Čtvrtek, 13 června, 2024

Noční dávka vitaminu B6 pomáhá lépe si pamatovat sny

Mohlo by vás zajímat

Trápí vás, že si nepamatujete své sny? Užívání vitamínu B6 to může zásadně změnit, tvrdí studie.

- Reklama -

Nový výzkum na univerzitě v Adelaide ukázal, že užívání vitaminu B6 pomáhá lidem vybavit si sny. V rámci studie si 100 dospělých Australanů bralo bezprostředně před spaním po dobu pěti dnů 240 miligramů vitaminu B6 nebo doplněk stravy s obsahem vitaminů skupiny B (který obsahoval řadu vitaminů skupiny B). Účastníci ze skupiny užívající B6 následně uváděli, že se jim sny vyjasnily a snáze si je zapamatovali.

„Naše výsledky ukazují, že užívání vitaminu B6 zlepšilo schopnost lidí vybavit si sny ve srovnání s placebem,“ říká autor výzkumu Dr. Denholm Aspy z University’s School of Psychology. „Vitamin B6 neovlivnil živost, bizarnost ani barvu jejich snů a neměl vliv ani na jiné aspekty jejich spánkového režimu.“

Nepřibyly žádné noční můry

Podle Aspyho stráví průměrný člověk sněním přibližně šest let svého života, což znamená, že kdybychom zjistili, jak sny ovládat, mohli bychom je využít produktivněji.

Vědci ve studii také uvádějí, že doplněk B6 nezhoršil spánek účastníků ani nezpůsobil, že by se jim zdálo více nočních můr. „Je to poprvé, co byla provedena taková studie vlivu vitaminu B6 a dalších vitaminů skupiny B na sny na velké a různorodé skupině lidí,“ dodává doktor Aspy.

Dosažitelnější lucidní snění

Říká, že lidem, kteří mají zájem o prožívání lucidních snů, k nimž dochází, když si člověk vědomě uvědomuje, že sní v rámci snu, pomůže k dosažení tohoto jevu větší paměť podpořená vitamínem B6. Vitamín B6 se nachází například v banánech, avokádu, špenátu, bramborách, celozrnných obilovinách, luštěninách, mléce, sýrech, vejcích, červeném mase nebo rybách.

Je ale stále otázkou, jak vše bude probíhat v praxi. Je totiž známou skutečností, že zapomínání snů potkává většinu lidí. Děje se to proto, že procesy, které nám umožňují vytvářet dlouhodobé vzpomínky, během spánku neprobíhají. Například neurotransmiter norepinefrin, který je důležitý pro zapamatování, je ve spánku ve velmi nízkých hladinách.

Účastníci ve skupině s B6 uváděli, že se jim sny vyjasnily a snáze si je zapamatovali.

Zdroj:

studyfinds.org, businessinsider.com, adelaide.edu.au

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.

Při házení mincí ve skutečnosti nejsou šance 50 na 50, zjistili vědci

V otázce hodů mincí bylo vědecky prokázáno, že na spravedlivou šanci padesát na padesát se ve skutečnosti nedá spoléhat.

David Beckham přiznal posedlost uklízením.Má díky tomu dokonalý šatník

V nové dokumentární minisérii "Beckham", která je k vidění na Netflixu, se fotbalová legenda David Beckham otevřeně svěřuje o svém životě s obsedantně-kompulzivní poruchou. A ukázal fanouškům svůj dokonalý šatník.

Protikuřácký zákon v Singapuru už zabránil 20 tisícům mrtvých

V zájmu veřejného zdraví se otevírá cesta k světu bez tabáku. Dvě země, Bhútán a Singapur, se staly průkopníky této cesty díky svým drakonickým krokům v rámci protikuřácké legislativy. A Singapur už tvrdí, že díky zákazům kouření zabránil smrti téměř 20 tisíc lidí.

Slet z nebe: Smrtelně nebezpečný rychlostní pád jako zdroj vzrušení a zábavy

Nesmírně odvážný sport zvaný speed skydiving, z něhož se člověku zrychluje tep, vyžaduje, aby se jeho příznivci vrhli z letadla a usilovali dosáhnout co nejvyšší a stálou terminální rychlost.

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.
- Reklama -