Úterý, 23 července, 2024

Vapování e-cigaret a užívání marihuany škodí stejně jako kouření, varují vědci

Mohlo by vás zajímat

Podle skupiny vědců poškozují marihuana i e-cigarety srdce srovnatelným způsobem s tabákovými cigaretami, protože jejich užívání může vést k nepravidelnému srdečnímu rytmu.

- Reklama -

Podle dvou samostatných analýz předběžného výzkumu hrozí lidem, kteří pravidelně používají elektronické nikotinové přístroje neboli e-cigarety, alarmující změny ve funkci srdce a cév.

Vědci vystavili krysy po dobu osmi týdnů kouři z cigaret Marlboro Red, aerosolu („páře“) ze známé e-cigarety JUUL, aerosolu ze zahřívaného tabákového výrobku IQOS, kouři z marihuanových cigaret a kouři z modifikované marihuany, která neobsahuje žádné kanabinoidy. Vše porovnávali s výsledky u krys, které dýchaly pouhý vzduch. Potkani vdechovali kouř nebo aerosol po dobu pěti sekund za minutu po dobu pěti minut, což simulovalo jedno skutečné pokouření nebo vapování. Mezi inhalacemi kouře hlodavci vdechovali čistý vzduch. Po dobu osmi týdnů probíhala tato činnost jednou denně po dobu pěti dnů v týdnu.

U potkanů, kteří byli po celou tuto dobu vystaveni působení výrobků (ale nikoliv vzduchu), docházelo ke stálému zhoršování srdeční činnosti a také ke zvyšování krevního tlaku.

Veškeré kouření mělo podobné následky

Aby vědci zjistili elektrické a fyzikální vlastnosti srdce na konci studie, provedli řadu experimentů. Zjistili, že všechny produkty zvyšovaly jizvení srdce, snižovaly množství krevních cév, měnily typ nervů, které se v nich nacházejí, snižovaly vitální schopnost měnit srdeční rytmus a zvyšovaly pravděpodobnost arytmií.

„Je pozoruhodné, že všechny tyto tabákové a marihuanové výrobky měly tak podobné účinky,“ řekl vedoucí autor studie Matthew Springer, PhD, profesor kardiologie UCSF. „A co je opravdu zarážející, je to, že to bylo způsobeno jediným realistickým kouřením/kouřením denně.“

Kouření je lepší se vyhnout, radí odborník

Springer upozornil, že studie má určitá omezení. „Potkani jsou sice dobrým modelem pro mnoho kardiovaskulárních účinků u lidí, ale přesto existují rozdíly a pouze ze studií na potkanech nelze vyvozovat pevné závěry o účincích na člověka,“ řekl.

Upozornil, že zjištění jsou v souladu s několika studiemi z lékařské literatury, které poukazují na problémy se srdečním rytmem u uživatelů marihuany nebo elektronických cigaret. Navzdory rozdílům v množství nikotinu nebo marihuany naznačuje zjištění četných fyzických problémů v srdci, jako jsou jizvy a nervové změny, podobnou příčinu.

„Pointa je, že e-cigarety, IQOS a marihuanové cigarety stále zahrnují mnoho potenciálních škodlivých účinků kouření tabáku,“ uzavřel Springer, „žádný z těchto výrobků by neměl být považován za neškodnou náhradu kouření. Jinými slovy, stačí dýchat vzduch.“

Zdroj:

sciencedaily.com, nih.gov, healthline.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -