Čtvrtek, 17 října, 2024

Pekelně těžký IQ rébus: Jak rychle dopočítáš rovnice? Do minuty to dá jen génius!

Mohlo by vás zajímat

Připravili jsme pro vás mimořádně těžký kvíz, kteří zvládnou pouze lidé s dobře vyvinutým logickým uvažováním a matematickými schopnostmi.

- Reklama -

Před sebou vidíte křížovku složenou z čísel. Vaším úkolem je dopočítat a doplnit hodnoty do všech prázdných polí. Z hlavy to nezvládne téměř nikdo. Není žádná ostuda si k ruce vzít tužku a papír. Pokud se ani tak nevejdete do limitu jedné minuty, nezoufejte. Dopřejte si dostatek času. Jde přeci jen o hru a o to, abyste příjemným způsobem procvičili vaše mozkové buňky.

Co je potřeba ke zvládnutí tohoto úkolu a jakou práci musí mozek odvést, aby úkol vyřešil?

Zvládnout takto komplexní úkol, jako je tento, který kombinuje matematické rovnice a prostorový rébus, vyžaduje zapojení mnohých oblastí mozku.

Na začátku procesu je potřeba interpretovat vizuální informace. Musíme aktivovat oblasti mozku zodpovědné za vizuální zpracování, především primární vizuální kortex v zadní části mozku. Je jakousi první „zastávkou“ pro informace, které přicházejí z našich očí.

Poté je potřeba informace abstrahovat a porozumět jejich kontextu. Tady na scénu vstupuje prefrontální kortex spojovaný s vysokými kognitivními funkcemi, jako je plánování, rozhodování a abstraktní myšlení.

Následuje proces, kde se zapojuje naše „vnitřní kalkulačka“- intraparietální sulcus. Zpracovává numerické informace a provádí potřebné matematické výpočty.

Pokud je úkol prostorově složitý, což je např. případ křížovek typu osmisměrka (toto je vlastně číselná obdoba), tak se zapojuje také parietální lalok, klíčový pro prostorové uvažování a navigaci.

Celý proces je pak koordinován hippocampem, který je centrem pro paměť a učení. Pomáhá nám zapamatovat si vzorce a strategie, které jsme použili pro řešení podobných problémů v minulosti.

Všechny procesy probíhají téměř okamžitě a současně. Naše mozkové buňky, nebo neurony, komunikují prostřednictvím rychlých elektrických impulzů a chemických signálů, které umožňují přenos informací z jedné části mozku do druhé rychlostí blízkou rychlosti světla.

I když se to může zdát jako velmi komplikovaný proces, tohle vše náš mozek dělá každý den, aniž bychom si toho byli vědomi. Každá úloha, kterou provádíme – ať už je to řešení matematických problémů, čtení mapy nebo třeba hraní šachů – vyžaduje tento druh komplexní koordinace mezi různými oblastmi mozku.

Správné řešení najdete zde:

Foto: Depositphotos.com

POKUD SE CHCETE VRHNOUT NA DALŠÍ ZÁBAVNÝ RÉBUS, DOPORUČUJEME TŘEBA TOTO HELDÁNÍ KOSTEK. DOBŘE PŮJDE LIDEM S VYVINUTOU PROSTOROVOU ORIENTACÍ. JE O NĚCO MÉNĚ NÁROČNÝ NA LOGICKÉ MYŠLENÍ, TAK SI U NĚJ ALESPOŇ ODPOČINETE. NAJDETE HO ZDE.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Led Zeppelin se stali součástí největší hotelové loupeže newyorské historie. A bylo jim to úplně fuk

Když v roce 1973 kapela Led Zeppelin vystupovala tři večery v Madison Square Garden, byla okradena o spoustu peněz: asi 200 000 dolarů. Stohy...

Kdo byl legendární Robin Hood: Jeho skutečný život byl jiný než ten ve filmu

V roce 1226 se v soudních dokumentech York Assizes objevil zápis o osobě jménem Robert Hot. Když mu byl zabaven majetek v hodnotě 32...

Luxusní auto zdarma: Dubaj se proměnila v skládku supervozů. Stačí si vybrat, nasednout a odjet

Spojené arabské emiráty jsou díky ropě jedním z nejbohatších států světa a staly se zemí zaslíbenou pro mnoho přistěhovalců hledajících práci. Tisíce lidí zavítaly...

Odvrácená strana Měsíce: Čínský objev, který otřásl vědeckým světem

Čínská mise Chang’e-4 se postarala o pořádný rozruch. Vědci díky ní odhalili, co všechno se skrývá na odvrácené straně Měsíce. A výsledky jsou fascinující.

Glosa: Hráči českého národního týmu bojovali jako lvi, ukázali víc, než si připouštíme

Hráči našeho národní tým v německém Hamburku bojovali jako lvi. Na mistrovství Evropy roku 2024 se postavili tureckým sokům s odhodláním, které lze jen stěží popsat slovy. To, co se odehrálo na trávníku, bylo více než jen sportovní utkání; byla to skutečná bitva ducha a odvahy.

Félicette, kočičí astronautka: Málem zapomenutá hrdinka Země se nakonec dočkala pocty

Na fotografiích nevypadá příliš šťastně. Možná ale její zaskočený výraz způsobila skutečnost, že měla v mozku implantovanou elektrodu. Ovšem takhle se o slavné kočičí...

Jak vyprat kšiltovku: Návod, podle kterého to zvládne i nešikovný chlap

Stačí pár let nošení a z vaší milované čepice se stane potem zasmrádlá ostuda, která je nejspíš na mnoha místech vcelku odpudivá nebo dokonce...

Posilování v Antice: Jak se cvičilo v době kalokagathia

Pro lepší přehled, jak se posilování v antice lišilo od toho dnešního, ho budeme srovnávat se současnými zásadami sportovního tréninku. Ať už jde o...

Jeremy Clarkson: Vyloučili ho před maturitou, ke slávě mu pomohla neuctivost

Jeremy Charles Robert Clarkson se narodil 11. dubna 1960 v Doncasteru v Jižním Yorkshiru Shirley a Eddiemu Clarksonovým. Shirley byla učitelkou na základní škole...

Válka dronů už není sci-fi: V Severní Dakotě poslali bojovat s kriminalitou do ulic ozbrojené stroje

Dle ministerstva obrany je nesmrtící, neboli neletální zbraň je definovaná jako:„Neletální zbraně (Non-Lethal Weapons) jsou takové zbraně, které mají na určitou dobu vyřadit z...
- Reklama -