Pondělí, 15 dubna, 2024

Lék na AIDS v injekci: Změní nová vakcína pravidla hry v boji se smrtelnou nemocí?

Mohlo by vás zajímat

Koncem loňského roku americký federální Úřad pro kontrolu potravin a léčiv schválil prodej léku kabotegravir. Ten se ve současnosti prodává pod obchodním názvem Apretude a vyrábí ho společnost GlaxoSmithKline (GSK). Do prodeje se dostal poté, co zkušební studie ukázala, že lék byl účinnější než stávající perorální léky.

- Reklama -

Podle společnosti GSK by měly být podávány dvě úvodní dávky léku s odstupem jednoho měsíce, následně pak další injekcí každé dva měsíce. A jak tvrdí Dr. Debra Birnkrantová, ředitelka oddělení antivirotik v Centru pro kontrolu potravin a léčiv kabotegravir by mohl být „důležitý nástroj“ v úsilí o vymýcení HIV. Je to totiž vůbec poprvé, co se podařilo vyrobit lék, který zabrání přechodu HIV v AIDS a nevyžaduje každodenní užívání tablet.

Injekce po dvou měsících místo prášků každý den

Preexpoziční profylaxe, neboli PrEP, v současnosti používané léky jako např. Truvada a Descovy mají míru účinnosti až 99 procent – pokud jsou užívány pravidelně. Navzdory zjevným výhodám PrEP, Centra pro prevenci HIV a HIV/AIDS (Centers for Disease Control) tvrdí, že ve Spojených státech pouze čtvrtina z 1,2 milionu ohrožených osob doporučených k léčbě dostala léky.

David Rosenthal, lékařský ředitel Centra pro HIV u mladých dospělých, dospívajících a dětí v Northwell Health v Great Neck ve státě New York, si myslí, že tak nízké procento léčených osob je z důvodu nutnosti brát léky na denní bázi. „Často je to vážně proto, že pacienti nechtějí užívat léky denně. Stále zaznamenáváme nárůst případů HIV ve skupině 25-39 let a PrEP je jedním z pozoruhodných nástrojů, které máme k dispozici, abychom lidem pomohli udržet se v bezpečí a umožnili jim převzít kontrolu nad jejich sexuálním životem,“ myslí si Rosenthal.

Negativem je vysoká cena léku

Kabotegravir by podle Debry Birnkrantové mohl tohle díky svému dávkovacímu schématu změnit. Může pomoci „vysoce rizikovým osobám a některým skupinám, u nichž je adherence denní medikace problémem.

I další odborníci schválení léku vítají. Obecně se má za to, že s použitím kabotegraviru se boj s AIDS stává velkou výzvou a není už to nerealistická možnost. Nicméně je třeba podotknout, že kabotegravir je zatím stále spojen s vysokou pořizovací cenou. Ta v přepočtu činí kolem 81 tisíc za jednu dávku. Často se na financování zatím prý ani nepodílí americké pojišťovny. Pilulky PrEP přitom Američané mohou v lékárnách dostávat bez doplatku.

Zdroj:

https://www.medicinenet.com/script/main/art.asp?articlekey=269236

https://www.npr.org/2021/12/23/1067366345/hiv-aids-injection-fda-approval-cabotegravir-apretude-prep?t=1643581807997

https://www.ctvnews.ca/health/fda-approves-first-injectable-prep-medication-to-lower-hiv-risk-1.5715482

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost

Nashtifanské větrné mlýny: Strážci větrů a odkaz minulosti

Někdy může být průvodcem historie i neúprosný vítr. Nashtifanské větrné mlýny, skryté na území iránského Khorásánu, pozorovaly staletí lidského úsilí. Možná i tisíciletí. Poznejte jejich jedinečné rysy a kulturní význam.
- Reklama -