Sobota, 20 dubna, 2024

Muži stárnou rychleji než ženy, ukázal výzkum

Mohlo by vás zajímat

Nedávná studie ukázala, že v době, kdy muži dosáhnou padesátky, je jejich tělo fyziologicky zhruba o čtyři roky starší než tělo stejně starých žen.

- Reklama -

Podle studie z Finska jsou muži fyziologicky starší než ženy a pozorovatelný rozdíl mezi pohlavími je částečně, ale ne zcela, vysvětlován častějším kouřením a větší tělesnou velikostí mužů. Ve Finsku se ženy obvykle dožívají o pět let více než muži.

V 70. letech 20. století, kdy měly ženy oproti mužům téměř desetiletý náskok v délce života, byl rozdíl mezi pohlavími největší. V posledních letech se však tento rozdíl rychle zmenšuje. Podle nedávno zveřejněné studie se biologický proces stárnutí u obou pohlaví liší.

V pokročilém věku se rozdíl zvětšuje

Studie se zabývala potenciálními biologickými rozdíly ve stárnutí mezi muži a ženami a také tím, zda za případné rozdíly mohou faktory související se životním stylem. Zkoumaly se i rozdíly mezi mladými a staršími dospělými.

Jako ukazatele biologického stárnutí použili finští výzkumníci řadu epigenetických hodin. Epigenetické hodiny umožňují studovat faktory, které ovlivňují délku života ještě za života zkoumané osoby. K odhadu biologického věku v letech využívají hladiny metylace DNA zjištěné ze vzorku krve.

„Zjistili jsme, že muži jsou biologicky starší než ženy stejného chronologického věku a rozdíl je výrazně větší u starších účastníků,“ říká Anna Kankaanpääová, doktorandka z Výzkumného centra gerontologie a Fakulty sportu a zdravotních věd.

Ženám stárnutí usnadňuje estrogen

Rozdíl ve stárnutí mezi pohlavími starších dvojčat, ale ne mezi dvojčaty mladých dospělých, vysvětlují autoři studie tím, že muži častěji kouří. Kromě toho lze malou část rozdílu mezi pohlavími v obou věkových skupinách přičíst větším tělesným rozměrům mužů.

„Pozorovali jsme pohlavní rozdíl v tempu stárnutí, který nelze vysvětlit faktory souvisejícími se životním stylem,“ říká Kankaanpääová.

„V naší studii jsme také použili poměrně vzácný design studie a porovnávali jsme tempo stárnutí u dvojčat opačného pohlaví. Podobný rozdíl byl pozorován i u těchto párů dvojčat. Mužský sourozenec byl přibližně o rok biologicky starší než jeho ženské dvojče. Tyto dvojice vyrůstaly ve stejném prostředí a sdílely polovinu genů. Rozdíl lze vysvětlit například pohlavními rozdíly v genetických faktorech a příznivými účinky ženského pohlavního hormonu estrogenu na zdraví,“ uzavřela Kankaanpääová.

Zdroj:

jyu.fi, news-medical.net, labonline.com.au

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost
- Reklama -