Úterý, 23 července, 2024

5 extra zdravých ryb, které byste měli zařadit do svého jídelníčku

Mohlo by vás zajímat

Chcete posílit své zdraví? Pak byste podle odborníků měli zvážit konzumaci těchto pěti druhů ryb, které doporučují pro jejich vysokou výživovou hodnotu.

- Reklama -

Ve světě zdravého jídla existuje potravina, která je plná kvalitních libových bílkovin a lidé ji často vyhledávají: ryby. Ne všechny druhy ryb jsou ale stejné, ať už jde o chuťové rozdíly nebo konzumační dopad na lidské zdraví. Některé ryby mají prostě větší potenciál nám prospět než jiné. A proto by měl každý, kdo se pokouší jíst zdravěji, vyzkoušet některý z těchto pěti nejvýživnějších druhů ryb.

Drobné, ale mocné sardinky

První na našem seznamu jsou sardinky. Navzdory své velikosti mají v 85 gramové porci obsah téměř 2 000 mg srdci prospěšných omega-3 mastných kyselin. To ale není všechno – sardinky obsahují také více vápníku než sklenice mléka a mají i vysoký obsah vitaminu D, který má údajně protizánětlivé účinky.

Oblíbený losos

Další zdravá prospěšnou rybou je všemi oblíbený losos. Jedna porce lososa obsahuje více než 20 gramů bílkovin a více než 1000 mg omega-3 mastných kyselin. Losos je navíc dobrým zdrojem selenu, nezbytného minerálu, který se podílí na metabolismu hormonů štítné žlázy a reprodukčním zdraví.

Úhoř: Záhadné unagi

Podle Grace Derochy, národní mluvčí Americké akademie pro výživu a dietetiku, má unagi neboli úhoř údajně víc nenasycených mastných kyselin než kterýkoli jiný mořský tvor. Podle Derochy by omega-3 mastné kyseliny v úhořovi mohly přispívat ke zlepšení krevního tlaku, snížení hladiny cholesterolu a udržení zdravých kostí.

Základní surovina každého supermarketu

Tuňák je známý především z plechovek ze supermarketů, ale jde o velmi zdravou rybu, která je bohatá na omega-3 mastné kyseliny, vitamin D a selen. Odborníci doporučují vybírat raději tuňáka pruhovaného nebo konzervované světlé druhy než tuňáka bílého nebo velkookého, protože ten může obsahovat vysoké množství rtuti. To se ale nás Čechů moc netýká, my bereme ty tuňáky, co jsou k dispozici.

Pstruh duhový: Sladkovodní potěšení

Nakonec tu máme pstruha duhového, jediného zástupce sladkovodních ryb, který se zařadil mezi ryby nejzdravější. Tento sladkovodní tvor je skvělým zdrojem draslíku, selenu a vitaminu B6. Běžná porce pstruha poskytne více než denní dávku vitaminu B12, který je nezbytný pro tvorbu červených krvinek a dobrou funkci nervů.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -