Úterý, 23 července, 2024

Ryby jsou chytřejší, než byste čekali. Vědci zjistili, že některé druhy se dokáží naučit počítat

Mohlo by vás zajímat

Nedávná studie prokázala, že cichlidy a rejnoci zvládají základní matematické úkony. Zatím ale není jasné, k čemu rybám početní dovednosti jsou.

- Reklama -

Cichlidy a rejnoci zvládají jednoduché sčítání a odčítání v oboru čísel od jedné do pěti. Ukázala to nedávná studie Bonnské univerzity. Stejně jako to dokážou lidé, umí cichlidy a rejnoci odhadnout počet věcí, pokud jich není moc. Ale to není zdaleka všechno.

Kdybychom měli porovnat odhad ryb s tím, co dokáže člověk, tak je to asi stejné, jako když na první dobrou dokážete na dálku tipnout, kolik vám kdo ukazuje prstů. Je to prostě kvalifikovaný odhad založený na zkušenostech – díky tomu poznáte rozdíl v tom, kolik prstů vidíte. A ryby (konkrétně tedy cichlidy a rejnoci) dokážou to samé – odhadnou počet kamínků přesně díky předchozím zkušenostem.

Jednoduché počty nedělají rybám probém

To ale není v oblasti znalostí o rybách žádná velká novinka. Teď ale již zmiňovaná studie prokázala, že cichlidy, oblíbené akvarijní rybky, které mají širokou škálu barev a tvarů, a rejnoci z frankfurtské zoo, ovládají sčítání a odčítání od 1 do 5. Je to vůbec poprvé, co se prokázalo, že ryby umí počítat.

„Zvířata jsme naučili provádět jednoduché sčítání a odčítání,“ vysvětlila vedoucí výzkumné skupiny, doktorka Vera Schluesselová z Ústavu zoologie na univerzitě v Bonnu. „Musela přitom zvýšit nebo snížit počáteční hodnotu o jedničku.“

Jak to probíhalo? Výzkumníci použili metodu, kterou již jiné výzkumné skupiny úspěšně použily k testování matematických schopností včel: ukázali rybám soubor geometrických tvarů – například čtyři čtverce. Pokud byly objekty zbarveny modře, znamenalo to „přičti jedničku“. Žlutá barva naopak znamenala „odečti jedničku“.

Zbytečně podceňujeme ostatní druhy, říká autorka studie

Po zobrazení původního podnětu (např. čtyř čtverců) byly zvířatům ukázány dva nové obrázky. Jeden s pěti a druhý se třemi čtverci. Pokud ryba doplavala ke správnému obrázku, to znamená, jestli po spatření čtyř modrých čtverců doplavala k pěti čtvercům, dostala odměnu. Pokud odpověděla špatně, nedostala nic. Postupem času se ryby naučily spojovat modrou barvu s přičítáním a žlutou se snížením počtu čtverců.

„Zvířata tedy musela rozpoznat počet zobrazených objektů a zároveň z jejich barvy odvodit pravidlo výpočtu. Obojí si musela udržet v pracovní paměti, když se původní obrázek vyměnil za dva výsledné obrázky,“ řekla Schluesselová. „Poté se musela naučit rozhodnout pro správný výsledek. Celkově se jedná o výkon, který vyžaduje komplexní myšlenkové schopnosti.“

Výsledek pokusů považuje doktorka Schluesselová za potvrzení toho, že lidé mají tendenci zbytečně podceňovat jiné druhy – zejména ty, které nepatří do naší nejbližší rodiny nebo mezi savce obecně. Zároveň ale uznává, že nemá vysvětlení pro to, k čemu by ryby počítání mohly prakticky využít.

Zdroj:

sciencedaily.com, fieldandstream.com, thefishsite.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -