Čtvrtek, 2 května, 2024

Ryby jsou chytřejší, než byste čekali. Vědci zjistili, že některé druhy se dokáží naučit počítat

Mohlo by vás zajímat

Nedávná studie prokázala, že cichlidy a rejnoci zvládají základní matematické úkony. Zatím ale není jasné, k čemu rybám početní dovednosti jsou.

- Reklama -

Cichlidy a rejnoci zvládají jednoduché sčítání a odčítání v oboru čísel od jedné do pěti. Ukázala to nedávná studie Bonnské univerzity. Stejně jako to dokážou lidé, umí cichlidy a rejnoci odhadnout počet věcí, pokud jich není moc. Ale to není zdaleka všechno.

Kdybychom měli porovnat odhad ryb s tím, co dokáže člověk, tak je to asi stejné, jako když na první dobrou dokážete na dálku tipnout, kolik vám kdo ukazuje prstů. Je to prostě kvalifikovaný odhad založený na zkušenostech – díky tomu poznáte rozdíl v tom, kolik prstů vidíte. A ryby (konkrétně tedy cichlidy a rejnoci) dokážou to samé – odhadnou počet kamínků přesně díky předchozím zkušenostem.

Jednoduché počty nedělají rybám probém

To ale není v oblasti znalostí o rybách žádná velká novinka. Teď ale již zmiňovaná studie prokázala, že cichlidy, oblíbené akvarijní rybky, které mají širokou škálu barev a tvarů, a rejnoci z frankfurtské zoo, ovládají sčítání a odčítání od 1 do 5. Je to vůbec poprvé, co se prokázalo, že ryby umí počítat.

„Zvířata jsme naučili provádět jednoduché sčítání a odčítání,“ vysvětlila vedoucí výzkumné skupiny, doktorka Vera Schluesselová z Ústavu zoologie na univerzitě v Bonnu. „Musela přitom zvýšit nebo snížit počáteční hodnotu o jedničku.“

Jak to probíhalo? Výzkumníci použili metodu, kterou již jiné výzkumné skupiny úspěšně použily k testování matematických schopností včel: ukázali rybám soubor geometrických tvarů – například čtyři čtverce. Pokud byly objekty zbarveny modře, znamenalo to „přičti jedničku“. Žlutá barva naopak znamenala „odečti jedničku“.

Zbytečně podceňujeme ostatní druhy, říká autorka studie

Po zobrazení původního podnětu (např. čtyř čtverců) byly zvířatům ukázány dva nové obrázky. Jeden s pěti a druhý se třemi čtverci. Pokud ryba doplavala ke správnému obrázku, to znamená, jestli po spatření čtyř modrých čtverců doplavala k pěti čtvercům, dostala odměnu. Pokud odpověděla špatně, nedostala nic. Postupem času se ryby naučily spojovat modrou barvu s přičítáním a žlutou se snížením počtu čtverců.

„Zvířata tedy musela rozpoznat počet zobrazených objektů a zároveň z jejich barvy odvodit pravidlo výpočtu. Obojí si musela udržet v pracovní paměti, když se původní obrázek vyměnil za dva výsledné obrázky,“ řekla Schluesselová. „Poté se musela naučit rozhodnout pro správný výsledek. Celkově se jedná o výkon, který vyžaduje komplexní myšlenkové schopnosti.“

Výsledek pokusů považuje doktorka Schluesselová za potvrzení toho, že lidé mají tendenci zbytečně podceňovat jiné druhy – zejména ty, které nepatří do naší nejbližší rodiny nebo mezi savce obecně. Zároveň ale uznává, že nemá vysvětlení pro to, k čemu by ryby počítání mohly prakticky využít.

Zdroj:

sciencedaily.com, fieldandstream.com, thefishsite.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.
- Reklama -