Sobota, 20 dubna, 2024

Vědci odhalili, proč někteří lidé přitahují komáry více než jiní

Mohlo by vás zajímat

Ačkoli komáří samičky pronásledují každého člověka, někteří z nás mají přes léto mnohem více štípanců než jiní. Klíčem k pochopení příčin je naše kůže.

- Reklama -

Co rozhoduje, jestli vás štípne komár? Podle lidových pověr je to krevní skupina, hladina cukru v krvi, konzumace česneku nebo banánů, případně jestli jste žena nebo dítě. Leslie Vosshallová, ředitelka Laboratoře neurogenetiky a chování na Rockefellerově univerzitě, upozorňuje, že většina těchto myšlenek není dostatečně podložena spolehlivými důkazy.

To je důvod, proč se Vosshallová a Maria Elena De Obaldia, bývalá postdoktorandka v její laboratoři, rozhodly prozkoumat nejlepší teorii vysvětlující rozdíly v přitažlivosti komárů: osobní pachové rozdíly související s kožní mikrobiotou. V jejich studii se ukázalo, že komáry může přitahovat silná vůně produkovaná mastnými kyselinami, které se uvolňují z kůže.

Rozhoduje množství karboxylových kyselin

Kvalita vašeho pižma tak určuje, zda budete komáry přitahovat. Bohužel pro lidi, kteří jsou pronásledováni hmyzem, nad tím nemáme příliš velkou kontrolu, protože komáři jsou k vám přitahováni kvůli vašemu výraznému, přirozenému tělesnému pachu, který je výsledkem práce nejrůznějších bakterií. Platí, že pokud má vaše pokožka hodně karboxylových kyselin, chemické složky, která se přirozeně vyskytuje v kůži, budete pro komáry lákavou kořistí.

„Existuje velmi, velmi silná souvislost mezi tím, že máte na kůži velké množství těchto mastných kyselin, a tím, že jste magnetem na komáry,“ uvedla Vosshallová.

Rozdíl v přitažlivosti pro komáry je až 100násobný

Ta ve své studii pozorovala osm osob po dobu tří let. Měli každý den nosit nylonové punčochy na předloktí. Tímto procesem prošli několikrát. Punčochy „nasáklé“ pižmatem dobrovolníků se pak testovaly. De Obaldia pro komáry vytvořila olfaktometrický test se dvěma možnostmi volby, který se skládal z plexisklové komory rozdělené na dvě trubice, z nichž každá končila krabičkou s punčochou.

V hlavní místnosti umístili komáry Aedes Aegypti, kteří jsou hlavními přenašeči virů Zika, dengue, žluté zimnice a chikungunya. Sledovali, jak hmyz létá po trubkách buď směrem k jednomu, nebo druhému nylonu. Subjekt 33 byl pro Aedes aegypti zdaleka nejlákavějším cílem, přitahoval komáry stokrát více než subjekt 19, který byl nejméně atraktivním účastníkem výzkumu, a čtyřikrát více než další nejlákavější subjekt.

Zdroj:

cbsnews.com, sciencedaily.com, popularmechanics.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost
- Reklama -