Nově vyvinutý nosní sprej dokáže podle finských vědců zabránit infekci COVID-19 až po dobu osmi hodin.
Výzkumníci z finské univerzity v Helsinkách vytvořili nový lék na covid, aby poskytli dodatečnou ochranu osobám se sníženou imunitou a dalším lidem, co jsou vůči tomuto zabijáckému viru velmi zranitelní. Nový lék, jehož účinnost je zajištěná nově vyvinutou molekulou TriSb92, zatím nebyl testován na lidech.
„Na zvířecích modelech poskytoval při nosním podávání TriSb92 ochranu před infekcí v expoziční situaci, kdy se nakazily všechny nechráněné myši,“ uvedla k výsledkům nového spreje Anna Makela, postdoktorandka na Helsinské univerzitě.
Nosní sprej vyvinutý finskými výzkumníky se skládá z molekuly, která aktivuje protein hrotu koronaviru. Buněčné kultury a studie na zvířatech ukázaly, že TriSb92 – nová molekula – chrání před infekcí koronavirem po dobu nejméně osmi hodin. A poskytuje ochranu i v případech kdy je možnost nákazy velká. Na rozdíl od ochrany vakcínou začíná účinek přípravku TriSb92 okamžitě po jeho podání.
Sprej ubrání i před vysoce nakažlivou variantou
Tým vědců ke svému novému léku uvádí, že v laboratorních testech sprej úspěšně blokoval všechny současné varianty koronavirů – včetně vysoce nakažlivého Omicronu. „Jinými slovy, můžeme poměrně s jistotou předpokládat, že budoucí varianta SARS-CoV-2 a možná i zcela nové koronaviry, které mohou spustit pandemii, jsou díky tomuto léku zranitelné,“ uvedl Makela.
Výzkumníci trvají na tom, že sprej není plnohodnotná náhrada vakcíny. „Tyto typy molekul, které zabraňují infekcím, nebo třeba antivirové léky, nemohou nahradit vakcíny při ochraně populace před koronavirovým onemocněním,“ řekl profesor Kalle Saksela z univerzity.
Není to náhrada vakcíny, tvrdí vědci
Sprej by však mohl poskytnout dodatečnou ochranu těm, jejichž imunitní systém nevytváří po očkování silnou protilátkovou odpověď. Vedoucí autor studie a virolog Dr. Kalle Saksela je ohledně potenciálu léku optimistický a označil ho za „nejúčinnější“, „levný a snadno vyrobitelný“.
Aktualizovaná verze navíc prý poskytne účinnou ochranu i proti variantě Delta a novější variantě Delta Plus. Může také fungovat i jako posilovací vakcína pro osoby, které již určitou ochranu proti viru obdržely.
Tým stojící za vývojem léku v současné době jedná s Evropskou agenturou pro léčiva (EMA) o tom, kolik lidí musí otestovat během zkušebního období testováno. „Jednání s úřady proběhnou během podzimu současně se zahájením výroby. Doufáme, že na přelomu roku budeme moci sprej začít testovat na lidech,“ uzavřel Saksela.
Zdroj:
weather.com, yle.fi, sciencebusiness.net, news-medical.net