Proč byli Sparťané tak skvělými a respektovanými válečníky? Krutí, nebojácní, naprosto oddaní a ignorující vlastní bolest. Nejdůležitějším faktorem byla pravděpodobně výchova. Mladí chlapci byli zařazení do agoge, vzdělávacího a výcvikového systému, který používal drsné extrémní metody k přeměně dětí na spartské občany a vojáky.
„Cílem agoge bylo chlapcům vštípit vojenské ctnosti: sílu, vytrvalost, solidaritu. Toho všeho však bylo dosahováno za nesmírně vysokou cenu. Drsná výchova změnila dětství spartských chlapců v něco, co bychom dnes považovali za traumatickou zkušenost, “ říká historik Mark Golden.
Výcvik začínal v sedmi letech
Podle řeckého historika Plútarcha začínali Sparťané s přípravou vojáků krátce po narození. Žít nechali pouze silné a zdravé jedince, slabí a nemocní chlapci byli usmrceni už jako novorozenci. Byli ponecháni na úpatí hory, aby zemřeli hladem a žízní.
Chlapci zůstávali do sedmi let u rodin. Pak je museli rodiče předat státu. Hoši byli organizováni do rot, které společně žily, studovaly a cvičily.
„Chlapec, který vynikal v úsudku a byl nejodvážnější v boji, se stal velitelem roty,“ napsal Plútarchos. „Ostatní z něj nespouštěli oči, poslouchali jeho rozkazy a podrobovali se jeho trestům, takto byli vedeni k absolutní poslušnosti.“
Plútarchos vykreslil spartské chlapce jako málo vzdělané, byli cvičeni spíše k boji, než by se jim dostalo teoretického vzdělání. Stephen Hodkinson, profesor starověkých dějin na Nottinghamské univerzitě, však tvrdí, že v jiných pramenech se objevují náznaky, že se jim dostalo standardního řeckého základního vzdělání ve čtení, psaní, počtech, zpěvu a tanci.
Kruté tresty za každou maličkost
Spartští chlapci chodili bosí a jen zřídka se koupali nebo používali masti, aby jejich kůže byla tvrdá a suchá, napsal Plútarchos. Jako oděv nosili pouze jeden plášť. Nosili jej v zimě i v létě, aby se naučili snášet horko a chlad. Sami si vyráběli postele ze stromů, které museli holýma rukama lámat ze země na březích řek.
Podle Plútarcha museli mladí Sparťané neustále cvičit. Spartská mládež se musela pravidelně dostavovat k prohlídkám nahá a chlapci, kteří nevypadali dostatečně zdatně, byli bičováni.
Aby byl život Sparťanů ještě tvrdší, dostávali skromnou stravu. Xenofón, filozof a historik, poznamenal, že jedním z účelů bylo udržet chlapce štíhlé, protože Sparťané věřili, že lépe porostou do výšky. Hlad nutil chlapce krást v zahradách a na dalších místech, „aby byli vynalézavější při získávání zásob ve reálných bojích“, napsal Xenofón. Aby se však chlapci naučili lstivosti, když byli přistiženi při krádeži, krutě je zbičovali.
Sparťanem až do smrti
Agoge byla „zkouškou v těžké zkoušce“. Byl to však důležitý krok k tomu, aby byl chlapec stal váženým spartským občanem. Agoge měla zařídit, aby se chlapci stali naprosto tvárnými a poddajnými pro skutečný dospělý vojenský výcvik. Spartští muži byli skutečně připraveni obětovat vše pro Spartu. Na rozdíl od jiných řeckých městských států byla Sparta výjimečná svou sociálně-politickou stabilitou. Zcela jistě to bylo z velké části zapříčiněno tvrdou výchovou chlapců.
Skutečným tajemstvím Sparťanů nebyla jen fyzická zdatnost a lhostejnost k bolesti a utrpení, ale také vynikající organizace. Sparťanští vojáci neúnavně cvičili, dokud nedokázali taktiku provádět dokonale. Xenofón říká, že spartská armáda mohla díky svému výcviku provádět manévry, které ostatní nedokázali.
Podle Plútarcha pokračovali Sparťané v pravidelném vojenském výcviku po celý svůj dospělý život. Nikdo nesměl žít, jak se mu zlíbí. Občané i vojáci měli přesně předepsaný režim, který museli beze zbytku dodržovat. Z armády mohli odejít až v šedesáti letech – za předpokladu, že se toho dožili.
Zdroj:
https://www.greekboston.com/culture/ancient-history/education-sparta/
https://www.quora.com/How-do-you-compare-the-education-of-Sparta-with-the-education-of-Athens
https://greece.mrdonn.org/education.html