Čtvrtek, 24 dubna, 2025

Vědecký pohled na to, proč někdy lidské větry syčí jako sporák a jindy znějí jak hra na bubny

- Reklama -

Mohlo by vás zajímat

Proč jsou některé prdy tiché a jiné hlasitě burácí? Odpověď souvisí se složením plynů ve vzduchu, který vypouštíme, a s pevností svěračů kolem konečníku.

- Reklama -

Prdy, známé také jako bzdění, plynatost nebo střevní plyny, jsou přirozeným vedlejším produktem trávicího procesu. Vznikají, když bakterie ve střevech rozkládají nestrávenou potravu a produkují plyny, jako je vodík, oxid uhličitý a metan. Tyto plyny pak vylučuje konečník a vytvářejí zvuk známý jako „prdění“.

Větry s vysokým obsahem dusíku, například ty obsahující vodík, jsou obvykle tiché. Je to proto, že dusík je nehořlavý plyn, takže při vylučování nevytváří žádný hluk.

Za vším zvukem hledej metan

Naopak větry s vysokým obsahem metanu a oxidu uhličitého bývají hlasitější a slyšitelnější. Je to proto, že metan a oxid uhličitý jsou hořlavé plyny, a když jsou vylučovány řitním otvorem, mohou vytvářet malý výbuch nebo typický zvuk „praskání“.

Kromě toho zvuk prdu ovlivňuje také napjatost svěračů kolem konečníku. Pokud jsou svaly uvolněné, bude vypouštěný plyn hlasitější a slyšitelnější. Pokud jsou svaly napjaté, bude prd tlumenější a méně znatelný.

Až tedy příště uslyšíte hlasitý, chraplavý zvuk vycházející z vás nebo někoho poblíž, budete vědět, že ho pravděpodobně způsobila vysoká koncentrace metanu a oxidu uhličitého a případně uvolněné svaly svěračů. A pokud uslyšíte tiché bzdění, je to pravděpodobně proto, že je v něm vysoký obsah dusíku a svaly svěračů jsou napjaté.

Plynatost ovlivňuje i podoba jídelníčku

A že se stejně hlasitých větrů bojíte? Pak vězte, že stačí provést několik změn ve stravování a celá věc se rychle zlepší. Změna jídelníčku totiž sníží pravděpodobnost hlasitého prdění. Mezi změny, které tvorbu plynatosti ovlivňují, patří:

1. Snížení příjmu potravin, o nichž je známo, že produkují plyny, jako jsou fazole, zelí, brokolice a cibule.

2. Vyhýbání se syceným nápojům, protože zvyšují produkci plynů ve střevech.

3. Jezení menších porcí a častější stravování, než soustředění na velká a těžká jídla. To může pomoci snížit množství plynu produkovaného ve střevě.

4. Pít hodně vody, abyste pomohli vyplavit plyn, který se může ve střevě vyskytovat.

5. Vyhýbání se žvýkání žvýkaček a cucání tvrdých bonbonů, protože způsobují polykání přebytečného vzduchu, což vede k větší produkci plynu.

6. Někdy pomáhá i použávání volně prodejných léků, které snižují plynatost ve střevech.

7. Také se vyplatí jíst pomalu a jídlo důkladně rozžvýkat, protože to může pomoci snížit množství spolykaného vzduchu.

Provedením těchto změn v jídelníčku výrazně sníží pravděpodobnost hlasité plynatosti. Je však důležité si uvědomit, že každý člověk je jiný a co funguje u jednoho, nemusí fungovat u druhého. Pokud se potýkáte s nadměrnou plynatostí nebo nepříjemnými pocity, je vždy dobré poradit se s odborníkem, který vám poskytne vhodnou individuální radu.

Zdroj:

menshealth.com, mentalfloss.com, healthshots.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Puff Diddy se ve vězení nervově zhroutil? Prosil prý vězeňské dozorce, aby ho odvezli do nemocnice

Metropolitní vazební věznice v Brooklynu se o Vánocích stala nečekaným jevištěm dramatu jednoho z nejznámějších jmen hudebního průmyslu. Puff Diddy se údajně nervově zhroutil a žadonil u dozorců, aby ho okamžitě převezli do nemocnice.

Kate Moss: Na internetu koluje její fotka z roku 1999 s Puff Diddym, jak jí dává podezřelou pilulku

Zdánlivě nevinný snímek z oslavy narozenin rozvířil debatu na internetu. Ukazuje kontroverzního rapera Puff Diddyho, jak objímá očividně „rozevlátou“ modelku Kate Mossovou, zatímco v...

TikTok zakáže dětem filtry. Chce chránit jejich duševní zdraví

Digitální svět mění pravidla hry. To, co bylo kdysi zábavou, se totiž proměnilo v neviditelný diktát – ideál krásy ovládají zkrášlující filtry. Aplikace jako TikTok umožňují mladým lidem změnit si vzhled jediným kliknutím. Výsledkem však často není radost, ale frustrace a tlak na dokonalost. A proto TikTok v tomto ohledu zcela mění svou politiku.

Hrozí cenový šok: Káva by mohla v supermarketech brzy výrazně zdražit

Čechům se prodražuje oblíbený ranní rituál. Cena kávy totiž neustále roste. Mnozí si tento fakt uvědomují až ve chvíli, kdy v obchodě sáhnou po svém oblíbeném balení pražených zrn. Cenovka, kterou dnes vidí, dříve působila jako přijatelný kompromis mezi radostí a rozpočtem; nyní vyvolává spíše šok a obavy. A bude hůř!

Země s největší zlatou rezervou na Zemi 4krát překonala Čínu a Rusko

Zlato. Symbol bohatství, moci a jistoty už po tisíce let. Ani v digitálním věku plném virtuálních měn a algoritmů neztratilo na významu. Tenhle cenný...

Trumpovi s ukončením války Ruska s Ukrajinou pomůže Musk, tvrdí moderátor Piers Morgan

Když se Piers Morgan, známý moderátor a publicista, pustil do předpovědí o budoucnosti konfliktu Ruska s Ukrajinou, znělo to trochu jako příběh ze sci-fi románu. Morgan totiž s neochvějnou jistotou tvrdí, že budoucí americký prezident Donald Trump opravdu okamžitě přinese mír mezi Ruskem a Ukrajinou. Jak to podle něj udělá?

Věda našla neočekávané využití pro zbytky kávy, které běžně vyhazujeme

Věda někdy najde úspěšné použití pro obyčejné věci, které máme denně na dosah ruky. To, co na první pohled vypadá jako pouhá kuriozita, může mít zásadní vliv na naši budoucnost. Přesně takovým objevem je nový druh betonu, při jehož výrobě se využívá kávový lógr.

Robovan: Nový autonomní dopravní prostředek Tesly s kapacitou pro 20 cestujících

Představte si svět, kde lidé nastupují do aut a autobusů bez řidičů. Je už zatraceně blízko. Alespoň to naznačila velkolepá akce v Burbanku, kde společnost Tesla představila vedle očekávaného Robotaxi i něco, co by se dalo nazvat autobusem budoucnosti – Robovan.

Nová zjištění o Etruscích: Překvapivé jídlo pro nejmenší a problémy, kterým museli čelit

Představte si, že jste rodičem v době, kdy svět ještě nepoznal slávu Říma. Vaše dítě pláče hlady, vy ale nemáte dost jídla, abyste mu mohli pomoct. Nebo onemocní – a vy víte, že mu možná nebudete schopni zachránit život. Jaké bylo žít mezi Etrusky, tajemným národem, který položil základy slavné římské civilizace?

Jak vypukla nejkratší válka v dějinách: Konflikt trval pouhých 38 minut, ale způsobil spoušť

Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. Začala smrtí sultána a ambicí mladého následníka. Na Zanzibaru se díky tomu na konci 19. století střetla troufalost místního vládce s nekompromisní silou britského impéria. Jak to dopadlo?
- Reklama -