Sobota, 25 května, 2024

Vědci vymysleli online dotazník, kterým lze diagnostikovat autismus

Mohlo by vás zajímat

Nedávná studie ukázala, že nový online průzkum dokáže diagnostikovat autismus až s 95% přesností.

- Reklama -

Výzkumníci z John Carroll University v Ohiu vyvinuli dotazník o 39 položkách, který má rodičům pomoci zorientovat se v často komplikovaném procesu diagnostiky. Tento průlom přichází v návaznosti na nový slibný test, který dokáže odhalit autismus z jediného pramene vlasů.

Dotazník ASDQ (Autism Symptom Dimension Questionnaire) se ptá rodičů nebo pečovatelů na chování jejich dítěte a na to, jak reaguje na sociální signály. Otázky zahrnují, jak často dítě navazuje očekávaný oční kontakt, hraje si s vrstevníky, jeví se přecitlivělé na hlasité zvuky a bere věci příliš doslova. Rodiče mají vybrat ze sady pěti hodnocení, která udávají, jak často se jejich dítě takového chování dopouští.

Průzkum zlepší diagnózu

Podle vědců je tento průzkum „velkým pokrokem“ v diagnostice autismu. Tvrdí, že test je na 90 až 95 procent přesný při odhalování příznaků autismu a je spolehlivý bez ohledu na věk, pohlaví, rasu a etnickou příslušnost. Studie se zúčastnilo 1 467 dětí ve věku od dvou do 17 let, včetně 104 dětí s autismem, děti pocházely z domácností s různým příjmem a zázemím rodičů.

Navzdory vědeckým a společenským pokrokům je porucha autistického spektra často diagnostikována až v pozdním dětství. Vzhledem k tomu, že neexistuje žádný standardní test na toto onemocnění, musí se lékaři spoléhat na vývojovou anamnézu a chování dítěte.

Spoléhejte dál především na lékaře

Pro děti s autismem je zásadní včasná intervence a dotazník ASDQ představuje další krok na cestě ke standardizovanému testu tohoto onemocnění. Zatímco screeningové vyšetření na poruchu autistického spektra se doporučuje provádět v 18 a 24 měsících, formální diagnózu musí provést vyškolený odborník, například vývojový pediatr nebo dětský psycholog.

Ačkoli dotazník ASDQ poskytuje účinný nástroj pro včasnou identifikaci autismu, rodiče by přesto měli pro oficiální diagnózu vyhledat stanovisko lékaře.

Zdroj:

nybreaking.com, dailymail.co.uk, news-medical.net

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.
- Reklama -