Čtvrtek, 23 ledna, 2025

Výzkum odhalil celosvětový trend, který naznačuje, že opice nově tráví více času na zemi než na stromech

Mohlo by vás zajímat

Odborníci varují, že s tím, jak klimatické změny a odlesňování vyhánějí primáty z jejich domovů v korunách stromů, se začínají vyvíjet opice, které se chováním podobají lidem.

- Reklama -

Děsivé zjištění vědců z Oxfordu v člověku vyvolává vzpomínku na sci-fi sérii Planeta opic, v níž chodící a mluvící opice nakonec ovládly celou planetu.

Nyní totiž vědci z Oxford Brookes University tvrdí, že v současné době probíhá srovnatelná opičí činnost. Pochopitelně opice nemluví a nesnaží se ovládnout planetu, ale začaly se více chovat jako lidé. Odborníci z Oxfordu totiž studovali 47 druhů primátů žijících na stromech na 70 lokalitách na Madagaskaru a v Americe přes 150 000 hodin. A zjistili, že lemuři a opice nyní raději tráví více čas na zemi, než aby se houpali na větvích, jak byste od nich čekali.

Opice kvůli kácení lesů někdy žijí jako krávy

Dr. Giuseppe Donati, instruktor primatologie na Oxford Brookes, má pro nové opičí chování vysvětlení. „Ve většině tropických zemí, kde tyto druhy žijí, lidé lesy kácejí. Tím vznikají mezery a otevírají se koruny pralesa. To způsobuje zvýšení teploty,“ řekl s tím, že opice si v důsledku změn prostředí hledají nové domovy. „Odlesňování na primáty působí společně se změnou klimatu,“ dodává.

Bambusoví lemuři podle něj spásají pastviny na jihu Madagaskaru, kde jsou koruny stromů neobvykle prořídlé, „tak trochu jako miniaturní krávy“.

Lidé začali chodit po dvou také kvůli potravě

Studie také zjistila, že druhy, které žijí ve větších skupinách a konzumují i jinou potravu než jen ovoce, patří mezi ty, které s největší pravděpodobností tráví více času na zemi.

Tohle chování tak trochu odpovídá deset let staré teorii antropolog C. Owena Lovejoye z Kentské státní univerzity, podle jehož teze bylo důvodem, proč první lidé začali chodit po dvou, to, aby mohli používat paže a ruce k nošení potravy ostatním. To se dá už pozorovat v současnosti u některých opičích druhů také. Kdo ví, k čemu nakonec opice donutíme, pokud lidé nepřestanou drancovat planetu.

Zdroj:

newscientist.com, eurekalert.org, earth.com, jstor.org

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Věda našla neočekávané využití pro zbytky kávy, které běžně vyhazujeme

Věda někdy najde úspěšné použití pro obyčejné věci, které máme denně na dosah ruky. To, co na první pohled vypadá jako pouhá kuriozita, může mít zásadní vliv na naši budoucnost. Přesně takovým objevem je nový druh betonu, při jehož výrobě se využívá kávový lógr.

Robovan: Nový autonomní dopravní prostředek Tesly s kapacitou pro 20 cestujících

Představte si svět, kde lidé nastupují do aut a autobusů bez řidičů. Je už zatraceně blízko. Alespoň to naznačila velkolepá akce v Burbanku, kde společnost Tesla představila vedle očekávaného Robotaxi i něco, co by se dalo nazvat autobusem budoucnosti – Robovan.

Nová zjištění o Etruscích: Překvapivé jídlo pro nejmenší a problémy, kterým museli čelit

Představte si, že jste rodičem v době, kdy svět ještě nepoznal slávu Říma. Vaše dítě pláče hlady, vy ale nemáte dost jídla, abyste mu mohli pomoct. Nebo onemocní – a vy víte, že mu možná nebudete schopni zachránit život. Jaké bylo žít mezi Etrusky, tajemným národem, který položil základy slavné římské civilizace?

Jak vypukla nejkratší válka v dějinách: Konflikt trval pouhých 38 minut, ale způsobil spoušť

Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. Začala smrtí sultána a ambicí mladého následníka. Na Zanzibaru se díky tomu na konci 19. století střetla troufalost místního vládce s nekompromisní silou britského impéria. Jak to dopadlo?

Nová funkce WhatsApp: Přepisování hlasových zpráv do textu. Jak ho aktivovat?

Svět moderní komunikace je bohatý na rozmanité způsoby, jak si lidé sdělují své myšlenky a pocity. WhatsApp nyní přichází s funkcí, která může změnit způsob, jakým používáme hlasové zprávy.

Tohle nikdo nečekal: Odborníci varují před hotovostí

Běžné mince a bankovky nejsou jen prostředkem směny – skrývají v sobě i něco, co bychom si nepřáli. Jsou nositelé života.

Globální oteplování promění moře a oceány ve vodní pouště

Ještě nikdy v dějinách naší planety se oceány neoteplovaly tak rychle jako dnes. Studie vědců z Univerzity v Bristolu, publikovaná v časopise Nature, přináší varovný obraz o budoucnosti mořského života.

Co umí (a jak) robotický asistent Elona Muska

Na světě je mnoho podivuhodností, ale snad žádná nebudí tak smíšené pocity jako robot, který vypadá, kráčí a pracuje téměř jako člověk.

Způsobují mobilní telefony rakovinu? Věda po desetiletích výzkumu konečně našla odpověď

Nová studie Světové zdravotnické organizace konečně dává jasné rozhřešení, o kterém už se nebude muset pochybovat.

Tento málo známý režim Windows zrychlí výkon vašeho počítače během mrknutí oka

Kdo by nechtěl, aby jeho počítač běžel, co nejrychleji to umí, bez zbytečných prodlev a čekání? Dnes se společně podíváme na to, jak můžete vašemu počítači dodat chybějící šťávu – tím, že aktivujete režim Špičkový výkon ve Windows 10/11.
- Reklama -