Sobota, 20 dubna, 2024

Další hranice nemožného padla: Vědcům se podařilo „oživit“ mrtvá prasata

Mohlo by vás zajímat

Poslední výzkum vědců z Yale zboural hranice mezi životem a smrtí. Povedlo se jim totiž obnovit obnovit funkce některých životně důležitých orgánů u mrtvých prasat.

- Reklama -

Většina z nás má za to, že smrt obvykle zapříčiní ztráta funkčnosti některého z řídících systémů – srdce, mozku nebo plic. Když totiž někomu hodinu nebije srdce, je prostě mrtvý… Nebo ne? To je otázka, kterou vyvolal výzkum vědců z Yaleovy univerzity, kterým se podařilo obnovit krevní oběh a buněčnou aktivitu v životně důležitých orgánech prasat hodinu mrtvých prasat. Co si pod tím představit? Že v těch zemřelých zvířatech zase ožilo srdce a mozek.

Výsledky výzkumu zpochybňují zavedenou představu o tom, jak definovat smrt. Práce navazuje na pokusy stejných vědců z roku 2019 , při nichž oživili oddělený mozek prasat čtyři hodiny po smrti zvířat, čímž zpochybnili představu, že smrt mozku také znamená exitus.

Po oživení mozku přišel další krok

Vzhledem k tomu, že mozek ohrožuje nedostatek kyslíku nejvíc ze všech orgánů, zdálo se logické, že pokud se v minulosti vědcům podařilo obnovit činnost mozku, mělo by se totéž povést i s jinými částmi těla. A také se to potvrdilo! Stejný tým vědců obnovil u mrtvých prasat krevní oběh a buněčnou aktivitu v celém jejich těle.

„Pokud dokážete obnovit některé funkce v mrtvém prasečím mozku, můžete to dokázat i v jiných orgánech,“ komentuje to Nenad Sestan, neurolog z Yaleovy univerzity a člen vědeckého týmu, jenž výzkum prováděl. Sestan o úspěchu nepochyboval už od pokusů z roku 2019.

Naděje pro lidi, co potřebují transplantaci

Vědci k pokusu použili asi 100 prasat, kterým byla před smrtí podána anestetika, a pak jim byl uměle navozen infarkt. Následně vědci do těl mrtvých prasat postupem nazvaným „OrganEw“ načerpali do těla regenerační tekutiny obsahující směs 13 sloučenin, které podporují zdraví buněk a potlačují zánět. Biologická aktivita se obnovila v mnoha orgánech včetně jater, ledvin, mozku a srdce.

Cílem celého projektu je snaha umožnit v budoucnu díky OrganEx širší využití orgánů získaných po odpojení přístrojů pro podporu života u dárců s těžkými, nevratnými poraněními mozku. V současné době se těmto orgánům daří po transplantaci hůře než orgánům získaným od dárců se smrtí mozku, kteří zůstávají na přístrojích pro podporu života.

Zdroj:

nature.com, Reuters, syfy.com, interestingengineering.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost
- Reklama -