Nedávná studie prokázala, že cichlidy a rejnoci zvládají základní matematické úkony. Zatím ale není jasné, k čemu rybám početní dovednosti jsou.
Cichlidy a rejnoci zvládají jednoduché sčítání a odčítání v oboru čísel od jedné do pěti. Ukázala to nedávná studie Bonnské univerzity. Stejně jako to dokážou lidé, umí cichlidy a rejnoci odhadnout počet věcí, pokud jich není moc. Ale to není zdaleka všechno.
Kdybychom měli porovnat odhad ryb s tím, co dokáže člověk, tak je to asi stejné, jako když na první dobrou dokážete na dálku tipnout, kolik vám kdo ukazuje prstů. Je to prostě kvalifikovaný odhad založený na zkušenostech – díky tomu poznáte rozdíl v tom, kolik prstů vidíte. A ryby (konkrétně tedy cichlidy a rejnoci) dokážou to samé – odhadnou počet kamínků přesně díky předchozím zkušenostem.
Jednoduché počty nedělají rybám probém
To ale není v oblasti znalostí o rybách žádná velká novinka. Teď ale již zmiňovaná studie prokázala, že cichlidy, oblíbené akvarijní rybky, které mají širokou škálu barev a tvarů, a rejnoci z frankfurtské zoo, ovládají sčítání a odčítání od 1 do 5. Je to vůbec poprvé, co se prokázalo, že ryby umí počítat.
„Zvířata jsme naučili provádět jednoduché sčítání a odčítání,“ vysvětlila vedoucí výzkumné skupiny, doktorka Vera Schluesselová z Ústavu zoologie na univerzitě v Bonnu. „Musela přitom zvýšit nebo snížit počáteční hodnotu o jedničku.“
Jak to probíhalo? Výzkumníci použili metodu, kterou již jiné výzkumné skupiny úspěšně použily k testování matematických schopností včel: ukázali rybám soubor geometrických tvarů – například čtyři čtverce. Pokud byly objekty zbarveny modře, znamenalo to „přičti jedničku“. Žlutá barva naopak znamenala „odečti jedničku“.
Zbytečně podceňujeme ostatní druhy, říká autorka studie
Po zobrazení původního podnětu (např. čtyř čtverců) byly zvířatům ukázány dva nové obrázky. Jeden s pěti a druhý se třemi čtverci. Pokud ryba doplavala ke správnému obrázku, to znamená, jestli po spatření čtyř modrých čtverců doplavala k pěti čtvercům, dostala odměnu. Pokud odpověděla špatně, nedostala nic. Postupem času se ryby naučily spojovat modrou barvu s přičítáním a žlutou se snížením počtu čtverců.
„Zvířata tedy musela rozpoznat počet zobrazených objektů a zároveň z jejich barvy odvodit pravidlo výpočtu. Obojí si musela udržet v pracovní paměti, když se původní obrázek vyměnil za dva výsledné obrázky,“ řekla Schluesselová. „Poté se musela naučit rozhodnout pro správný výsledek. Celkově se jedná o výkon, který vyžaduje komplexní myšlenkové schopnosti.“
Výsledek pokusů považuje doktorka Schluesselová za potvrzení toho, že lidé mají tendenci zbytečně podceňovat jiné druhy – zejména ty, které nepatří do naší nejbližší rodiny nebo mezi savce obecně. Zároveň ale uznává, že nemá vysvětlení pro to, k čemu by ryby počítání mohly prakticky využít.
Zdroj:
sciencedaily.com, fieldandstream.com, thefishsite.com