Sobota, 25 května, 2024

Výzkum odhalil celosvětový trend, který naznačuje, že opice nově tráví více času na zemi než na stromech

Mohlo by vás zajímat

Odborníci varují, že s tím, jak klimatické změny a odlesňování vyhánějí primáty z jejich domovů v korunách stromů, se začínají vyvíjet opice, které se chováním podobají lidem.

- Reklama -

Děsivé zjištění vědců z Oxfordu v člověku vyvolává vzpomínku na sci-fi sérii Planeta opic, v níž chodící a mluvící opice nakonec ovládly celou planetu.

Nyní totiž vědci z Oxford Brookes University tvrdí, že v současné době probíhá srovnatelná opičí činnost. Pochopitelně opice nemluví a nesnaží se ovládnout planetu, ale začaly se více chovat jako lidé. Odborníci z Oxfordu totiž studovali 47 druhů primátů žijících na stromech na 70 lokalitách na Madagaskaru a v Americe přes 150 000 hodin. A zjistili, že lemuři a opice nyní raději tráví více čas na zemi, než aby se houpali na větvích, jak byste od nich čekali.

Opice kvůli kácení lesů někdy žijí jako krávy

Dr. Giuseppe Donati, instruktor primatologie na Oxford Brookes, má pro nové opičí chování vysvětlení. „Ve většině tropických zemí, kde tyto druhy žijí, lidé lesy kácejí. Tím vznikají mezery a otevírají se koruny pralesa. To způsobuje zvýšení teploty,“ řekl s tím, že opice si v důsledku změn prostředí hledají nové domovy. „Odlesňování na primáty působí společně se změnou klimatu,“ dodává.

Bambusoví lemuři podle něj spásají pastviny na jihu Madagaskaru, kde jsou koruny stromů neobvykle prořídlé, „tak trochu jako miniaturní krávy“.

Lidé začali chodit po dvou také kvůli potravě

Studie také zjistila, že druhy, které žijí ve větších skupinách a konzumují i jinou potravu než jen ovoce, patří mezi ty, které s největší pravděpodobností tráví více času na zemi.

Tohle chování tak trochu odpovídá deset let staré teorii antropolog C. Owena Lovejoye z Kentské státní univerzity, podle jehož teze bylo důvodem, proč první lidé začali chodit po dvou, to, aby mohli používat paže a ruce k nošení potravy ostatním. To se dá už pozorovat v současnosti u některých opičích druhů také. Kdo ví, k čemu nakonec opice donutíme, pokud lidé nepřestanou drancovat planetu.

Zdroj:

newscientist.com, eurekalert.org, earth.com, jstor.org

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.
- Reklama -