Sobota, 25 května, 2024

Jak udržet mozek v kondici? Podle vědců stačí dodržovat 3 jednoduchá pravidla

Mohlo by vás zajímat

Vědci radí: „Používejte mozek, nebo o něj přijdete.“ Pokud totiž jde o váš intelekt, jeho optimální forma není s věkem nijak zaručena.

- Reklama -

Jaký je nejlepší způsob, jak udržet mozek v kondici s přibývajícím věkem? O tom, jak zastavit zhoršování kognitivních funkcí, už bylo provedeno mnoho studií, a tak norští vědci zjednodušili vědecké poznatky o udržování dobrého zdraví mozku do tří jednoduchých pravidel.

„Klíčem k našemu nervovému systému je šedá a bílá hmota moková,“ říká Hermundur Sigmundsson, profesor na katedře psychologie Norské univerzity vědy a techniky (NTNU).

Bílá hmota mozková slouží ke kontaktu mezi buňkami (myelinizovanými axony) a přispívá k rychlosti přenosu a distribuci signálů, zatímco šedá hmota je tvořena nervovými buňkami (neurony) a dendrity. Poznávání, rozumové schopnosti a paměť by měly být v dobrém stavu, pokud si člověk dokáže udržet bílou a šedou hmotu „v kondici“.

Norská studie proto poskytuje velmi zjednodušený souhrn toho, co v současné době víme o nejlepších postupech pro podporu silného zdraví mozku podle moderní vědy. Tým NTNU ve své nejnovější práci s teoretickým pohledem uvádí 101 odkazů na starší články zabývající se stejným tématem.

„Pokud si chcete udržet mozek v co nejlepší kondici, vynikají tři faktory,“ komentuje poznání norských vědců profesor Sigmundsson.

Podle odborníků lze tyto tři jednoduché postupy využít k zastavení úbytku kognitivních funkcí, mezi něž patří ztráta paměti a potíže s uvažováním. Jaké jsou?

1. Každý den rozhýbejte své tělo!

Zdravý životní styl podporuje prevenci stárnutí mozku a rozvoj centrální nervové soustavy.

2. Udržujte kontakt s těmi, kteří jsou pro vás důležití.

Sociální interakce jsou pro náš mozek zásadní. Hermundur Sigmundsson, profesor na Norské univerzitě vědy a techniky, který na studii pracoval, se domnívá, že vztahy s ostatními lidmi a interakce s nimi přispívají k mnoha složitým biologickým proměnným, které mohou mozek chránit před stárnutím.

3. Věnujte se nějaké zálibě, ale příliš na sebe netlačte!

„Vášeň nebo silný zájem je hnacím motorem, který zlepšuje naše poznávání,“ vysvětluje Sigmundsson. „Náš mozek je neuvěřitelný stroj – ale stejně jako jakýkoli jiný nástroj začne chřadnout, pokud ho necháme příliš dlouho nečinný.“

Zdroj:

studyfinds.com, norwegianscitechnews.com, fox.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.
- Reklama -