Středa, 15 ledna, 2025

Včely dnes žijí o polovinu kratší dobu než v 70. letech minulého století

Mohlo by vás zajímat

Včely, nejdůležitější opylovači naší planety, se stále obtížněji přizpůsobují nepředvídatelným změnám klimatu.

- Reklama -

Podle nedávné studie entomologů z Marylandské univerzity žijí dnes včely medonosné chované v kontrolovaném laboratorním prostředí o polovinu kratší dobu než v 70. letech 20. století. Zjištění vědců týkající se dopadu dnešní kratší délky života včel odpovídají trendům poklesu produkce medu a zvýšeného úbytku včelstev, které v posledních desetiletích zaznamenali včelaři po celém světě.

Znepokojivý vzorec zkracujícího se života včel je v souladu i s poklesem produkce medu. Tuzemští včelaři v loňském roce například vyprodukovali o 40 procent méně medu než v roce předchozím.

Řešení může nabídnout genetika

Podle autorů studie se v posledních pěti dekádách musela vlivem přírody změnit genetika včel. „Izolujeme včely od života včelstva těsně předtím, než se objeví jako dospělé, takže cokoli zkracuje jejich život, se děje před tímto okamžikem,“ řekl Anthony Nearman, doktorand na katedře entomologie a hlavní autor studie. „To zavádí myšlenku genetické složky. Pokud je tato hypotéza správná, ukazuje to také na možné řešení. Pokud se nám podaří izolovat některé genetické faktory, pak bychom možná mohli šlechtit včely medonosné, co budou žít delší život.“

Pokud se totiž něco rychle nezmění, tak podle autorů studie Anthonyho Nearmana a Dennise van Engelsdorpa z Marylandské univerzity nižší délka života včel bude dále způsobovat hromadné úhyny včelstev.

O třetinu méně včel než před 50 lety

Z výzkumu vyplývá, že průměrná délka života včel medonosných v USA se od roku 1969 snížila z 34 dnů na pouhých 18 dnů. Vzhledem k tomu, že autoři použili včely dělnice v zajetí namísto divokých včel, mohou být jejich výsledky zkreslené. Pokud tomu tak ale není, děje se včelám něco velmi znepokojivého.

Pokud vezmeme v úvahu dopad 50 procentního zkrácení délky života včel v průběhu času, vyjde nám míra ztrát včelstev na zdrcujících 33 procent. Výsledky studie proto nyní chtějí autoři zkombinovat s podobnými trendy pozorovanými na celém světě ve snaze objasnit základní příčiny krácení života včel, včetně genetiky, používání pesticidů a přítomnosti virů.

Zdroj:

sciencedaily.com, independent.co.uk, labmanager.com, aktualne.cz

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Robovan: Nový autonomní dopravní prostředek Tesly s kapacitou pro 20 cestujících

Představte si svět, kde lidé nastupují do aut a autobusů bez řidičů. Je už zatraceně blízko. Alespoň to naznačila velkolepá akce v Burbanku, kde společnost Tesla představila vedle očekávaného Robotaxi i něco, co by se dalo nazvat autobusem budoucnosti – Robovan.

Nová zjištění o Etruscích: Překvapivé jídlo pro nejmenší a problémy, kterým museli čelit

Představte si, že jste rodičem v době, kdy svět ještě nepoznal slávu Říma. Vaše dítě pláče hlady, vy ale nemáte dost jídla, abyste mu mohli pomoct. Nebo onemocní – a vy víte, že mu možná nebudete schopni zachránit život. Jaké bylo žít mezi Etrusky, tajemným národem, který položil základy slavné římské civilizace?

Jak vypukla nejkratší válka v dějinách: Konflikt trval pouhých 38 minut, ale způsobil spoušť

Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. Začala smrtí sultána a ambicí mladého následníka. Na Zanzibaru se díky tomu na konci 19. století střetla troufalost místního vládce s nekompromisní silou britského impéria. Jak to dopadlo?

Nová funkce WhatsApp: Přepisování hlasových zpráv do textu. Jak ho aktivovat?

Svět moderní komunikace je bohatý na rozmanité způsoby, jak si lidé sdělují své myšlenky a pocity. WhatsApp nyní přichází s funkcí, která může změnit způsob, jakým používáme hlasové zprávy.

Tohle nikdo nečekal: Odborníci varují před hotovostí

Běžné mince a bankovky nejsou jen prostředkem směny – skrývají v sobě i něco, co bychom si nepřáli. Jsou nositelé života.

Globální oteplování promění moře a oceány ve vodní pouště

Ještě nikdy v dějinách naší planety se oceány neoteplovaly tak rychle jako dnes. Studie vědců z Univerzity v Bristolu, publikovaná v časopise Nature, přináší varovný obraz o budoucnosti mořského života.

Co umí (a jak) robotický asistent Elona Muska

Na světě je mnoho podivuhodností, ale snad žádná nebudí tak smíšené pocity jako robot, který vypadá, kráčí a pracuje téměř jako člověk.

Způsobují mobilní telefony rakovinu? Věda po desetiletích výzkumu konečně našla odpověď

Nová studie Světové zdravotnické organizace konečně dává jasné rozhřešení, o kterém už se nebude muset pochybovat.

Tento málo známý režim Windows zrychlí výkon vašeho počítače během mrknutí oka

Kdo by nechtěl, aby jeho počítač běžel, co nejrychleji to umí, bez zbytečných prodlev a čekání? Dnes se společně podíváme na to, jak můžete vašemu počítači dodat chybějící šťávu – tím, že aktivujete režim Špičkový výkon ve Windows 10/11.

Harvardská studie: Ti, kteří večeří v tuto dobu, ztratí více kalorií a lépe spí

Věděli jste, že si možná každodenním večerním návykem podkopáváte zdraví? Právě tohle totiž tvrdí vědci z Harvard Medical School ve své studii.
- Reklama -