Úterý, 23 července, 2024

Vědci odhalili, proč někteří lidé přitahují komáry více než jiní

Mohlo by vás zajímat

Ačkoli komáří samičky pronásledují každého člověka, někteří z nás mají přes léto mnohem více štípanců než jiní. Klíčem k pochopení příčin je naše kůže.

- Reklama -

Co rozhoduje, jestli vás štípne komár? Podle lidových pověr je to krevní skupina, hladina cukru v krvi, konzumace česneku nebo banánů, případně jestli jste žena nebo dítě. Leslie Vosshallová, ředitelka Laboratoře neurogenetiky a chování na Rockefellerově univerzitě, upozorňuje, že většina těchto myšlenek není dostatečně podložena spolehlivými důkazy.

To je důvod, proč se Vosshallová a Maria Elena De Obaldia, bývalá postdoktorandka v její laboratoři, rozhodly prozkoumat nejlepší teorii vysvětlující rozdíly v přitažlivosti komárů: osobní pachové rozdíly související s kožní mikrobiotou. V jejich studii se ukázalo, že komáry může přitahovat silná vůně produkovaná mastnými kyselinami, které se uvolňují z kůže.

Rozhoduje množství karboxylových kyselin

Kvalita vašeho pižma tak určuje, zda budete komáry přitahovat. Bohužel pro lidi, kteří jsou pronásledováni hmyzem, nad tím nemáme příliš velkou kontrolu, protože komáři jsou k vám přitahováni kvůli vašemu výraznému, přirozenému tělesnému pachu, který je výsledkem práce nejrůznějších bakterií. Platí, že pokud má vaše pokožka hodně karboxylových kyselin, chemické složky, která se přirozeně vyskytuje v kůži, budete pro komáry lákavou kořistí.

„Existuje velmi, velmi silná souvislost mezi tím, že máte na kůži velké množství těchto mastných kyselin, a tím, že jste magnetem na komáry,“ uvedla Vosshallová.

Rozdíl v přitažlivosti pro komáry je až 100násobný

Ta ve své studii pozorovala osm osob po dobu tří let. Měli každý den nosit nylonové punčochy na předloktí. Tímto procesem prošli několikrát. Punčochy „nasáklé“ pižmatem dobrovolníků se pak testovaly. De Obaldia pro komáry vytvořila olfaktometrický test se dvěma možnostmi volby, který se skládal z plexisklové komory rozdělené na dvě trubice, z nichž každá končila krabičkou s punčochou.

V hlavní místnosti umístili komáry Aedes Aegypti, kteří jsou hlavními přenašeči virů Zika, dengue, žluté zimnice a chikungunya. Sledovali, jak hmyz létá po trubkách buď směrem k jednomu, nebo druhému nylonu. Subjekt 33 byl pro Aedes aegypti zdaleka nejlákavějším cílem, přitahoval komáry stokrát více než subjekt 19, který byl nejméně atraktivním účastníkem výzkumu, a čtyřikrát více než další nejlákavější subjekt.

Zdroj:

cbsnews.com, sciencedaily.com, popularmechanics.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -