Úterý, 23 července, 2024

Jak udržet mozek v kondici? Podle vědců stačí dodržovat 3 jednoduchá pravidla

Mohlo by vás zajímat

Vědci radí: „Používejte mozek, nebo o něj přijdete.“ Pokud totiž jde o váš intelekt, jeho optimální forma není s věkem nijak zaručena.

- Reklama -

Jaký je nejlepší způsob, jak udržet mozek v kondici s přibývajícím věkem? O tom, jak zastavit zhoršování kognitivních funkcí, už bylo provedeno mnoho studií, a tak norští vědci zjednodušili vědecké poznatky o udržování dobrého zdraví mozku do tří jednoduchých pravidel.

„Klíčem k našemu nervovému systému je šedá a bílá hmota moková,“ říká Hermundur Sigmundsson, profesor na katedře psychologie Norské univerzity vědy a techniky (NTNU).

Bílá hmota mozková slouží ke kontaktu mezi buňkami (myelinizovanými axony) a přispívá k rychlosti přenosu a distribuci signálů, zatímco šedá hmota je tvořena nervovými buňkami (neurony) a dendrity. Poznávání, rozumové schopnosti a paměť by měly být v dobrém stavu, pokud si člověk dokáže udržet bílou a šedou hmotu „v kondici“.

Norská studie proto poskytuje velmi zjednodušený souhrn toho, co v současné době víme o nejlepších postupech pro podporu silného zdraví mozku podle moderní vědy. Tým NTNU ve své nejnovější práci s teoretickým pohledem uvádí 101 odkazů na starší články zabývající se stejným tématem.

„Pokud si chcete udržet mozek v co nejlepší kondici, vynikají tři faktory,“ komentuje poznání norských vědců profesor Sigmundsson.

Podle odborníků lze tyto tři jednoduché postupy využít k zastavení úbytku kognitivních funkcí, mezi něž patří ztráta paměti a potíže s uvažováním. Jaké jsou?

1. Každý den rozhýbejte své tělo!

Zdravý životní styl podporuje prevenci stárnutí mozku a rozvoj centrální nervové soustavy.

2. Udržujte kontakt s těmi, kteří jsou pro vás důležití.

Sociální interakce jsou pro náš mozek zásadní. Hermundur Sigmundsson, profesor na Norské univerzitě vědy a techniky, který na studii pracoval, se domnívá, že vztahy s ostatními lidmi a interakce s nimi přispívají k mnoha složitým biologickým proměnným, které mohou mozek chránit před stárnutím.

3. Věnujte se nějaké zálibě, ale příliš na sebe netlačte!

„Vášeň nebo silný zájem je hnacím motorem, který zlepšuje naše poznávání,“ vysvětluje Sigmundsson. „Náš mozek je neuvěřitelný stroj – ale stejně jako jakýkoli jiný nástroj začne chřadnout, pokud ho necháme příliš dlouho nečinný.“

Zdroj:

studyfinds.com, norwegianscitechnews.com, fox.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -