Sobota, 20 dubna, 2024

Včely dnes žijí o polovinu kratší dobu než v 70. letech minulého století

Mohlo by vás zajímat

Včely, nejdůležitější opylovači naší planety, se stále obtížněji přizpůsobují nepředvídatelným změnám klimatu.

- Reklama -

Podle nedávné studie entomologů z Marylandské univerzity žijí dnes včely medonosné chované v kontrolovaném laboratorním prostředí o polovinu kratší dobu než v 70. letech 20. století. Zjištění vědců týkající se dopadu dnešní kratší délky života včel odpovídají trendům poklesu produkce medu a zvýšeného úbytku včelstev, které v posledních desetiletích zaznamenali včelaři po celém světě.

Znepokojivý vzorec zkracujícího se života včel je v souladu i s poklesem produkce medu. Tuzemští včelaři v loňském roce například vyprodukovali o 40 procent méně medu než v roce předchozím.

Řešení může nabídnout genetika

Podle autorů studie se v posledních pěti dekádách musela vlivem přírody změnit genetika včel. „Izolujeme včely od života včelstva těsně předtím, než se objeví jako dospělé, takže cokoli zkracuje jejich život, se děje před tímto okamžikem,“ řekl Anthony Nearman, doktorand na katedře entomologie a hlavní autor studie. „To zavádí myšlenku genetické složky. Pokud je tato hypotéza správná, ukazuje to také na možné řešení. Pokud se nám podaří izolovat některé genetické faktory, pak bychom možná mohli šlechtit včely medonosné, co budou žít delší život.“

Pokud se totiž něco rychle nezmění, tak podle autorů studie Anthonyho Nearmana a Dennise van Engelsdorpa z Marylandské univerzity nižší délka života včel bude dále způsobovat hromadné úhyny včelstev.

O třetinu méně včel než před 50 lety

Z výzkumu vyplývá, že průměrná délka života včel medonosných v USA se od roku 1969 snížila z 34 dnů na pouhých 18 dnů. Vzhledem k tomu, že autoři použili včely dělnice v zajetí namísto divokých včel, mohou být jejich výsledky zkreslené. Pokud tomu tak ale není, děje se včelám něco velmi znepokojivého.

Pokud vezmeme v úvahu dopad 50 procentního zkrácení délky života včel v průběhu času, vyjde nám míra ztrát včelstev na zdrcujících 33 procent. Výsledky studie proto nyní chtějí autoři zkombinovat s podobnými trendy pozorovanými na celém světě ve snaze objasnit základní příčiny krácení života včel, včetně genetiky, používání pesticidů a přítomnosti virů.

Zdroj:

sciencedaily.com, independent.co.uk, labmanager.com, aktualne.cz

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost
- Reklama -