Sobota, 25 května, 2024

Lidem, co spí 5 hodin a méně, hrozí seriózní chronické nemoci, ukázala studie

Mohlo by vás zajímat

Podle nedávné rozsáhlé studie hrozí dospělým lidem starším 50 let, co spí pět a méně hodin denně, riziko vzniku několika chronických onemocnění dříve než jejich vrstevníkům, kteří spí déle.

- Reklama -

Evropští vědci zjistili, že spaní pět hodin nebo méně každou noc může zvýšit pravděpodobnost výskytu řady chronických onemocnění, včetně cukrovky, deprese, rakoviny a srdečních chorob.

Studie, která zkoumala téměř 8 000 britských zaměstnanců státní správy v průměrném 25letém období ve věku 50, 60 a 70 let, zjistila, že „krátká doba spánku souvisí s výskytem chronických onemocnění a multimorbiditou“, tj. souběžným výskytem dvou nebo více chronických onemocnění.

Výzkumníci zjišťovali, zda u každého účastníka byly diagnostikovány dvě nebo více chronických onemocnění (multimorbidita), a také souvislost mezi délkou spánku a úmrtností. Trvalo 25 let, než se podařilo studii dokončit.

Méně spánku = více nemocí

Lidé, kteří ve věku 50 let uváděli, že spí pět a méně hodin, měli o 40 % vyšší pravděpodobnost, že jim budou v průběhu 25 let diagnostikovány dvě nebo více chronických onemocnění, než ti, kteří uváděli, že spí alespoň do sedmi hodin denně.

Mezi onemocněními, u nichž bylo zjištěno zvýšené riziko při nedostatečné vyspalosti, byly cukrovka, rakovina, ischemická choroba srdeční, mrtvice, srdeční selhání, chronická obstrukční plicní nemoc, chronické onemocnění ledvin, onemocnění jater, deprese, demence, duševní poruchy, Parkinsonova choroba a artritida.

Podporujte spánkovou hygienu, radí odbornice

„Jak lidé stárnou, mění se jejich spánkové návyky a struktura spánku. Doporučuje se však spát 7 až 8 hodin denně – protože délka spánku nad nebo pod touto hranicí byla dříve spojována s jednotlivými chronickými onemocněními,“ uvedla dr. Severine Sabia, hlavní autorka studie. „Naše zjištění ukazují, že krátká doba spánku je spojena také s multimorbiditou.“

Přidala několik tipů, jak spát lépe. „Pro zajištění lepšího spánku je důležité podporovat správnou spánkovou hygienu, například zajistit před spaním v ložnici klid, tmu a příjemnou teplotu,“ vysvětluje Sabia. „Doporučuje se také odstranit elektronická zařízení a vyvarovat se velkých jídel před spaním. Dobrý spánek může podpořit také fyzická aktivita a vystavení se světlu během dne.“

Zdroj

sciencedaily.com, CNN, medscape.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.
- Reklama -