Perseverance (v překladu Vytrvalost či Houževnatost) má na rudé planetě důležitý úkol. Sbírá vzorky hornin, které vědci dále vyhodnocují. Tato mise je také předzvěstí možné výpravy s lidskou posádkou. Vědci doufají, že závěrem jejich snažení bude zodpovězení otázky, zda na Marsu existoval nebo dokonce stále existuje primitivní život, píše denik.cz.
„Předpokládáme, že nejlepším místem pro hledání biosignatur bude dno dávného jezera nebo pobřežní usazeniny. Ty by totiž mohly být pokryty uhličitanovými minerály, které se na Zemi ukázaly jako zvlášť dobré pro uchovávání určitých druhů zkamenělin dávných forem života,“ uvedl na stránkách NASA Ken Williford, člen vědeckého týmu mise Mars 2020 Perseverance Laboratoře proudového pohonu NASA.
Důmyslné vozítko Perseverance
Ke sběru materiálů, které by mohly obsahovat známky života, vědci používají různé technologie, například sadu kamer Mastcam-Z s vysokým rozlišením. „Oči“ Perseverance jsou umístěny na stožáru spolu s laserovým zařízením SuperCam.
Nejdůležitějším přístrojem vozítky je robotická paže se dvěma nástroji. Jeden se zkráceně nazývá „Pixl“ (Planetary Instrument for X-ray Lithochemistry, tedy planetární přístroj pro rentgenovou litochemii). Pomocí rentgenového paprsku chemické známky dávného života.
Rochette a vulkanický původ Marsu
Perseverance se pokusila první vzorek odebrat 5. srpna z místa zvaného „Rochette“, ale ukázalo se, že jeho cílová hornina je poměrně měkká a pod tíhou příklepového vrtáku se rozpadla. Nakonec se podařilo odebrat vzorky z míst „Montdenier“ a „Montagnac“.
Zatím nejpřesvědčivější důkaz, že na Marsu existoval život
„Vypadá to, že naše první horniny odhalují potenciálně obyvatelné trvalé prostředí. Jádro Rochette podle předběžné analýzy ukázalo, že je sopečného původu. Má čedičové složení, což naznačuje, že by mohlo být produktem lávových proudů. Vulkanický původ by pomohl přesně určit datum vzniku, což by nás zavedlo do doby, kdy byl Mars vulkanologicky aktivní. Pomohlo by to také určit datum vzniku kráteru Jezero, o němž se předpokládá, že vznikl přibližně před 3,5 miliardami let“, uvedl podle stránek ancient-origins.com Ken Farley, vědecký pracovník projektu mise
Proč zrovna kráter Jezero?
Kráter Jezero bylo vybráno kvůli domněnce, že bylo skutečným jezerem a v minulosti jej zaplavila voda. Dlouhodobá přítomnost vody by potenciálně mohla znamenat vznik života. Kráter také obsahuje vysoké koncentrace vápníku, hliníku a hořčíku, což jsou výmluvné indikátory jílových sedimentů a uhličitanů. Přítomnost soli v horninách by mohla být důkazem toho, že v minulosti na Marsu existovalo slané moře.