Úterý, 23 července, 2024

Lék na AIDS v injekci: Změní nová vakcína pravidla hry v boji se smrtelnou nemocí?

Mohlo by vás zajímat

Koncem loňského roku americký federální Úřad pro kontrolu potravin a léčiv schválil prodej léku kabotegravir. Ten se ve současnosti prodává pod obchodním názvem Apretude a vyrábí ho společnost GlaxoSmithKline (GSK). Do prodeje se dostal poté, co zkušební studie ukázala, že lék byl účinnější než stávající perorální léky.

- Reklama -

Podle společnosti GSK by měly být podávány dvě úvodní dávky léku s odstupem jednoho měsíce, následně pak další injekcí každé dva měsíce. A jak tvrdí Dr. Debra Birnkrantová, ředitelka oddělení antivirotik v Centru pro kontrolu potravin a léčiv kabotegravir by mohl být „důležitý nástroj“ v úsilí o vymýcení HIV. Je to totiž vůbec poprvé, co se podařilo vyrobit lék, který zabrání přechodu HIV v AIDS a nevyžaduje každodenní užívání tablet.

Injekce po dvou měsících místo prášků každý den

Preexpoziční profylaxe, neboli PrEP, v současnosti používané léky jako např. Truvada a Descovy mají míru účinnosti až 99 procent – pokud jsou užívány pravidelně. Navzdory zjevným výhodám PrEP, Centra pro prevenci HIV a HIV/AIDS (Centers for Disease Control) tvrdí, že ve Spojených státech pouze čtvrtina z 1,2 milionu ohrožených osob doporučených k léčbě dostala léky.

David Rosenthal, lékařský ředitel Centra pro HIV u mladých dospělých, dospívajících a dětí v Northwell Health v Great Neck ve státě New York, si myslí, že tak nízké procento léčených osob je z důvodu nutnosti brát léky na denní bázi. „Často je to vážně proto, že pacienti nechtějí užívat léky denně. Stále zaznamenáváme nárůst případů HIV ve skupině 25-39 let a PrEP je jedním z pozoruhodných nástrojů, které máme k dispozici, abychom lidem pomohli udržet se v bezpečí a umožnili jim převzít kontrolu nad jejich sexuálním životem,“ myslí si Rosenthal.

Negativem je vysoká cena léku

Kabotegravir by podle Debry Birnkrantové mohl tohle díky svému dávkovacímu schématu změnit. Může pomoci „vysoce rizikovým osobám a některým skupinám, u nichž je adherence denní medikace problémem.

I další odborníci schválení léku vítají. Obecně se má za to, že s použitím kabotegraviru se boj s AIDS stává velkou výzvou a není už to nerealistická možnost. Nicméně je třeba podotknout, že kabotegravir je zatím stále spojen s vysokou pořizovací cenou. Ta v přepočtu činí kolem 81 tisíc za jednu dávku. Často se na financování zatím prý ani nepodílí americké pojišťovny. Pilulky PrEP přitom Američané mohou v lékárnách dostávat bez doplatku.

Zdroj:

https://www.medicinenet.com/script/main/art.asp?articlekey=269236

https://www.npr.org/2021/12/23/1067366345/hiv-aids-injection-fda-approval-cabotegravir-apretude-prep?t=1643581807997

https://www.ctvnews.ca/health/fda-approves-first-injectable-prep-medication-to-lower-hiv-risk-1.5715482

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -