Pondělí, 15 dubna, 2024

Finská studie zjistila, že zpěv pomáhá lidem překonat afázii

Mohlo by vás zajímat

Podle studie Helsinské univerzity může zpěv pomoci lidem, kteří přežili mrtvici, překonat afázii. Studie zjistila, že skupinová rehabilitace založená na zpěvu zlepšila komunikaci a řeč pacientů a zvýšila jejich sociální aktivitu i šest měsíců po prodělané mrtvici.

- Reklama -

Podle nedávné studie Helsinské univerzity se ukázalo, že zpěv je účinným způsobem, jak pomoci lidem, kteří přežili mrtvici, zotavit se z afázie. Afázie, která postihuje 40 % osob po cévní mozkové příhodě, představuje potíže s porozuměním nebo tvorbou mluvené či psané řeči a může mít významný dopad na kvalitu života pacienta a vést k jeho sociální izolaci. V mnoha případech tento stav přetrvává nejméně rok.

Zpěv jako standardní léčba pro afázii

Helsinská studie zkoumala využití skupinové rehabilitace založené na zpěvu ke zlepšení komunikace a řeči pacientů a zvýšení jejich sociální aktivity, a to i několik měsíců po mrtvici. Studie využívala kombinaci sborového zpěvu, melodické intonační terapie a tréninku zpěvu s pomocí tabletů. Výsledky ukázaly výrazné zlepšení řeči a komunikačních dovedností pacientů, což vedlo vědecký tým k tomu, že vyzval poskytovatele zdravotní péče, aby skupinovou terapii založenou na zpěvu zařadili mezi standardní součásti léčby afázie.

Terapie zpěvem výrazně ovlivní život postižených

Podle výzkumnice Sini-Tuuli Siponkoski skupinová terapie založená na zpěvu kromě zlepšení produkce řeči poskytuje také vzájemnou podporu pacientům i jejich rodinám. Tento typ terapie zatím nebyl široce zkoumán, ale výsledky helsinské studie naznačují, že má potenciál významně ovlivnit životy lidí s afázií, kteří přežili cévní mozkovou příhodu.

Afázii může způsobit také poranění hlavy, nádor mozku, infekce nebo degenerativní onemocnění, jako je Alzheimerova choroba. Hvězda akčních filmů Bruce Willis nedávno ukončil hereckou kariéru poté, co mu byla diagnostikována afázie, ačkoli příčinu nezveřejnil. To zdůrazňuje význam hledání účinných způsobů léčby afázie a studie Helsinské univerzity naznačuje, že skupinová terapie založená na zpěvu je slibným řešením.

Zdroj:

helsinki.fi, sciencedaily.com, jpost.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost

Nashtifanské větrné mlýny: Strážci větrů a odkaz minulosti

Někdy může být průvodcem historie i neúprosný vítr. Nashtifanské větrné mlýny, skryté na území iránského Khorásánu, pozorovaly staletí lidského úsilí. Možná i tisíciletí. Poznejte jejich jedinečné rysy a kulturní význam.
- Reklama -