Leeho tělesných partií byly slavné Bruce...

První setkání s jejími rodiči: Na co si dát pozor a čím zabodovat

Žádná část vztahu není pro muže děsivější než první setkání s rodiči jeho dívky. Tlak je na místě. Pro fungování vztahu je totiž nezbytné...

Samořídící auto hned tak mít nebudete. Tesla hlásí problémy

Americká federální vláda začala vyšetřovat systém Autopilot pro autonomní vozidla od společnosti Tesla. Pro budoucnost bez řidičů to může znamenat vážné problémy. Samořídící auto...

Největší letadla na světě: Giganti nebes, kteří se zařadili do historie

Největší letadlo na světě už asi i největším letadlem na světě zůstane. V posledním půlstoletí totiž světové letecké společnosti stále častěji zjišťují, že menší...

5 zajímavých věcí, které jste pravděpodobně nevěděli o Niki Laudovi

"Vzdávat se je něco, co Lauda nedělá," byla slova prvního prohlášení k novinářům po hrozivé nehodě na okruhu Nürburgringu, při které slavný závodník málem...

Tuvalu: Smilují se bohaté země a povede se zachránit umírající tropický ráj?

Tuvalu, čtvrtý nejmenší stát na světě, je tvořen devíti ostrovy. Žije na nich pouhých 11 000 obyvatel, většina na největším ostrově Fongafale. Celková rozloha...
- Reklama -