Čtvrtek, 23 ledna, 2025

Vědecký pohled na to, proč někdy lidské větry syčí jako sporák a jindy znějí jak hra na bubny

Mohlo by vás zajímat

Proč jsou některé prdy tiché a jiné hlasitě burácí? Odpověď souvisí se složením plynů ve vzduchu, který vypouštíme, a s pevností svěračů kolem konečníku.

- Reklama -

Prdy, známé také jako bzdění, plynatost nebo střevní plyny, jsou přirozeným vedlejším produktem trávicího procesu. Vznikají, když bakterie ve střevech rozkládají nestrávenou potravu a produkují plyny, jako je vodík, oxid uhličitý a metan. Tyto plyny pak vylučuje konečník a vytvářejí zvuk známý jako „prdění“.

Větry s vysokým obsahem dusíku, například ty obsahující vodík, jsou obvykle tiché. Je to proto, že dusík je nehořlavý plyn, takže při vylučování nevytváří žádný hluk.

Za vším zvukem hledej metan

Naopak větry s vysokým obsahem metanu a oxidu uhličitého bývají hlasitější a slyšitelnější. Je to proto, že metan a oxid uhličitý jsou hořlavé plyny, a když jsou vylučovány řitním otvorem, mohou vytvářet malý výbuch nebo typický zvuk „praskání“.

Kromě toho zvuk prdu ovlivňuje také napjatost svěračů kolem konečníku. Pokud jsou svaly uvolněné, bude vypouštěný plyn hlasitější a slyšitelnější. Pokud jsou svaly napjaté, bude prd tlumenější a méně znatelný.

Až tedy příště uslyšíte hlasitý, chraplavý zvuk vycházející z vás nebo někoho poblíž, budete vědět, že ho pravděpodobně způsobila vysoká koncentrace metanu a oxidu uhličitého a případně uvolněné svaly svěračů. A pokud uslyšíte tiché bzdění, je to pravděpodobně proto, že je v něm vysoký obsah dusíku a svaly svěračů jsou napjaté.

Plynatost ovlivňuje i podoba jídelníčku

A že se stejně hlasitých větrů bojíte? Pak vězte, že stačí provést několik změn ve stravování a celá věc se rychle zlepší. Změna jídelníčku totiž sníží pravděpodobnost hlasitého prdění. Mezi změny, které tvorbu plynatosti ovlivňují, patří:

1. Snížení příjmu potravin, o nichž je známo, že produkují plyny, jako jsou fazole, zelí, brokolice a cibule.

2. Vyhýbání se syceným nápojům, protože zvyšují produkci plynů ve střevech.

3. Jezení menších porcí a častější stravování, než soustředění na velká a těžká jídla. To může pomoci snížit množství plynu produkovaného ve střevě.

4. Pít hodně vody, abyste pomohli vyplavit plyn, který se může ve střevě vyskytovat.

5. Vyhýbání se žvýkání žvýkaček a cucání tvrdých bonbonů, protože způsobují polykání přebytečného vzduchu, což vede k větší produkci plynu.

6. Někdy pomáhá i použávání volně prodejných léků, které snižují plynatost ve střevech.

7. Také se vyplatí jíst pomalu a jídlo důkladně rozžvýkat, protože to může pomoci snížit množství spolykaného vzduchu.

Provedením těchto změn v jídelníčku výrazně sníží pravděpodobnost hlasité plynatosti. Je však důležité si uvědomit, že každý člověk je jiný a co funguje u jednoho, nemusí fungovat u druhého. Pokud se potýkáte s nadměrnou plynatostí nebo nepříjemnými pocity, je vždy dobré poradit se s odborníkem, který vám poskytne vhodnou individuální radu.

Zdroj:

menshealth.com, mentalfloss.com, healthshots.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Věda našla neočekávané využití pro zbytky kávy, které běžně vyhazujeme

Věda někdy najde úspěšné použití pro obyčejné věci, které máme denně na dosah ruky. To, co na první pohled vypadá jako pouhá kuriozita, může mít zásadní vliv na naši budoucnost. Přesně takovým objevem je nový druh betonu, při jehož výrobě se využívá kávový lógr.

Robovan: Nový autonomní dopravní prostředek Tesly s kapacitou pro 20 cestujících

Představte si svět, kde lidé nastupují do aut a autobusů bez řidičů. Je už zatraceně blízko. Alespoň to naznačila velkolepá akce v Burbanku, kde společnost Tesla představila vedle očekávaného Robotaxi i něco, co by se dalo nazvat autobusem budoucnosti – Robovan.

Nová zjištění o Etruscích: Překvapivé jídlo pro nejmenší a problémy, kterým museli čelit

Představte si, že jste rodičem v době, kdy svět ještě nepoznal slávu Říma. Vaše dítě pláče hlady, vy ale nemáte dost jídla, abyste mu mohli pomoct. Nebo onemocní – a vy víte, že mu možná nebudete schopni zachránit život. Jaké bylo žít mezi Etrusky, tajemným národem, který položil základy slavné římské civilizace?

Jak vypukla nejkratší válka v dějinách: Konflikt trval pouhých 38 minut, ale způsobil spoušť

Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. Začala smrtí sultána a ambicí mladého následníka. Na Zanzibaru se díky tomu na konci 19. století střetla troufalost místního vládce s nekompromisní silou britského impéria. Jak to dopadlo?

Nová funkce WhatsApp: Přepisování hlasových zpráv do textu. Jak ho aktivovat?

Svět moderní komunikace je bohatý na rozmanité způsoby, jak si lidé sdělují své myšlenky a pocity. WhatsApp nyní přichází s funkcí, která může změnit způsob, jakým používáme hlasové zprávy.

Tohle nikdo nečekal: Odborníci varují před hotovostí

Běžné mince a bankovky nejsou jen prostředkem směny – skrývají v sobě i něco, co bychom si nepřáli. Jsou nositelé života.

Globální oteplování promění moře a oceány ve vodní pouště

Ještě nikdy v dějinách naší planety se oceány neoteplovaly tak rychle jako dnes. Studie vědců z Univerzity v Bristolu, publikovaná v časopise Nature, přináší varovný obraz o budoucnosti mořského života.

Co umí (a jak) robotický asistent Elona Muska

Na světě je mnoho podivuhodností, ale snad žádná nebudí tak smíšené pocity jako robot, který vypadá, kráčí a pracuje téměř jako člověk.

Způsobují mobilní telefony rakovinu? Věda po desetiletích výzkumu konečně našla odpověď

Nová studie Světové zdravotnické organizace konečně dává jasné rozhřešení, o kterém už se nebude muset pochybovat.

Tento málo známý režim Windows zrychlí výkon vašeho počítače během mrknutí oka

Kdo by nechtěl, aby jeho počítač běžel, co nejrychleji to umí, bez zbytečných prodlev a čekání? Dnes se společně podíváme na to, jak můžete vašemu počítači dodat chybějící šťávu – tím, že aktivujete režim Špičkový výkon ve Windows 10/11.
- Reklama -