Sobota, 25 května, 2024

Čokoláda snižuje krevní tlak, ukázala britská studie

Mohlo by vás zajímat

Máme pro vás dobrou zprávu: podle odborníků může být čokoláda pro srdce stejně zdravá jako léky na krevní tlak!

- Reklama -

V průlomové studii vědci z britské University of Surrey zjistili, že u osob s hypertenzí došlo vlivem kakaových flavanolů ke snížení krevního tlaku a ztuhlosti tepen. Tento objev může podle vědců otevřít dveře pro využití bioaktivních látek v klinických podmínkách.

„Vysoký krevní tlak a arteriální ztuhlost zvyšují u člověka riziko srdečních onemocnění a mozkové mrtvice, proto je velmi důležité, abychom prozkoumali inovativní způsoby léčby těchto stavů,“ komentuje výsledky studie Dr. Christian Heiss, profesor kardiovaskulární medicíny.

Kakaový flavanol účinkuje, než ho člověk stráví

V rámci studie užívalo 11 zdravých osob střídavě buď šest kapslí kakaového flavanolu, nebo šest kapslí placeba. Před konzumací, každých 30 minut po dobu prvních tří hodin po požití a poté každých 60 minut po dobu následujících devíti hodin bylo prováděno měření krevního tlaku a arteriální tuhosti.

Výzkumníci zjistili, že hodnoty se u účastníků snížily pouze v případě, že krevní tlak byl před užitím doplňku vysoký. Pokud byl krevní tlak zpočátku nízký, k žádnému účinku nedošlo.

Příznivé účinky přetrvávaly po dobu osmi hodin, což vědci přičítají způsobu, jakým střevní bakterie metabolizují kakaové flavanoly.

Normální tlak čokoláda neovlivňuje

A i když je ještě třeba provést další testy, „pozitivní vliv kakaových flavanolů na náš kardiovaskulární systém je nepopiratelný,“ říká Heiss.

„Lékaři se často obávají, že některé tablety na tlak mohou v některých dnech příliš snížit krevní tlak. To, co jsme zjistili, ale naznačuje, že kakaové flavanoly snižují krevní tlak pouze v případě, že je zvýšený,“ dodal.

Vzhledem k vysokému obsahu cukru a tuku však odborníci nedoporučují přejídat se čokoládovými bonbony… Kromě toho doporučují, abyste se před užíváním jakýchkoli flavanolů raději poradili se svým lékařem.

Není to však poprvé, co je čokoláda oslavována pro své potenciální výhody. Předchozí studie zjistily, že hořká čokoláda zlepšuje zdraví mozku, zabraňuje úpadku duševních schopností a posiluje náladu, paměť a imunitu!

Zdroj:

Mirror, studyfinds.org, healthline.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.
- Reklama -