Vědci, kteří testují revoluční léčbu rakoviny slinivky břišní, doufají, že její zázračné účinky výrazně zlepší notoricky špatné možnosti přežití této smrtelné nemoci – nebo ji dokonce úplně vyléčí!
Vědci z londýnského Institutu pro výzkum rakoviny poprvé na světě zkombinovali dvě stávající léčebné metody – imunoterapii a vysoce intenzivní fokusovaný ultrazvuk (HIFU). Myši s nejčastějším typem rakoviny slinivky břišní, který se vyskytuje u lidí, dostaly tuto dvojí léčbu a žily až o 40 % déle než neléčení hlodavci.
Podle vědce Petrose Mouratidise by to v lidských podmínkách znamenalo několik měsíců života navíc. Důležité však je, že myši dostaly tuhle léčbu „dva v jednom“ jen jedinkrát, a pokud by se podávala v průběhu, mohla by nová technika dokonce znamenat vyléčení, vysvětlil.
Smrtelná rakovina slinivky břišní
Rakovina slinivky břišní je ve svých raných stadiích nezjistitelná a v pokročilé formě obtížně odstranitelná. Ročně se v České republice diagnostikuje přes 2 000 nádorů slinivky břišní. Nejčastěji se objevuje u lidí ve věku 60 až 80 let. Podle Americké onkologické společnosti je míra přežití tohoto typu rakoviny pouhých 40 %, pokud zůstane lokalizovaná, ale pokud se rozšíří, klesne na šokující 3 %.
Mnoho lidí trpících rakovinou slinivky břišní zemře jako hollywoodské legendy Alex Trebek nebo Patrick Swayze, kteří touto nemocí trpěli.
Nádory slinivky jsou navíc fungují téměř jako pevnosti, kterými léky často neproniknou, tvrdí vědci. Nový léčebný koktejl proto využívá imunoterapeutické léky, které blokují bílkoviny bránící imunitnímu systému v útoku na rakovinné buňky – poté HIFU ostřeluje nádor pulzy zvukových vln. Tím se v nádoru vytvoří dutiny, které rozbijí tkáň a umožní lékům a imunitním buňkám bojujícím s rakovinou proniknout dovnitř a vykonat svou život zachraňující práci.
Lidé se léčby dočkají možná už za 5 let
„Potenciál této kombinace je vzrušující,“ říká Dr. Chris Macdonald z britské organizace Pancreatic Cancer UK.
Pokud budou zkoušky na lidech úspěšné, mohla by se tato terapie začít široce používat do pěti let, odhadují odborníci. Ultrazvuková technologie proti rakovině slinivky břišní se vyvíjí také na Washingtonské univerzitě.
Podle Dr. Tanyi Khokhlové se zkoušky na lidech a případné schválení jejich nového ultrazvukového přístroje dají očekávat asi tři roky. Diagnóza rakoviny slinivky „je pro lékaře i pacienty zdrcující“, říká. „Doufáme, že jim dáme naději.“
Zdroj:
mou.cz, ncbi.nlm,nih.gov, openaccessgoverment.org