Úterý, 8 dubna, 2025

Vědci odhalili, proč někteří lidé přitahují komáry více než jiní

- Reklama -

Mohlo by vás zajímat

Ačkoli komáří samičky pronásledují každého člověka, někteří z nás mají přes léto mnohem více štípanců než jiní. Klíčem k pochopení příčin je naše kůže.

- Reklama -

Co rozhoduje, jestli vás štípne komár? Podle lidových pověr je to krevní skupina, hladina cukru v krvi, konzumace česneku nebo banánů, případně jestli jste žena nebo dítě. Leslie Vosshallová, ředitelka Laboratoře neurogenetiky a chování na Rockefellerově univerzitě, upozorňuje, že většina těchto myšlenek není dostatečně podložena spolehlivými důkazy.

To je důvod, proč se Vosshallová a Maria Elena De Obaldia, bývalá postdoktorandka v její laboratoři, rozhodly prozkoumat nejlepší teorii vysvětlující rozdíly v přitažlivosti komárů: osobní pachové rozdíly související s kožní mikrobiotou. V jejich studii se ukázalo, že komáry může přitahovat silná vůně produkovaná mastnými kyselinami, které se uvolňují z kůže.

Rozhoduje množství karboxylových kyselin

Kvalita vašeho pižma tak určuje, zda budete komáry přitahovat. Bohužel pro lidi, kteří jsou pronásledováni hmyzem, nad tím nemáme příliš velkou kontrolu, protože komáři jsou k vám přitahováni kvůli vašemu výraznému, přirozenému tělesnému pachu, který je výsledkem práce nejrůznějších bakterií. Platí, že pokud má vaše pokožka hodně karboxylových kyselin, chemické složky, která se přirozeně vyskytuje v kůži, budete pro komáry lákavou kořistí.

„Existuje velmi, velmi silná souvislost mezi tím, že máte na kůži velké množství těchto mastných kyselin, a tím, že jste magnetem na komáry,“ uvedla Vosshallová.

Rozdíl v přitažlivosti pro komáry je až 100násobný

Ta ve své studii pozorovala osm osob po dobu tří let. Měli každý den nosit nylonové punčochy na předloktí. Tímto procesem prošli několikrát. Punčochy „nasáklé“ pižmatem dobrovolníků se pak testovaly. De Obaldia pro komáry vytvořila olfaktometrický test se dvěma možnostmi volby, který se skládal z plexisklové komory rozdělené na dvě trubice, z nichž každá končila krabičkou s punčochou.

V hlavní místnosti umístili komáry Aedes Aegypti, kteří jsou hlavními přenašeči virů Zika, dengue, žluté zimnice a chikungunya. Sledovali, jak hmyz létá po trubkách buď směrem k jednomu, nebo druhému nylonu. Subjekt 33 byl pro Aedes aegypti zdaleka nejlákavějším cílem, přitahoval komáry stokrát více než subjekt 19, který byl nejméně atraktivním účastníkem výzkumu, a čtyřikrát více než další nejlákavější subjekt.

Zdroj:

cbsnews.com, sciencedaily.com, popularmechanics.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Puff Diddy se ve vězení nervově zhroutil? Prosil prý vězeňské dozorce, aby ho odvezli do nemocnice

Metropolitní vazební věznice v Brooklynu se o Vánocích stala nečekaným jevištěm dramatu jednoho z nejznámějších jmen hudebního průmyslu. Puff Diddy se údajně nervově zhroutil a žadonil u dozorců, aby ho okamžitě převezli do nemocnice.

Kate Moss: Na internetu koluje její fotka z roku 1999 s Puff Diddym, jak jí dává podezřelou pilulku

Zdánlivě nevinný snímek z oslavy narozenin rozvířil debatu na internetu. Ukazuje kontroverzního rapera Puff Diddyho, jak objímá očividně „rozevlátou“ modelku Kate Mossovou, zatímco v...

TikTok zakáže dětem filtry. Chce chránit jejich duševní zdraví

Digitální svět mění pravidla hry. To, co bylo kdysi zábavou, se totiž proměnilo v neviditelný diktát – ideál krásy ovládají zkrášlující filtry. Aplikace jako TikTok umožňují mladým lidem změnit si vzhled jediným kliknutím. Výsledkem však často není radost, ale frustrace a tlak na dokonalost. A proto TikTok v tomto ohledu zcela mění svou politiku.

Hrozí cenový šok: Káva by mohla v supermarketech brzy výrazně zdražit

Čechům se prodražuje oblíbený ranní rituál. Cena kávy totiž neustále roste. Mnozí si tento fakt uvědomují až ve chvíli, kdy v obchodě sáhnou po svém oblíbeném balení pražených zrn. Cenovka, kterou dnes vidí, dříve působila jako přijatelný kompromis mezi radostí a rozpočtem; nyní vyvolává spíše šok a obavy. A bude hůř!

Země s největší zlatou rezervou na Zemi 4krát překonala Čínu a Rusko

Zlato. Symbol bohatství, moci a jistoty už po tisíce let. Ani v digitálním věku plném virtuálních měn a algoritmů neztratilo na významu. Tenhle cenný...

Trumpovi s ukončením války Ruska s Ukrajinou pomůže Musk, tvrdí moderátor Piers Morgan

Když se Piers Morgan, známý moderátor a publicista, pustil do předpovědí o budoucnosti konfliktu Ruska s Ukrajinou, znělo to trochu jako příběh ze sci-fi románu. Morgan totiž s neochvějnou jistotou tvrdí, že budoucí americký prezident Donald Trump opravdu okamžitě přinese mír mezi Ruskem a Ukrajinou. Jak to podle něj udělá?

Věda našla neočekávané využití pro zbytky kávy, které běžně vyhazujeme

Věda někdy najde úspěšné použití pro obyčejné věci, které máme denně na dosah ruky. To, co na první pohled vypadá jako pouhá kuriozita, může mít zásadní vliv na naši budoucnost. Přesně takovým objevem je nový druh betonu, při jehož výrobě se využívá kávový lógr.

Robovan: Nový autonomní dopravní prostředek Tesly s kapacitou pro 20 cestujících

Představte si svět, kde lidé nastupují do aut a autobusů bez řidičů. Je už zatraceně blízko. Alespoň to naznačila velkolepá akce v Burbanku, kde společnost Tesla představila vedle očekávaného Robotaxi i něco, co by se dalo nazvat autobusem budoucnosti – Robovan.

Nová zjištění o Etruscích: Překvapivé jídlo pro nejmenší a problémy, kterým museli čelit

Představte si, že jste rodičem v době, kdy svět ještě nepoznal slávu Říma. Vaše dítě pláče hlady, vy ale nemáte dost jídla, abyste mu mohli pomoct. Nebo onemocní – a vy víte, že mu možná nebudete schopni zachránit život. Jaké bylo žít mezi Etrusky, tajemným národem, který položil základy slavné římské civilizace?

Jak vypukla nejkratší válka v dějinách: Konflikt trval pouhých 38 minut, ale způsobil spoušť

Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. Začala smrtí sultána a ambicí mladého následníka. Na Zanzibaru se díky tomu na konci 19. století střetla troufalost místního vládce s nekompromisní silou britského impéria. Jak to dopadlo?
- Reklama -