Pondělí, 15 dubna, 2024

Šálek čaje denně může výrazně pomoci zdraví v pozdějších letech života

Mohlo by vás zajímat

Pokud nepijete čaj, můžete do svého jídelníčku zařadit jiné potraviny, které vám v pozdějším věku zlepší zdraví. Každodenní šálek čaje vám však pomáhá těšit se lepšímu zdraví, ukázala studie.

- Reklama -

Podle vědců z Edith Cowan University může každodenní šálek čaje přispět k lepšímu zdraví v pozdějším věku. Ve studii, které se zúčastnilo více než 880 žen s průměrným věkem 80 let, bylo zjištěno, že u těch, které ve stravě konzumovaly hodně flavonoidů, byla výrazně nižší pravděpodobnost vzniku významného množství kalcifikací břišní aorty (AAC). AAC je prediktorem demence v pozdním věku a také kardiovaskulárního rizika, včetně srdečního infarktu a mrtvice.

„Zdá se, že z žen, které nepijí černý čaj, vyšší celkový příjem flavonoidů, které nejsou součástí čaje, také chrání před rozsáhlou kalcifikací tepen,“ uvedl vedoucí studie Ben Parmenter. „To naznačuje, že flavonoidy z jiných zdrojů než z černého čaje mohou chránit před AAK, když se čaj nekonzumuje.“

Místo čaje poslouží i jiné zdroje flavanoidů

Podle výzkumníka a vedoucího studie Bena Parmentera z Výzkumného ústavu pro výživu a inovace ve zdravotnictví ECU existuje mnoho zdrojů flavonoidů v potravě, ale některé z nich mají obzvláště vysoké množství.

„Ve většině populací se na celkovém příjmu flavonoidů ve stravě podílí malá skupina potravin a nápojů – s jedinečným vysokým obsahem flavonoidů,“ řekl. „Hlavními přispěvateli jsou obvykle černý nebo zelený čaj, borůvky, jahody, pomeranče, červené víno, jablka, rozinky/hroznové víno a hořká čokoláda.“

Větší láska k čaji může ochránit zdraví

Hlavním zdrojem celkového množství flavonoidů ve studované kohortě byl černý čaj, který byl také spojen se znatelně nižší pravděpodobností rozsáhlého AAC. Účastníci, kteří pili dva až šest šálků čaje denně, měli o 16-42 % nižší pravděpodobnost výskytu rozsáhlé AAC než ti, kteří čaj nepili.

Ostatní zdroje flavonoidů ve stravě, jako jsou ovocné šťávy, červené víno a čokoláda, však nevykazovaly významný pozitivní vztah k AAC. Ačkoli hlavním zdrojem flavonoidů ve studii byl černý čaj, Parmenter uvedl, že lidé mohou mít z flavonoidů užitek i bez vaření čaje. Je to pravděpodobně proto, že účastníci studie byli starší.

Zdroj:

sciencedaily.com, CNN, stylist.co.uk

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost

Nashtifanské větrné mlýny: Strážci větrů a odkaz minulosti

Někdy může být průvodcem historie i neúprosný vítr. Nashtifanské větrné mlýny, skryté na území iránského Khorásánu, pozorovaly staletí lidského úsilí. Možná i tisíciletí. Poznejte jejich jedinečné rysy a kulturní význam.
- Reklama -