Úterý, 23 července, 2024

Vědecký pohled na to, proč někdy lidské větry syčí jako sporák a jindy znějí jak hra na bubny

Mohlo by vás zajímat

Proč jsou některé prdy tiché a jiné hlasitě burácí? Odpověď souvisí se složením plynů ve vzduchu, který vypouštíme, a s pevností svěračů kolem konečníku.

- Reklama -

Prdy, známé také jako bzdění, plynatost nebo střevní plyny, jsou přirozeným vedlejším produktem trávicího procesu. Vznikají, když bakterie ve střevech rozkládají nestrávenou potravu a produkují plyny, jako je vodík, oxid uhličitý a metan. Tyto plyny pak vylučuje konečník a vytvářejí zvuk známý jako „prdění“.

Větry s vysokým obsahem dusíku, například ty obsahující vodík, jsou obvykle tiché. Je to proto, že dusík je nehořlavý plyn, takže při vylučování nevytváří žádný hluk.

Za vším zvukem hledej metan

Naopak větry s vysokým obsahem metanu a oxidu uhličitého bývají hlasitější a slyšitelnější. Je to proto, že metan a oxid uhličitý jsou hořlavé plyny, a když jsou vylučovány řitním otvorem, mohou vytvářet malý výbuch nebo typický zvuk „praskání“.

Kromě toho zvuk prdu ovlivňuje také napjatost svěračů kolem konečníku. Pokud jsou svaly uvolněné, bude vypouštěný plyn hlasitější a slyšitelnější. Pokud jsou svaly napjaté, bude prd tlumenější a méně znatelný.

Až tedy příště uslyšíte hlasitý, chraplavý zvuk vycházející z vás nebo někoho poblíž, budete vědět, že ho pravděpodobně způsobila vysoká koncentrace metanu a oxidu uhličitého a případně uvolněné svaly svěračů. A pokud uslyšíte tiché bzdění, je to pravděpodobně proto, že je v něm vysoký obsah dusíku a svaly svěračů jsou napjaté.

Plynatost ovlivňuje i podoba jídelníčku

A že se stejně hlasitých větrů bojíte? Pak vězte, že stačí provést několik změn ve stravování a celá věc se rychle zlepší. Změna jídelníčku totiž sníží pravděpodobnost hlasitého prdění. Mezi změny, které tvorbu plynatosti ovlivňují, patří:

1. Snížení příjmu potravin, o nichž je známo, že produkují plyny, jako jsou fazole, zelí, brokolice a cibule.

2. Vyhýbání se syceným nápojům, protože zvyšují produkci plynů ve střevech.

3. Jezení menších porcí a častější stravování, než soustředění na velká a těžká jídla. To může pomoci snížit množství plynu produkovaného ve střevě.

4. Pít hodně vody, abyste pomohli vyplavit plyn, který se může ve střevě vyskytovat.

5. Vyhýbání se žvýkání žvýkaček a cucání tvrdých bonbonů, protože způsobují polykání přebytečného vzduchu, což vede k větší produkci plynu.

6. Někdy pomáhá i použávání volně prodejných léků, které snižují plynatost ve střevech.

7. Také se vyplatí jíst pomalu a jídlo důkladně rozžvýkat, protože to může pomoci snížit množství spolykaného vzduchu.

Provedením těchto změn v jídelníčku výrazně sníží pravděpodobnost hlasité plynatosti. Je však důležité si uvědomit, že každý člověk je jiný a co funguje u jednoho, nemusí fungovat u druhého. Pokud se potýkáte s nadměrnou plynatostí nebo nepříjemnými pocity, je vždy dobré poradit se s odborníkem, který vám poskytne vhodnou individuální radu.

Zdroj:

menshealth.com, mentalfloss.com, healthshots.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -