Úterý, 23 července, 2024

Vědci vyrobili robotku s dokonalou mimikou. Děsí vás, nebo jste nadšeni?

Mohlo by vás zajímat

Ameca, na rozdíl od svého předchůdce, nemá realistické vlasy a kůži, ale zato dokáže velmi dokonalým způsobem napodobovat lidskou mimku. První reakce veřejnosti jsou rozporuplné. Část lidí Ameca nadchla svou dokonalostí a podobné množství právě ze stejného důvodu spíše vyděsila. 

- Reklama -

Ameca se dokáže tvářit vyjeveně, když otevře oči. Projevuje mírný údiv, když pohybuje rukama (gesta rukou také vypadají poměrně reálně). Vypadá překvapená, když vidí diváka nebo kameru. Záznam na videu robotka zakončí úsměvem a vítacím gestem rukou. 

Společnost Engineered Arts minulý týden pověsila video na kanál YouTube a za deset dní už nasbíralo více než 2.000.000 shlédnutí.

Oproti předchozímu modelu Mesmer Fred má Ameca daleko plynulejší a přirozenější mimiku. Za tři roky vývoje nového modelu udělali vědci výrazný pokrok.

Zde můžete oba modely srovnat:

Ameca má pomocí kloubů plně pohyblivou hlavu, obličej, krk, ramena, paže a ruce. Žádný z robotů zatím neumí chodit, ale společnost Engineered Arts i na této schopnosti intenzivně pracuje.  Algoritmy, na jejich základě jsou humanoidní roboti schopni gestikulovat, jsou výrobním tajemstvím společnosti. Ameka by se díky umělé inteligenci měla být schopna učit sama a postupně si osvojovat další grimasy a výrazové prostředky. 

Společnost Engineered Arts již dříve uvedla, že k pohonu Mesmerova těla a hlavy používá výkonné, tiché motory s vysokým točivým momentem, přičemž vše je od základu navrženo tak, aby spolu dokonale spolupracovalo. Roboti využívají senzory, jako jsou kamery, snímače hloubky, LiDAR a mikrofony. K ovládání pohybů byl vyvinut software, který funguje podobně jako 3D aplikace používané pro VFX nebo herní animace. 

K otázce, zda humanoidní roboty chytá Engineered Arts vyrábět sériově, se společnost nevyjadřuje. O cenách a dostupnosti zařízení Ameca nebo Mesmer zatím mluvčí poskytla jedinou informaci: prototyp Mesmera stál více než 80 000 dolarů.

Na Amecu se bude možné již brzy podívat zblízka. Sploečnost Engineered Arts ji plánuje předvést na veletrhu CES 2022 v Las Vegas.

Zdroj:

https://hypebeast.com/2021/12/ameca-humanoid-robot-realistic-human-expressions-engineered-arts-watch

https://cz.ign.com/westworld/14060/news/tento-robot-pripominajici-cloveka-sokuje-vsechny-svou-realisticnosti

https://www.engineeredarts.co.uk/

 

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -