Úterý, 23 července, 2024

Vědci vymysleli online dotazník, kterým lze diagnostikovat autismus

Mohlo by vás zajímat

Nedávná studie ukázala, že nový online průzkum dokáže diagnostikovat autismus až s 95% přesností.

- Reklama -

Výzkumníci z John Carroll University v Ohiu vyvinuli dotazník o 39 položkách, který má rodičům pomoci zorientovat se v často komplikovaném procesu diagnostiky. Tento průlom přichází v návaznosti na nový slibný test, který dokáže odhalit autismus z jediného pramene vlasů.

Dotazník ASDQ (Autism Symptom Dimension Questionnaire) se ptá rodičů nebo pečovatelů na chování jejich dítěte a na to, jak reaguje na sociální signály. Otázky zahrnují, jak často dítě navazuje očekávaný oční kontakt, hraje si s vrstevníky, jeví se přecitlivělé na hlasité zvuky a bere věci příliš doslova. Rodiče mají vybrat ze sady pěti hodnocení, která udávají, jak často se jejich dítě takového chování dopouští.

Průzkum zlepší diagnózu

Podle vědců je tento průzkum „velkým pokrokem“ v diagnostice autismu. Tvrdí, že test je na 90 až 95 procent přesný při odhalování příznaků autismu a je spolehlivý bez ohledu na věk, pohlaví, rasu a etnickou příslušnost. Studie se zúčastnilo 1 467 dětí ve věku od dvou do 17 let, včetně 104 dětí s autismem, děti pocházely z domácností s různým příjmem a zázemím rodičů.

Navzdory vědeckým a společenským pokrokům je porucha autistického spektra často diagnostikována až v pozdním dětství. Vzhledem k tomu, že neexistuje žádný standardní test na toto onemocnění, musí se lékaři spoléhat na vývojovou anamnézu a chování dítěte.

Spoléhejte dál především na lékaře

Pro děti s autismem je zásadní včasná intervence a dotazník ASDQ představuje další krok na cestě ke standardizovanému testu tohoto onemocnění. Zatímco screeningové vyšetření na poruchu autistického spektra se doporučuje provádět v 18 a 24 měsících, formální diagnózu musí provést vyškolený odborník, například vývojový pediatr nebo dětský psycholog.

Ačkoli dotazník ASDQ poskytuje účinný nástroj pro včasnou identifikaci autismu, rodiče by přesto měli pro oficiální diagnózu vyhledat stanovisko lékaře.

Zdroj:

nybreaking.com, dailymail.co.uk, news-medical.net

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -