Nebyl geniální jen díky svým obrazům. Da Vinci vynálezy předběhl čas a vymyslel věci, které byli v budoucnosti důležitou součástí vývoje.
Leonardo da Vinci vynálezy sypal z rukávu stejně jako kdejaký pouťový kouzelník umělé kytky. Da Vinci byl vůdčí osobností téměř ve všech kulturních oblastech, pro které je renesance tolik oslavována. Byl polyhistorem bezkonkurenčního intelektu. Neexistuje žádný umělecký kout, věda nebo filozofie, které by neprozkoumal. A často vynikal ve všem, čemu se věnoval. I přesto nám trvalo několik století, než jsme dokázali plně pochopit a ocenit hloubku génia tohoto velkého muže.
Da Vinciho genialitu jako výtvarného umělce dodnes obdivuje celý svět. Každý známe Poslední večeři nebo Monu Lisu. Jenže tato díla nabízí jen letmý pohled na spektrum schopností tohoto umělce. Leonardovy zápisníky obsahují desítky stránek náčrtů, poznámek, vzorců a prací, které jsou psány jeho dnes již kultovním zrcadlovým písmem, informuje journalinghabit.com.
Leonardo da Vinci vynálezy obvykle i kreslil
Zápisky vyprávějí o snaze Leonarda da Vinciho porozumět světu kolem sebe. Jde o nejrůznější nápady a myšlenky. Od detailních ilustrací plodů v děloze až po podrobné plány mechanického létání. Kdekoli načrtl své teorie nebo vynálezy, téměř vždy k nim připojil obrázek a využil tak svých uměleckých schopností k doplnění svého technického umu a představivosti.
Jako průkopník vědy a matematiky vyvinul řadu inovací, jejichž vývoj ostatním zabral desítky let a někdy dokonce celá staletí. Ačkoli se často jedná o vynálezy veskrze primitivní a často nepraktické, tvořily základ první jiskry myšlenek, které změnily svět.
Tam, kde da Vinciho načmárané návrhy a složité poznámky nebyly přímo kopírovány následujícími generacemi vynálezců, inspirovaly větší inovace, které změnily život tak, jak se o tom ani jemu samotnému nesnilo. Dokonce i některé z jeho méně praktické nápadů, jako například raná verze moderního obrněného tanku, byly později znovuobjeveny a ukázalo se, že fungovaly. A to, přestože jejich obdoby byly realizovány až několik století poté, co je da Vinci vymyslel, píše web allthatsinteresting.com.
Vynálezy, kterými da Vinci změnil svět
Padák
Na kresbě nalezené v Codexu Atlanticus Leonardo zobrazuje zařízení připomínající padák, zkonstruované z vyztužené látky a dřevěných tyčí. Toto zařízení, navržené tak, aby mělo „12 ramen širokých a 12 vysokých“, by podle Leonarda umožnilo člověku skočit z vysoké stavby, „aniž by se zranil“.
Kuličkové ložisko
Kuličkové ložisko jako vynález nepůsobí kdovíjak impozantně, ale závisí na něm velká část moderních technologií. Kuličková ložiska umožňují otáčení hnacích hřídelí, kutálení zboží po rampách v továrně nebo obchodě a obecně fungování mechanických zařízení. Kuličková ložiska umístěním hladce se kutálející koule mezi pohyblivé plochy eliminují tření. Tato myšlenka sice sahá až někam do Římské říše, ale mnozí historici se domnívají, že první praktické návrhy obsahují teprve da Vinciho zápisníky.
Kulomet
Kulomet byl jedním z Da Vinciho smrtících vynálezů, který nikdy nesptřil světlo světa. Přesto se odvážíme tvrdit, že by určitě zničil každého přicházejícího nepřítele.
Základem Da Vinciho nápadu byly „33hlavňové varhany“, ne zcela totožné s moderním kulometem. Tyto „varhany“ umožňovaly, aby sada 11 mušket střílela jedna po druhé a otáčely se, aby se jejich hlavně mohly ochladit.
Tank
Da Vincoho obrněný vůz se objevuje v Codexu Arundel a je často přirovnáván k modernímu tanku. Vozidlo kónického tvaru, které bylo zkonstruováno kolem roku 1487, je v plánech zobrazeno s kanóny po celém obvodu, což mu umožňuje útočit v úhlu 360 stupňů. Důležité je, že vojáci uvnitř tanku byli chráněni před nepřátelskou palbou díky kovovým plátům, které zpevňovaly dřevěný plášť vozidla.
Robotický rytíř
Kolem roku 1495 vypracoval plány mechanického rytíře – „robota“ ve zbroji, který uměl sedět, hýbat hlavou a dokonce mávat mečem v rukou. Vše fungovalo na základech mechaniky. Leonardo, který se věnoval i studiu anatomie, věděl, jak složitým systémem převodů a kladek uvnitř rytíře co nejvěrněji napodobit pohyby lidského těla.
Ornitoptéra
Létání fascinovalo da Vinciho téměř celý jeho život. Na sklonku svého života shrnul své myšlenky na toto téma do textu známého jako Codice sul volo degli uccelli (Kodex o letu ptáků), který vznikl kolem let 1505-2006. Koncepty takzvaných létajících strojů Leonardo načrtával po celou dobu své kariéry. Obvykle se jednalo o „ornitoptéry“ s křídly potaženými blánou, která se pohybovala nahoru a dolů.
Potápečský oblek
V Codex Arundel Leonardo zobrazuje návrhy potápěčských obleků z kůže se skleněnými brýlemi a rákosovými trubkami. Teoreticky by tyto obleky umožňovaly benátským vojákům chodit po mořském dně a sabotovat nepřátelské lodě zespodu – dýchání jim umožňovaly vzduchové nádrže plovoucí na vodní hladině. Leonardo nápadem reagoval na možné ohrožení jeho domova v Benátkách Osmanskou říší.
Hodiny
Ačkoli da Vincimu nelze připsat vynález hodin, přesto přispěl velkým dílem k pokroku směrem ke stále přesnějším a spolehlivějším mechanismům. V 15. století hodináři začali používat pružiny jako měřící zařízení. Da Vinci kolem roku 1490 tuto koncepci převzal a zavedl dva nové typy oddělených mechanismů – jeden pro hodiny a jeden pro minuty.