Sobota, 25 května, 2024

Vědecký pohled na to, proč někdy lidské větry syčí jako sporák a jindy znějí jak hra na bubny

Mohlo by vás zajímat

Proč jsou některé prdy tiché a jiné hlasitě burácí? Odpověď souvisí se složením plynů ve vzduchu, který vypouštíme, a s pevností svěračů kolem konečníku.

- Reklama -

Prdy, známé také jako bzdění, plynatost nebo střevní plyny, jsou přirozeným vedlejším produktem trávicího procesu. Vznikají, když bakterie ve střevech rozkládají nestrávenou potravu a produkují plyny, jako je vodík, oxid uhličitý a metan. Tyto plyny pak vylučuje konečník a vytvářejí zvuk známý jako „prdění“.

Větry s vysokým obsahem dusíku, například ty obsahující vodík, jsou obvykle tiché. Je to proto, že dusík je nehořlavý plyn, takže při vylučování nevytváří žádný hluk.

Za vším zvukem hledej metan

Naopak větry s vysokým obsahem metanu a oxidu uhličitého bývají hlasitější a slyšitelnější. Je to proto, že metan a oxid uhličitý jsou hořlavé plyny, a když jsou vylučovány řitním otvorem, mohou vytvářet malý výbuch nebo typický zvuk „praskání“.

Kromě toho zvuk prdu ovlivňuje také napjatost svěračů kolem konečníku. Pokud jsou svaly uvolněné, bude vypouštěný plyn hlasitější a slyšitelnější. Pokud jsou svaly napjaté, bude prd tlumenější a méně znatelný.

Až tedy příště uslyšíte hlasitý, chraplavý zvuk vycházející z vás nebo někoho poblíž, budete vědět, že ho pravděpodobně způsobila vysoká koncentrace metanu a oxidu uhličitého a případně uvolněné svaly svěračů. A pokud uslyšíte tiché bzdění, je to pravděpodobně proto, že je v něm vysoký obsah dusíku a svaly svěračů jsou napjaté.

Plynatost ovlivňuje i podoba jídelníčku

A že se stejně hlasitých větrů bojíte? Pak vězte, že stačí provést několik změn ve stravování a celá věc se rychle zlepší. Změna jídelníčku totiž sníží pravděpodobnost hlasitého prdění. Mezi změny, které tvorbu plynatosti ovlivňují, patří:

1. Snížení příjmu potravin, o nichž je známo, že produkují plyny, jako jsou fazole, zelí, brokolice a cibule.

2. Vyhýbání se syceným nápojům, protože zvyšují produkci plynů ve střevech.

3. Jezení menších porcí a častější stravování, než soustředění na velká a těžká jídla. To může pomoci snížit množství plynu produkovaného ve střevě.

4. Pít hodně vody, abyste pomohli vyplavit plyn, který se může ve střevě vyskytovat.

5. Vyhýbání se žvýkání žvýkaček a cucání tvrdých bonbonů, protože způsobují polykání přebytečného vzduchu, což vede k větší produkci plynu.

6. Někdy pomáhá i použávání volně prodejných léků, které snižují plynatost ve střevech.

7. Také se vyplatí jíst pomalu a jídlo důkladně rozžvýkat, protože to může pomoci snížit množství spolykaného vzduchu.

Provedením těchto změn v jídelníčku výrazně sníží pravděpodobnost hlasité plynatosti. Je však důležité si uvědomit, že každý člověk je jiný a co funguje u jednoho, nemusí fungovat u druhého. Pokud se potýkáte s nadměrnou plynatostí nebo nepříjemnými pocity, je vždy dobré poradit se s odborníkem, který vám poskytne vhodnou individuální radu.

Zdroj:

menshealth.com, mentalfloss.com, healthshots.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.
- Reklama -