Úterý, 23 července, 2024

Děti narozené starším otcům pláčou jinak, ukázala studie

Mohlo by vás zajímat

Podle nedávné studie provedené na myších se zdá, že děti narozené starším otcům mají v dětství častěji problémy s komunikací.

- Reklama -

Každé novorozeně křičí podobným, ale jedinečným stylem, což je jeho hlavní komunikační prostředek, kterým poutá pozornost dospělých pečovatelů. Mezinárodní výzkumný tým nedávno zkoumal hlasové chování myších mláďat, aby zjistil, jak věk otce ovlivňuje hlasovou aktivitu mláďat a růst jejich tělesné hmotnosti. Výzkum umožní lépe pochopit vývoj hlasu mláďat.

Podle výsledků studie lze pláč mláďat použít jako ukazatel vývoje. Pokud dítě pláče jinak, může to být známkou toho, že trpí poruchou autistického spektra nebo jinou neurovývojovou poruchu. Děti s těmito poruchami vykazují podle vědců specifické vzorce pláče.

Jiný křik může značit poruchu autistického spektra

Vědci ale zatím plně nerozumějí tomu, proč jsou vzorce pláče těchto dětí jedinečné. Byla provedena studie na myších, jejímž cílem bylo zjistit, jaký vliv má stárnutí otce na hlasové chování potomků, aby bylo možné lépe pochopit vztah mezi věkem otce a hlasovým chováním jeho potomků. Studii vedla profesorka Noriko Osumi z Tohoku University Graduate School of Medicine.

Podle jednoho z hlavních zjištění týmu mění pokročilý věk otce rané hlasové chování a zvyšuje počet potomků s atypickými vývojovými vzorci. „Tento hlasový rys mláďat narozených starým otcům je podobný hlasovému rysu mláďat modelových myší s poruchou autistického spektra. Mláďata narozená mladým otcům navíc vykazovala bohatý repertoár, zatímco mláďata narozená starým otcům vykazovala repertoár omezený,“ uvedl profesor Osumi.

Potomci starších otců vykazovali i nižší hmotnost

Aby vědci lépe porozuměli neurobiologii vokální komunikace, zkoumali nedávno ultrazvukové vokalizace myší. Jsou si vědomi toho, že mládě při odloučení od matky a ostatních mláďat ve vrhu vytváří ultrazvukové vokalizace složené z různých zvukových složek. Matka reaguje tím, že si pro mládě přijde, jakmile tyto zvuky uslyší. Myši se chovají způsobem, který je srovnatelný s chováním matky a dítěte u lidí.

Vědci zkoumali ultrazvukovou vokalizaci složenou ze slabik. Jejich analýzy ukázaly, že u mláďat s pokročilým věkem otce se počet slabik a jejich trvání snížily. Změnilo se také složení slabik, přičemž repertoár slabik byl u mláďat s otci pokročilého věku omezenější. Kromě toho měřili tělesnou hmotnost mláďat po dokončení každého ultrazvukového záznamu vokalizace. Porovnáním hmotnosti tým zjistil, že mláďata s otci pokročilého věku měla trvale nižší přírůstek tělesné hmotnosti než mláďata s mladými otci.

Zdroj:

sciencedaily.com, tohoku.ac.jp, eurekalert.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -