Úterý, 23 července, 2024

Lidem, co spí 5 hodin a méně, hrozí seriózní chronické nemoci, ukázala studie

Mohlo by vás zajímat

Podle nedávné rozsáhlé studie hrozí dospělým lidem starším 50 let, co spí pět a méně hodin denně, riziko vzniku několika chronických onemocnění dříve než jejich vrstevníkům, kteří spí déle.

- Reklama -

Evropští vědci zjistili, že spaní pět hodin nebo méně každou noc může zvýšit pravděpodobnost výskytu řady chronických onemocnění, včetně cukrovky, deprese, rakoviny a srdečních chorob.

Studie, která zkoumala téměř 8 000 britských zaměstnanců státní správy v průměrném 25letém období ve věku 50, 60 a 70 let, zjistila, že „krátká doba spánku souvisí s výskytem chronických onemocnění a multimorbiditou“, tj. souběžným výskytem dvou nebo více chronických onemocnění.

Výzkumníci zjišťovali, zda u každého účastníka byly diagnostikovány dvě nebo více chronických onemocnění (multimorbidita), a také souvislost mezi délkou spánku a úmrtností. Trvalo 25 let, než se podařilo studii dokončit.

Méně spánku = více nemocí

Lidé, kteří ve věku 50 let uváděli, že spí pět a méně hodin, měli o 40 % vyšší pravděpodobnost, že jim budou v průběhu 25 let diagnostikovány dvě nebo více chronických onemocnění, než ti, kteří uváděli, že spí alespoň do sedmi hodin denně.

Mezi onemocněními, u nichž bylo zjištěno zvýšené riziko při nedostatečné vyspalosti, byly cukrovka, rakovina, ischemická choroba srdeční, mrtvice, srdeční selhání, chronická obstrukční plicní nemoc, chronické onemocnění ledvin, onemocnění jater, deprese, demence, duševní poruchy, Parkinsonova choroba a artritida.

Podporujte spánkovou hygienu, radí odbornice

„Jak lidé stárnou, mění se jejich spánkové návyky a struktura spánku. Doporučuje se však spát 7 až 8 hodin denně – protože délka spánku nad nebo pod touto hranicí byla dříve spojována s jednotlivými chronickými onemocněními,“ uvedla dr. Severine Sabia, hlavní autorka studie. „Naše zjištění ukazují, že krátká doba spánku je spojena také s multimorbiditou.“

Přidala několik tipů, jak spát lépe. „Pro zajištění lepšího spánku je důležité podporovat správnou spánkovou hygienu, například zajistit před spaním v ložnici klid, tmu a příjemnou teplotu,“ vysvětluje Sabia. „Doporučuje se také odstranit elektronická zařízení a vyvarovat se velkých jídel před spaním. Dobrý spánek může podpořit také fyzická aktivita a vystavení se světlu během dne.“

Zdroj

sciencedaily.com, CNN, medscape.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -