Čtvrtek, 23 ledna, 2025

Šálek čaje denně může výrazně pomoci zdraví v pozdějších letech života

Mohlo by vás zajímat

Pokud nepijete čaj, můžete do svého jídelníčku zařadit jiné potraviny, které vám v pozdějším věku zlepší zdraví. Každodenní šálek čaje vám však pomáhá těšit se lepšímu zdraví, ukázala studie.

- Reklama -

Podle vědců z Edith Cowan University může každodenní šálek čaje přispět k lepšímu zdraví v pozdějším věku. Ve studii, které se zúčastnilo více než 880 žen s průměrným věkem 80 let, bylo zjištěno, že u těch, které ve stravě konzumovaly hodně flavonoidů, byla výrazně nižší pravděpodobnost vzniku významného množství kalcifikací břišní aorty (AAC). AAC je prediktorem demence v pozdním věku a také kardiovaskulárního rizika, včetně srdečního infarktu a mrtvice.

„Zdá se, že z žen, které nepijí černý čaj, vyšší celkový příjem flavonoidů, které nejsou součástí čaje, také chrání před rozsáhlou kalcifikací tepen,“ uvedl vedoucí studie Ben Parmenter. „To naznačuje, že flavonoidy z jiných zdrojů než z černého čaje mohou chránit před AAK, když se čaj nekonzumuje.“

Místo čaje poslouží i jiné zdroje flavanoidů

Podle výzkumníka a vedoucího studie Bena Parmentera z Výzkumného ústavu pro výživu a inovace ve zdravotnictví ECU existuje mnoho zdrojů flavonoidů v potravě, ale některé z nich mají obzvláště vysoké množství.

„Ve většině populací se na celkovém příjmu flavonoidů ve stravě podílí malá skupina potravin a nápojů – s jedinečným vysokým obsahem flavonoidů,“ řekl. „Hlavními přispěvateli jsou obvykle černý nebo zelený čaj, borůvky, jahody, pomeranče, červené víno, jablka, rozinky/hroznové víno a hořká čokoláda.“

Větší láska k čaji může ochránit zdraví

Hlavním zdrojem celkového množství flavonoidů ve studované kohortě byl černý čaj, který byl také spojen se znatelně nižší pravděpodobností rozsáhlého AAC. Účastníci, kteří pili dva až šest šálků čaje denně, měli o 16-42 % nižší pravděpodobnost výskytu rozsáhlé AAC než ti, kteří čaj nepili.

Ostatní zdroje flavonoidů ve stravě, jako jsou ovocné šťávy, červené víno a čokoláda, však nevykazovaly významný pozitivní vztah k AAC. Ačkoli hlavním zdrojem flavonoidů ve studii byl černý čaj, Parmenter uvedl, že lidé mohou mít z flavonoidů užitek i bez vaření čaje. Je to pravděpodobně proto, že účastníci studie byli starší.

Zdroj:

sciencedaily.com, CNN, stylist.co.uk

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Věda našla neočekávané využití pro zbytky kávy, které běžně vyhazujeme

Věda někdy najde úspěšné použití pro obyčejné věci, které máme denně na dosah ruky. To, co na první pohled vypadá jako pouhá kuriozita, může mít zásadní vliv na naši budoucnost. Přesně takovým objevem je nový druh betonu, při jehož výrobě se využívá kávový lógr.

Robovan: Nový autonomní dopravní prostředek Tesly s kapacitou pro 20 cestujících

Představte si svět, kde lidé nastupují do aut a autobusů bez řidičů. Je už zatraceně blízko. Alespoň to naznačila velkolepá akce v Burbanku, kde společnost Tesla představila vedle očekávaného Robotaxi i něco, co by se dalo nazvat autobusem budoucnosti – Robovan.

Nová zjištění o Etruscích: Překvapivé jídlo pro nejmenší a problémy, kterým museli čelit

Představte si, že jste rodičem v době, kdy svět ještě nepoznal slávu Říma. Vaše dítě pláče hlady, vy ale nemáte dost jídla, abyste mu mohli pomoct. Nebo onemocní – a vy víte, že mu možná nebudete schopni zachránit život. Jaké bylo žít mezi Etrusky, tajemným národem, který položil základy slavné římské civilizace?

Jak vypukla nejkratší válka v dějinách: Konflikt trval pouhých 38 minut, ale způsobil spoušť

Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. Začala smrtí sultána a ambicí mladého následníka. Na Zanzibaru se díky tomu na konci 19. století střetla troufalost místního vládce s nekompromisní silou britského impéria. Jak to dopadlo?

Nová funkce WhatsApp: Přepisování hlasových zpráv do textu. Jak ho aktivovat?

Svět moderní komunikace je bohatý na rozmanité způsoby, jak si lidé sdělují své myšlenky a pocity. WhatsApp nyní přichází s funkcí, která může změnit způsob, jakým používáme hlasové zprávy.

Tohle nikdo nečekal: Odborníci varují před hotovostí

Běžné mince a bankovky nejsou jen prostředkem směny – skrývají v sobě i něco, co bychom si nepřáli. Jsou nositelé života.

Globální oteplování promění moře a oceány ve vodní pouště

Ještě nikdy v dějinách naší planety se oceány neoteplovaly tak rychle jako dnes. Studie vědců z Univerzity v Bristolu, publikovaná v časopise Nature, přináší varovný obraz o budoucnosti mořského života.

Co umí (a jak) robotický asistent Elona Muska

Na světě je mnoho podivuhodností, ale snad žádná nebudí tak smíšené pocity jako robot, který vypadá, kráčí a pracuje téměř jako člověk.

Způsobují mobilní telefony rakovinu? Věda po desetiletích výzkumu konečně našla odpověď

Nová studie Světové zdravotnické organizace konečně dává jasné rozhřešení, o kterém už se nebude muset pochybovat.

Tento málo známý režim Windows zrychlí výkon vašeho počítače během mrknutí oka

Kdo by nechtěl, aby jeho počítač běžel, co nejrychleji to umí, bez zbytečných prodlev a čekání? Dnes se společně podíváme na to, jak můžete vašemu počítači dodat chybějící šťávu – tím, že aktivujete režim Špičkový výkon ve Windows 10/11.
- Reklama -