Úterý, 23 července, 2024

Finská studie zjistila, že zpěv pomáhá lidem překonat afázii

Mohlo by vás zajímat

Podle studie Helsinské univerzity může zpěv pomoci lidem, kteří přežili mrtvici, překonat afázii. Studie zjistila, že skupinová rehabilitace založená na zpěvu zlepšila komunikaci a řeč pacientů a zvýšila jejich sociální aktivitu i šest měsíců po prodělané mrtvici.

- Reklama -

Podle nedávné studie Helsinské univerzity se ukázalo, že zpěv je účinným způsobem, jak pomoci lidem, kteří přežili mrtvici, zotavit se z afázie. Afázie, která postihuje 40 % osob po cévní mozkové příhodě, představuje potíže s porozuměním nebo tvorbou mluvené či psané řeči a může mít významný dopad na kvalitu života pacienta a vést k jeho sociální izolaci. V mnoha případech tento stav přetrvává nejméně rok.

Zpěv jako standardní léčba pro afázii

Helsinská studie zkoumala využití skupinové rehabilitace založené na zpěvu ke zlepšení komunikace a řeči pacientů a zvýšení jejich sociální aktivity, a to i několik měsíců po mrtvici. Studie využívala kombinaci sborového zpěvu, melodické intonační terapie a tréninku zpěvu s pomocí tabletů. Výsledky ukázaly výrazné zlepšení řeči a komunikačních dovedností pacientů, což vedlo vědecký tým k tomu, že vyzval poskytovatele zdravotní péče, aby skupinovou terapii založenou na zpěvu zařadili mezi standardní součásti léčby afázie.

Terapie zpěvem výrazně ovlivní život postižených

Podle výzkumnice Sini-Tuuli Siponkoski skupinová terapie založená na zpěvu kromě zlepšení produkce řeči poskytuje také vzájemnou podporu pacientům i jejich rodinám. Tento typ terapie zatím nebyl široce zkoumán, ale výsledky helsinské studie naznačují, že má potenciál významně ovlivnit životy lidí s afázií, kteří přežili cévní mozkovou příhodu.

Afázii může způsobit také poranění hlavy, nádor mozku, infekce nebo degenerativní onemocnění, jako je Alzheimerova choroba. Hvězda akčních filmů Bruce Willis nedávno ukončil hereckou kariéru poté, co mu byla diagnostikována afázie, ačkoli příčinu nezveřejnil. To zdůrazňuje význam hledání účinných způsobů léčby afázie a studie Helsinské univerzity naznačuje, že skupinová terapie založená na zpěvu je slibným řešením.

Zdroj:

helsinki.fi, sciencedaily.com, jpost.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -