Pondělí, 15 dubna, 2024

Bakterie na půjčených elektrokolech a koloběžkách: Skryté nebezpečí pro vaše zdraví

Mohlo by vás zajímat

Moderní svět se stále zrychluje, a proto je naproto běžné půjčovat si elektrokola a koloběžky, abyste se mohli snadno pohybovat po rušných ulicích měst. Nová studie výrobce kol Velotric však odhalila překvapivé nebezpečí číhající v řídítkách těchto oblíbených dopravních prostředků – bakterie.

- Reklama -

V rušných metropolích je stále populárnější půjčovat si elektrokola a koloběžky, aby si člověk usnadnil pohyb po městě. Bohužel se ale za tím, co se zdá jako pohodlným řešením našich dopravních potřeb, může skrývat skryté nebezpečí pro naše zdraví – bakterie!

Proti půjčené koloběžce je čisté i záchodové prkénko

Ukazuje se totiž, že řídítka elektrokol mohou hostit více než 800krát větší množství bakterií, než jaké se nachází na osobním kole. A elektrokoloběžky mohou vystavit jezdce neuvěřitelnému 700násobku bakterií, jak ukázal nedávný průzkum provedený uznávaným výrobcem kol Velotric.

Průzkum uvádí, že typické elektrokolo používané veřejností hostí 6,5 milionu jednotek bakterií (CFU) tvořících kolonie, což je množství odpovídající 12 000násobku choroboplodných zárodků nalezených na průměrném záchodovém prkénku.

Hrozí i zánětlivé onemocnění

A pokud ani tohle nestačilo k tomu, aby vám běhal mráz po zádech, vědci tyto bakterie identifikovali jako gramnegativní tyčinky, které jsou potenciálně smrtelné a stále odolnější vůči antibiotikům. Při porovnání s osobním kolem testovaným v rámci průzkumu bylo zjištěno, že obsahuje 8 000 CFU, což je dost na to, aby to způsobilo zánětlivé onemocnění, ale naštěstí také množství, které lze zkrotit občasným otřením antiseptikem. Samozřejmě to neznamená, že bychom se měli půjčeným kolům a koloběžkám zcela vyhýbat. Je ale třeba mít to na paměti a minimálně si po jejich použití pořádně umýt ruce.

Vědci doporučují, aby se půjčená kola a koloběžky mezi jednotlivými jezdci celkově lépe udržovali, aby se snížilo riziko vystavení škodlivým bakteriím – bohužel je zatím praxe spíš taková, že se čistí jen zřídka. Vystavení bakteriím však lze také omezit nošením rukavic a častým používáním dezinfekčních prostředků na ruce.

Zdroj:

studyfinds.org, newsrnd.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost

Nashtifanské větrné mlýny: Strážci větrů a odkaz minulosti

Někdy může být průvodcem historie i neúprosný vítr. Nashtifanské větrné mlýny, skryté na území iránského Khorásánu, pozorovaly staletí lidského úsilí. Možná i tisíciletí. Poznejte jejich jedinečné rysy a kulturní význam.
- Reklama -