Úterý, 23 července, 2024

Dloubání v nose může vést až k demenci, prokázali vědci

Mohlo by vás zajímat

V nedávné studii u myší vědci z Griffithovy univerzity prokázali, že mikrob může pronikat do mozku přes čichový nerv v nose a produkovat markery, kterými lze spustit rozvoj Alzheimerovy choroby.

- Reklama -

Praxe šťourání se v nose je zvláštní. Někteří lidé se šťourají třeba jen proto, že se nudí nebo jsou úzkostní. Nedávná studie naznačuje, že by s tím rychle měli přestat. Toto chování totiž může zvyšovat riziko demence a Alzheimerovy choroby! Studie ukázala, že většina lidských mozků poškozených pozdní demencí obsahuje bakterii Chlamydia pneumoniae, která může lidi nakazit a způsobit zápal plic.

Podle studie se Chlamydia pneumoniae může dostat do mozku přímo přes čichový nerv. Pravděpodobnost něčeho takového zvyšuje, když se čichový nerv dostane na povrch. Tedy v okamžiku, když je nosní sliznice poškozena, k čemuž může dojít v důsledku nadměrného dloubání v nose. Tím vzniká možnost, aby se tato bakterie dostala do mozku.

U myší baterie cestu z nosu do mozku našli

Jakmile se bakterie dostane do mozku, může „stimulovat ukládání bílkoviny amyloid beta, což může vést až k rozvoji Alzheimerovy choroby“.

„Jiné studie prokázaly, že Chlamydia pneumoniae je přítomna v Alzheimerových placích u člověka (pomocí postmortálních analýz),“ poznamenal autor studie profesor St John. „Není však známo, jak se tam bakterie dostávají a zda způsobují patologické stavy u Alzheimera, nebo jsou s chorobou pouze spojeny. Viděli jsme, že se tak děje na myším modelu, a tyto důkazy jsou potenciálně děsivé i pro lidi.“

Nedloubat se v nose a nestříhat chloupky

Vzhledem k tomu, že čichový nerv v nose je přímo vystaven působení vzduchu, poskytuje rychlou cestu do mozku bez krevní mozkové bariéry. Bakterie a viry jej objevily jako vhodný vstupní bod do mozku. Výzkumný tým Centra nyní organizuje nadcházející fázi studie s cílem prokázat, že stejný mechanismus se vyskytuje i u lidí.

„Musíme tuto studii provést u lidí a potvrdit, zda stejná cesta funguje stejným způsobem. Je to výzkum, který navrhlo mnoho lidí, ale dosud nebyl dokončen. Víme jen to, že stejné bakterie jsou přítomny i u lidí, ale zatím jsme nezjistili, jak se tam dostávají,“ vysvětlil St John.

Profesor St John doporučuje lidem, aby ihned podnikli několik jednoduchých kroků v péči o svou nosní sliznici, pokud chtějí snížit pravděpodobnost možného vzniku pozdní formy Alzheimerovy choroby. Doporučuje především dvě jednoduché věci. „Šťourání v nose a vytrhávání chloupků z nosu není dobrý nápad,“ řekl.

Zdroj:

scitechdaily.com, prevention.com, ndtv.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -