Sobota, 20 dubna, 2024

Těžší deky zlepšují spánek, zjistila švédská studie

Mohlo by vás zajímat

Těžší deky mohou pomáhat lidem lépe spát, protože zvyšují hladinu melatoninu.

Těžší typy přikrývek mohou být užitečným pomocníkem v boji za lepší spánek, který je pro dobré zdraví nezbytný. Předpokládá se, že více vážící deky ovlivňují syntézu melatoninu. Výzkumníci z Uppsalské univerzity zjistili, že používání duchen může vést ke zvýšení hladiny melatoninu přibližně o 30 procent.

- Reklama -

Nedávného výzkumu se zúčastnilo 11 žen a 15 mužů, kteří podstoupili pečlivý screening. Všichni byli mladí, zdraví lidé, kteří nekouřili a udržovali si váhu v normě. Protože všichni účastníci studie užívali hormonální monofázickou antikoncepci, byla menší pravděpodobnost, že by hormonální výkyvy menstruačního cyklu ovlivnily výsledky.

„Používání těžké deky zvýšilo koncentraci melatoninu ve slinách asi o 30 procent. Nebyly však pozorovány žádné rozdíly v oxytocinu, kortizolu a aktivitě sympatického nervového systému mezi podmínkami s těžkou a lehkou přikrývkou,“ uvádí v mediální zprávě první autorka studie Elisa Methová, doktorandka na katedře farmaceutických biověd na univerzitě v Uppsale.

„Naše studie může nabídnout mechanismus, který vysvětluje, proč mohou zátěžové přikrývky působit některé terapeutické účinky, jako je například zlepšení spánku. Naše zjištění se však opírají o malý vzorek a zkoumaly pouze akutní účinky zátěžové deky. Je tedy zapotřebí provést rozsáhlejší studie, včetně zkoumání, zda jsou pozorované účinky zátěžové deky na melatonin trvalé po delší dobu,“ dodává hlavní autor Christian Benedict, docent farmakologie na katedře farmaceutických biověd na univerzitě v Uppsale.

Zdroj:

realsimple.com, medicalnewstoday.com, studyfinds.org

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost
- Reklama -