Sobota, 20 dubna, 2024

Vapování e-cigaret a užívání marihuany škodí stejně jako kouření, varují vědci

Mohlo by vás zajímat

Podle skupiny vědců poškozují marihuana i e-cigarety srdce srovnatelným způsobem s tabákovými cigaretami, protože jejich užívání může vést k nepravidelnému srdečnímu rytmu.

- Reklama -

Podle dvou samostatných analýz předběžného výzkumu hrozí lidem, kteří pravidelně používají elektronické nikotinové přístroje neboli e-cigarety, alarmující změny ve funkci srdce a cév.

Vědci vystavili krysy po dobu osmi týdnů kouři z cigaret Marlboro Red, aerosolu („páře“) ze známé e-cigarety JUUL, aerosolu ze zahřívaného tabákového výrobku IQOS, kouři z marihuanových cigaret a kouři z modifikované marihuany, která neobsahuje žádné kanabinoidy. Vše porovnávali s výsledky u krys, které dýchaly pouhý vzduch. Potkani vdechovali kouř nebo aerosol po dobu pěti sekund za minutu po dobu pěti minut, což simulovalo jedno skutečné pokouření nebo vapování. Mezi inhalacemi kouře hlodavci vdechovali čistý vzduch. Po dobu osmi týdnů probíhala tato činnost jednou denně po dobu pěti dnů v týdnu.

U potkanů, kteří byli po celou tuto dobu vystaveni působení výrobků (ale nikoliv vzduchu), docházelo ke stálému zhoršování srdeční činnosti a také ke zvyšování krevního tlaku.

Veškeré kouření mělo podobné následky

Aby vědci zjistili elektrické a fyzikální vlastnosti srdce na konci studie, provedli řadu experimentů. Zjistili, že všechny produkty zvyšovaly jizvení srdce, snižovaly množství krevních cév, měnily typ nervů, které se v nich nacházejí, snižovaly vitální schopnost měnit srdeční rytmus a zvyšovaly pravděpodobnost arytmií.

„Je pozoruhodné, že všechny tyto tabákové a marihuanové výrobky měly tak podobné účinky,“ řekl vedoucí autor studie Matthew Springer, PhD, profesor kardiologie UCSF. „A co je opravdu zarážející, je to, že to bylo způsobeno jediným realistickým kouřením/kouřením denně.“

Kouření je lepší se vyhnout, radí odborník

Springer upozornil, že studie má určitá omezení. „Potkani jsou sice dobrým modelem pro mnoho kardiovaskulárních účinků u lidí, ale přesto existují rozdíly a pouze ze studií na potkanech nelze vyvozovat pevné závěry o účincích na člověka,“ řekl.

Upozornil, že zjištění jsou v souladu s několika studiemi z lékařské literatury, které poukazují na problémy se srdečním rytmem u uživatelů marihuany nebo elektronických cigaret. Navzdory rozdílům v množství nikotinu nebo marihuany naznačuje zjištění četných fyzických problémů v srdci, jako jsou jizvy a nervové změny, podobnou příčinu.

„Pointa je, že e-cigarety, IQOS a marihuanové cigarety stále zahrnují mnoho potenciálních škodlivých účinků kouření tabáku,“ uzavřel Springer, „žádný z těchto výrobků by neměl být považován za neškodnou náhradu kouření. Jinými slovy, stačí dýchat vzduch.“

Zdroj:

sciencedaily.com, nih.gov, healthline.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost
- Reklama -