Pondělí, 15 dubna, 2024

Mohly ženy v antice soutěžit na olympijských hrách?

Mohlo by vás zajímat

Nejenže se nemohly zúčastnit, ale většina žen ani nesměla na stadion.

- Reklama -

Spartská princezna Kyniska byla první ženou, která zvítězila na starověkých olympijských hrách, když dvakrát získala ekvivalent zlaté medaile (korunu z olivových listů) v závodě tethripponů neboli vozatajů se čtyřmi koňmi – Stalo se to v letech 396 a 392 př. n. l. a Kyniska vyhrála byla mezi vítězi zapsána díky tomu, že vlastnila a chovala koně, nikoliv že se účastnila samotných her.

Ve skutečnosti se ženy nemohly antických olympijských her účastnit (nebo je dokonce sledovat, pokud byly vdané) pod trestem smrti, jak informují stránky perseus.tufts.edu. Jedinými povolenými divačkami byly mladé neprovdané ženy a Démétřina kněžka, která měla čestné místo vedle oltáře.

Smrtelný risk kvůli synovi

Toto omezení však nezabránilo jedné odhodlané matce, aby se vplížila dovnitř. Kallipateira z Rhodu se podle stránek worldhistory.org převlékla za trenéra, aby mohla sledovat svého syna při boxu. Když byla přistižena, nebyla potrestána – její dědeček byl koneckonců král.

Nicméně od té doby, co se Kallipateira dokázala vmísit mezi mužské trenéry, se zavedlo nové pravidlo. Podmínky účasti byly změněny tak, že se trenéři museli před vstupem do arény svléknout, aby prokázali své mužství.

Obecné nízká práva žen v antice

Mimo Spartu měly ženy ve starověkém Řecku jen málo práv a jejich život řídili muži z rodiny. Nejprve je měl na starosti otec, a po něm převzal péči manžel. Pokud žena oba přežila, zodpovídal za ni dospělý syn nebo strýc.

Jistě existovaly ženy, které našly způsob, jak prosadit svou individualitu, jako Sapfó z Lesbu, Telesilla z Argosu nebo Agnodika z Athén, ale obecně vzato měly ženy, které chtěly žít nezávisle a řídit svůj život a finance, pouze možnost stát se hetérou, prvotřídní kurtizánou, jako třeba slavná Aspasie z Milétu.

Život žen byl takto omezen, protože byly v době antického Řecka považovány za obzvláště slaboduché a náchylné k tomu, aby si dělaly, co chtějí. Ženy byly od přírody považovány za divoké a „zkrotit“ je mohl až manželský svazek, který umožňoval manželovi kontrolovat jejich různé rozmary a pudy.

„Zkrocená zvířata mají lepší povahu než divoká a všem zkroceným zvířatům se daří lépe, když jim vládne člověk, protože pak jsou zachována. A opět: samec je od přírody nadřazený a samice podřízená; jeden vládne a druhý je ovládán; tato zásada se nutně vztahuje na celé lidstvo,“ komentoval tehdejší poměry na světě Aristoteles ve své knize Politika.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost

Nashtifanské větrné mlýny: Strážci větrů a odkaz minulosti

Někdy může být průvodcem historie i neúprosný vítr. Nashtifanské větrné mlýny, skryté na území iránského Khorásánu, pozorovaly staletí lidského úsilí. Možná i tisíciletí. Poznejte jejich jedinečné rysy a kulturní význam.
- Reklama -