Úterý, 23 července, 2024

Další hranice nemožného padla: Vědcům se podařilo „oživit“ mrtvá prasata

Mohlo by vás zajímat

Poslední výzkum vědců z Yale zboural hranice mezi životem a smrtí. Povedlo se jim totiž obnovit obnovit funkce některých životně důležitých orgánů u mrtvých prasat.

- Reklama -

Většina z nás má za to, že smrt obvykle zapříčiní ztráta funkčnosti některého z řídících systémů – srdce, mozku nebo plic. Když totiž někomu hodinu nebije srdce, je prostě mrtvý… Nebo ne? To je otázka, kterou vyvolal výzkum vědců z Yaleovy univerzity, kterým se podařilo obnovit krevní oběh a buněčnou aktivitu v životně důležitých orgánech prasat hodinu mrtvých prasat. Co si pod tím představit? Že v těch zemřelých zvířatech zase ožilo srdce a mozek.

Výsledky výzkumu zpochybňují zavedenou představu o tom, jak definovat smrt. Práce navazuje na pokusy stejných vědců z roku 2019 , při nichž oživili oddělený mozek prasat čtyři hodiny po smrti zvířat, čímž zpochybnili představu, že smrt mozku také znamená exitus.

Po oživení mozku přišel další krok

Vzhledem k tomu, že mozek ohrožuje nedostatek kyslíku nejvíc ze všech orgánů, zdálo se logické, že pokud se v minulosti vědcům podařilo obnovit činnost mozku, mělo by se totéž povést i s jinými částmi těla. A také se to potvrdilo! Stejný tým vědců obnovil u mrtvých prasat krevní oběh a buněčnou aktivitu v celém jejich těle.

„Pokud dokážete obnovit některé funkce v mrtvém prasečím mozku, můžete to dokázat i v jiných orgánech,“ komentuje to Nenad Sestan, neurolog z Yaleovy univerzity a člen vědeckého týmu, jenž výzkum prováděl. Sestan o úspěchu nepochyboval už od pokusů z roku 2019.

Naděje pro lidi, co potřebují transplantaci

Vědci k pokusu použili asi 100 prasat, kterým byla před smrtí podána anestetika, a pak jim byl uměle navozen infarkt. Následně vědci do těl mrtvých prasat postupem nazvaným „OrganEw“ načerpali do těla regenerační tekutiny obsahující směs 13 sloučenin, které podporují zdraví buněk a potlačují zánět. Biologická aktivita se obnovila v mnoha orgánech včetně jater, ledvin, mozku a srdce.

Cílem celého projektu je snaha umožnit v budoucnu díky OrganEx širší využití orgánů získaných po odpojení přístrojů pro podporu života u dárců s těžkými, nevratnými poraněními mozku. V současné době se těmto orgánům daří po transplantaci hůře než orgánům získaným od dárců se smrtí mozku, kteří zůstávají na přístrojích pro podporu života.

Zdroj:

nature.com, Reuters, syfy.com, interestingengineering.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -