Pondělí, 15 dubna, 2024

Dloubání v nose může vést až k demenci, prokázali vědci

Mohlo by vás zajímat

V nedávné studii u myší vědci z Griffithovy univerzity prokázali, že mikrob může pronikat do mozku přes čichový nerv v nose a produkovat markery, kterými lze spustit rozvoj Alzheimerovy choroby.

- Reklama -

Praxe šťourání se v nose je zvláštní. Někteří lidé se šťourají třeba jen proto, že se nudí nebo jsou úzkostní. Nedávná studie naznačuje, že by s tím rychle měli přestat. Toto chování totiž může zvyšovat riziko demence a Alzheimerovy choroby! Studie ukázala, že většina lidských mozků poškozených pozdní demencí obsahuje bakterii Chlamydia pneumoniae, která může lidi nakazit a způsobit zápal plic.

Podle studie se Chlamydia pneumoniae může dostat do mozku přímo přes čichový nerv. Pravděpodobnost něčeho takového zvyšuje, když se čichový nerv dostane na povrch. Tedy v okamžiku, když je nosní sliznice poškozena, k čemuž může dojít v důsledku nadměrného dloubání v nose. Tím vzniká možnost, aby se tato bakterie dostala do mozku.

U myší baterie cestu z nosu do mozku našli

Jakmile se bakterie dostane do mozku, může „stimulovat ukládání bílkoviny amyloid beta, což může vést až k rozvoji Alzheimerovy choroby“.

„Jiné studie prokázaly, že Chlamydia pneumoniae je přítomna v Alzheimerových placích u člověka (pomocí postmortálních analýz),“ poznamenal autor studie profesor St John. „Není však známo, jak se tam bakterie dostávají a zda způsobují patologické stavy u Alzheimera, nebo jsou s chorobou pouze spojeny. Viděli jsme, že se tak děje na myším modelu, a tyto důkazy jsou potenciálně děsivé i pro lidi.“

Nedloubat se v nose a nestříhat chloupky

Vzhledem k tomu, že čichový nerv v nose je přímo vystaven působení vzduchu, poskytuje rychlou cestu do mozku bez krevní mozkové bariéry. Bakterie a viry jej objevily jako vhodný vstupní bod do mozku. Výzkumný tým Centra nyní organizuje nadcházející fázi studie s cílem prokázat, že stejný mechanismus se vyskytuje i u lidí.

„Musíme tuto studii provést u lidí a potvrdit, zda stejná cesta funguje stejným způsobem. Je to výzkum, který navrhlo mnoho lidí, ale dosud nebyl dokončen. Víme jen to, že stejné bakterie jsou přítomny i u lidí, ale zatím jsme nezjistili, jak se tam dostávají,“ vysvětlil St John.

Profesor St John doporučuje lidem, aby ihned podnikli několik jednoduchých kroků v péči o svou nosní sliznici, pokud chtějí snížit pravděpodobnost možného vzniku pozdní formy Alzheimerovy choroby. Doporučuje především dvě jednoduché věci. „Šťourání v nose a vytrhávání chloupků z nosu není dobrý nápad,“ řekl.

Zdroj:

scitechdaily.com, prevention.com, ndtv.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost

Nashtifanské větrné mlýny: Strážci větrů a odkaz minulosti

Někdy může být průvodcem historie i neúprosný vítr. Nashtifanské větrné mlýny, skryté na území iránského Khorásánu, pozorovaly staletí lidského úsilí. Možná i tisíciletí. Poznejte jejich jedinečné rysy a kulturní význam.
- Reklama -