Sobota, 20 dubna, 2024

Vědci vyrobili robotku s dokonalou mimikou. Děsí vás, nebo jste nadšeni?

Mohlo by vás zajímat

Ameca, na rozdíl od svého předchůdce, nemá realistické vlasy a kůži, ale zato dokáže velmi dokonalým způsobem napodobovat lidskou mimku. První reakce veřejnosti jsou rozporuplné. Část lidí Ameca nadchla svou dokonalostí a podobné množství právě ze stejného důvodu spíše vyděsila. 

- Reklama -

Ameca se dokáže tvářit vyjeveně, když otevře oči. Projevuje mírný údiv, když pohybuje rukama (gesta rukou také vypadají poměrně reálně). Vypadá překvapená, když vidí diváka nebo kameru. Záznam na videu robotka zakončí úsměvem a vítacím gestem rukou. 

Společnost Engineered Arts minulý týden pověsila video na kanál YouTube a za deset dní už nasbíralo více než 2.000.000 shlédnutí.

Oproti předchozímu modelu Mesmer Fred má Ameca daleko plynulejší a přirozenější mimiku. Za tři roky vývoje nového modelu udělali vědci výrazný pokrok.

Zde můžete oba modely srovnat:

Ameca má pomocí kloubů plně pohyblivou hlavu, obličej, krk, ramena, paže a ruce. Žádný z robotů zatím neumí chodit, ale společnost Engineered Arts i na této schopnosti intenzivně pracuje.  Algoritmy, na jejich základě jsou humanoidní roboti schopni gestikulovat, jsou výrobním tajemstvím společnosti. Ameka by se díky umělé inteligenci měla být schopna učit sama a postupně si osvojovat další grimasy a výrazové prostředky. 

Společnost Engineered Arts již dříve uvedla, že k pohonu Mesmerova těla a hlavy používá výkonné, tiché motory s vysokým točivým momentem, přičemž vše je od základu navrženo tak, aby spolu dokonale spolupracovalo. Roboti využívají senzory, jako jsou kamery, snímače hloubky, LiDAR a mikrofony. K ovládání pohybů byl vyvinut software, který funguje podobně jako 3D aplikace používané pro VFX nebo herní animace. 

K otázce, zda humanoidní roboty chytá Engineered Arts vyrábět sériově, se společnost nevyjadřuje. O cenách a dostupnosti zařízení Ameca nebo Mesmer zatím mluvčí poskytla jedinou informaci: prototyp Mesmera stál více než 80 000 dolarů.

Na Amecu se bude možné již brzy podívat zblízka. Sploečnost Engineered Arts ji plánuje předvést na veletrhu CES 2022 v Las Vegas.

Zdroj:

https://hypebeast.com/2021/12/ameca-humanoid-robot-realistic-human-expressions-engineered-arts-watch

https://cz.ign.com/westworld/14060/news/tento-robot-pripominajici-cloveka-sokuje-vsechny-svou-realisticnosti

https://www.engineeredarts.co.uk/

 

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost
- Reklama -