Sobota, 20 dubna, 2024

Děti narozené starším otcům pláčou jinak, ukázala studie

Mohlo by vás zajímat

Podle nedávné studie provedené na myších se zdá, že děti narozené starším otcům mají v dětství častěji problémy s komunikací.

- Reklama -

Každé novorozeně křičí podobným, ale jedinečným stylem, což je jeho hlavní komunikační prostředek, kterým poutá pozornost dospělých pečovatelů. Mezinárodní výzkumný tým nedávno zkoumal hlasové chování myších mláďat, aby zjistil, jak věk otce ovlivňuje hlasovou aktivitu mláďat a růst jejich tělesné hmotnosti. Výzkum umožní lépe pochopit vývoj hlasu mláďat.

Podle výsledků studie lze pláč mláďat použít jako ukazatel vývoje. Pokud dítě pláče jinak, může to být známkou toho, že trpí poruchou autistického spektra nebo jinou neurovývojovou poruchu. Děti s těmito poruchami vykazují podle vědců specifické vzorce pláče.

Jiný křik může značit poruchu autistického spektra

Vědci ale zatím plně nerozumějí tomu, proč jsou vzorce pláče těchto dětí jedinečné. Byla provedena studie na myších, jejímž cílem bylo zjistit, jaký vliv má stárnutí otce na hlasové chování potomků, aby bylo možné lépe pochopit vztah mezi věkem otce a hlasovým chováním jeho potomků. Studii vedla profesorka Noriko Osumi z Tohoku University Graduate School of Medicine.

Podle jednoho z hlavních zjištění týmu mění pokročilý věk otce rané hlasové chování a zvyšuje počet potomků s atypickými vývojovými vzorci. „Tento hlasový rys mláďat narozených starým otcům je podobný hlasovému rysu mláďat modelových myší s poruchou autistického spektra. Mláďata narozená mladým otcům navíc vykazovala bohatý repertoár, zatímco mláďata narozená starým otcům vykazovala repertoár omezený,“ uvedl profesor Osumi.

Potomci starších otců vykazovali i nižší hmotnost

Aby vědci lépe porozuměli neurobiologii vokální komunikace, zkoumali nedávno ultrazvukové vokalizace myší. Jsou si vědomi toho, že mládě při odloučení od matky a ostatních mláďat ve vrhu vytváří ultrazvukové vokalizace složené z různých zvukových složek. Matka reaguje tím, že si pro mládě přijde, jakmile tyto zvuky uslyší. Myši se chovají způsobem, který je srovnatelný s chováním matky a dítěte u lidí.

Vědci zkoumali ultrazvukovou vokalizaci složenou ze slabik. Jejich analýzy ukázaly, že u mláďat s pokročilým věkem otce se počet slabik a jejich trvání snížily. Změnilo se také složení slabik, přičemž repertoár slabik byl u mláďat s otci pokročilého věku omezenější. Kromě toho měřili tělesnou hmotnost mláďat po dokončení každého ultrazvukového záznamu vokalizace. Porovnáním hmotnosti tým zjistil, že mláďata s otci pokročilého věku měla trvale nižší přírůstek tělesné hmotnosti než mláďata s mladými otci.

Zdroj:

sciencedaily.com, tohoku.ac.jp, eurekalert.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost
- Reklama -