Vůbec prvnímu parnímu stroji, se kterým Hérón přišel pár desítek let po narození Krista, se přezdívalo „míč boha větrů“.
Tím úplně prvním, kdo použil páru jako pohon stroje, byl řecký vynálezce Hérón Alexandrijský, který se narodil někdy kolem roku 10. Neobyčejně bystrý matematik a vynálezce byl pro svou zručnost a představivost mnohými Řeky zván Méchanikos.
Proč to tak bylo si dokážeme představit díky jeho dochovanému dílu Automata, ve kterém se věnuje automatizaci. V knize se zabývá například návrhem olejové lampy, co se sama dolévá, strojem na limonádu, který sám poskytne za pětidrachmu nápoj nebo samozavíratelnými dveřmi chrámu. Dnes ho však známe především už jen jako autora vzorce pro výpočet obsahu trojúhelníku. Málokdo přitom ví, že to byl právě Hérón, kdo sestrojil první parní stroj.
První parní stroj? Jen hračka, tvrdil Hérón
Jeho návrh spočíval v tom, že nad zdroj tepla umístil uzavřený kotel s vodou. Jak voda vřela, pára stoupala do trubek a do duté koule. Z té pak pára unikala dvěma ohnutými výstupními trubkami připevněnými na kouli, což mělo za následek rotování koule.
Princip, který při své konstrukci použil, je podobný principu dnešního tryskového pohonu. Hérón ale nepovažoval tento vynález za užitečný pro každodenní použití: svůj vynález eolipidy považoval za novinku, pozoruhodnou hračku.
Na další stroj na páru se čekalo více než 1500 let
Hérónová eolipila byla opravdu víc zajímavou kuriozitou než skutečným strojem, který by se dal použít k práci. Jenže je třeba mít na paměti, kdy s ní Hérón přišel. A o kolik století se svým vynálezem předběhl svou dobu. Jakmile se na jeho eolipilu zapomnělo, nastalo v oboru parních strojů doslova vývojové vakuum. Další, kdo vynalezl parní stroj, byl totiž až osmanský vynálezce a všestranný génius Taqi al-Din. Povedlo se mu to v roce 1577.
Zdroj:
https://www.smith.edu/hsc/museum/ancient_inventions/steamengine2.html
https://kotaku.com/the-greek-engineer-who-invented-the-steam-engine-2-000-5742457
https://cs.wikipedia.org/wiki/H%C3%A9r%C3%B3n_Alexandrijsk%C3%BD
https://www.britannica.com/technology/aeolipile