Pondělí, 15 dubna, 2024

Hlad a jídlo v konkrétní čas prodlužují u myších samců život. Co to znamená pro lidi?

Mohlo by vás zajímat

Myši, které jedly jedno jídlo denně, se dočkaly delšího života a měly i lepší výsledky u běžných onemocnění jater a metabolických poruch souvisejících s věkem, ukázala studie. Co ale přinese tahle studie lidem?

- Reklama -

Podle nové studie to vypadá, že omezování kalorií a konzumace jídla pouze v době, kdy je tělo nejlépe připraveno jej metabolicky zpracovat, prodlužuje život. Alespoň se to prokázalo u myší.

Výzkumníci, kteří zkoumali myši na různých dietách, zjistili, že myši, které dostávaly méně kalorií během jednoho denního krmení, žily déle než myši, které jedly větší počet kalorií rozložených do celého dne.

Hladovění a jídlo jednou denně přidali měsíce života

Autor studie Dudley Lamming z Wisconsinské univerzity řekl, že vědci již asi sto let vědí, že omezování kalorií prodlužuje život hlodavců. Předchozí studie o myších a omezování kalorií však zahrnovaly neúmyslné hladovění, přičemž myši byly obvykle krmeny pouze jednou denně.

Lammingův tým se rozhodl zjistit, zda může hrát roli i časový odstup mezi krmením – a zjistil, že nezáleží pouze na množství potravy.

Ve studii, kterou jeho tým prováděl na stovkách myší po dobu čtyř let, samotná strava se sníženým obsahem kalorií prodloužila život zvířat o 10 %. Ale krmení myší touto dietou pouze v noci, kdy jsou myši nejaktivnější, prodloužilo jejich život o 35 procent.

Pomoct by studie mohla nakonec i lidem

Tato kombinace – strava se sníženým obsahem kalorií a noční stravování – prodloužila průměrnou délku života zvířat o dalších devět měsíců. U lidí by se obdobný plán týkal omezení stravování na denní hodiny.

Podle Takahashiho, molekulárního biologa z University of Texas Southwestern Medical Center, výzkum pomáhá rozplést kontroverze kolem dietních plánů, které zdůrazňují stravování pouze v určitou denní dobu. Podoboné diety sice neurychlí hubnutí u lidí, ale podle odborníků by mohly přinést lidem zdravotní výhody, které by vedly k prodloužení života.

Zdroj:

ScienceDaily.com, Inverse.com, science.org, france24.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost

Nashtifanské větrné mlýny: Strážci větrů a odkaz minulosti

Někdy může být průvodcem historie i neúprosný vítr. Nashtifanské větrné mlýny, skryté na území iránského Khorásánu, pozorovaly staletí lidského úsilí. Možná i tisíciletí. Poznejte jejich jedinečné rysy a kulturní význam.
- Reklama -