Úterý, 23 července, 2024

Bakterie na půjčených elektrokolech a koloběžkách: Skryté nebezpečí pro vaše zdraví

Mohlo by vás zajímat

Moderní svět se stále zrychluje, a proto je naproto běžné půjčovat si elektrokola a koloběžky, abyste se mohli snadno pohybovat po rušných ulicích měst. Nová studie výrobce kol Velotric však odhalila překvapivé nebezpečí číhající v řídítkách těchto oblíbených dopravních prostředků – bakterie.

- Reklama -

V rušných metropolích je stále populárnější půjčovat si elektrokola a koloběžky, aby si člověk usnadnil pohyb po městě. Bohužel se ale za tím, co se zdá jako pohodlným řešením našich dopravních potřeb, může skrývat skryté nebezpečí pro naše zdraví – bakterie!

Proti půjčené koloběžce je čisté i záchodové prkénko

Ukazuje se totiž, že řídítka elektrokol mohou hostit více než 800krát větší množství bakterií, než jaké se nachází na osobním kole. A elektrokoloběžky mohou vystavit jezdce neuvěřitelnému 700násobku bakterií, jak ukázal nedávný průzkum provedený uznávaným výrobcem kol Velotric.

Průzkum uvádí, že typické elektrokolo používané veřejností hostí 6,5 milionu jednotek bakterií (CFU) tvořících kolonie, což je množství odpovídající 12 000násobku choroboplodných zárodků nalezených na průměrném záchodovém prkénku.

Hrozí i zánětlivé onemocnění

A pokud ani tohle nestačilo k tomu, aby vám běhal mráz po zádech, vědci tyto bakterie identifikovali jako gramnegativní tyčinky, které jsou potenciálně smrtelné a stále odolnější vůči antibiotikům. Při porovnání s osobním kolem testovaným v rámci průzkumu bylo zjištěno, že obsahuje 8 000 CFU, což je dost na to, aby to způsobilo zánětlivé onemocnění, ale naštěstí také množství, které lze zkrotit občasným otřením antiseptikem. Samozřejmě to neznamená, že bychom se měli půjčeným kolům a koloběžkám zcela vyhýbat. Je ale třeba mít to na paměti a minimálně si po jejich použití pořádně umýt ruce.

Vědci doporučují, aby se půjčená kola a koloběžky mezi jednotlivými jezdci celkově lépe udržovali, aby se snížilo riziko vystavení škodlivým bakteriím – bohužel je zatím praxe spíš taková, že se čistí jen zřídka. Vystavení bakteriím však lze také omezit nošením rukavic a častým používáním dezinfekčních prostředků na ruce.

Zdroj:

studyfinds.org, newsrnd.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -