Pondělí, 15 dubna, 2024

Nešťastné manželství ničí srdce, zjistili vědci z Yaleovy univerzity

Mohlo by vás zajímat

Mnoho lidí nepřekvapí, že hektické vztahy mohou být ve skutečnosti těžké pro srdce. Podle výzkumu z Yaleovy univerzity měly páry, které jsou ve svých vztazích nespokojené, o 50 % vyšší šanci, že po infarktu znovu brzy skončí v nemocnici.

- Reklama -

Podle výzkumu Yaleovy univerzity měli také o 67 % vyšší pravděpodobnost, že v roce následujícím po infarktu budou hlásit bolesti na hrudi, než ti, kteří v manželství zažívali jen malý nebo žádný stres.

Stres ve vztahu vede k pobytu v nemocnici

Výzkumníci z Yale School of Public Health porovnávali více než 1 500 dospělých v rekonvalescenci rok po infarktu. Ti byli požádáni, aby sami uvedli, jaký stres v manželství prožívají. Dopady manželských neshod se více projevily u žen, z nichž 40 % uvedlo, že se kvůli nim cítilo silně stresováno, zatímco u mužů to bylo 30 %.

Účastníci, kteří popsali, že mají obtížné manželství, měli o 50 % vyšší pravděpodobnost, že se znovu dostanou do nemocnice z jakéhokoli důvodu. Přesněji řečeno, ti, kteří uvedli, že jejich manželství je extrémně stresující, měli také o 67 % vyšší pravděpodobnost, že budou hlásit bolesti na hrudi.

Manželský stres má vliv na délku zotavení

Podle hlavního autora studie Cenjinga Zhu z Yale School of Public Health v Connecticutu zjištění ukázala, že osobní život lidí může mít významný vliv na jejich zdraví. “Naše zjištění potvrzují, že stres prožívaný v každodenním životě, například manželský stres, může mít vliv na zotavení mladých dospělých po infarktu,“ uvedl.

Rehabilitaci mladých lidí ovlivňují i další stresy, včetně finančních potíží nebo stresu souvisejícího se zaměstnáním. „V budoucnu by se mělo zvážit vyšetření pacientů na každodenní stres během kontrolních návštěv, aby se lépe identifikovali lidé s vysokým rizikem nízké fyzické/psychické rekonvalescence nebo riziko další hospitalizace,“ dodala. „Komplexní model péče postavený na klinických faktorech i psychosociálních aspektech může být užitečný, zejména pro mladší lidi po infarktu.“

Zdroj:

nypost.com, yalemedicine.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost

Nashtifanské větrné mlýny: Strážci větrů a odkaz minulosti

Někdy může být průvodcem historie i neúprosný vítr. Nashtifanské větrné mlýny, skryté na území iránského Khorásánu, pozorovaly staletí lidského úsilí. Možná i tisíciletí. Poznejte jejich jedinečné rysy a kulturní význam.
- Reklama -