Úterý, 23 července, 2024

Muži stárnou rychleji než ženy, ukázal výzkum

Mohlo by vás zajímat

Nedávná studie ukázala, že v době, kdy muži dosáhnou padesátky, je jejich tělo fyziologicky zhruba o čtyři roky starší než tělo stejně starých žen.

- Reklama -

Podle studie z Finska jsou muži fyziologicky starší než ženy a pozorovatelný rozdíl mezi pohlavími je částečně, ale ne zcela, vysvětlován častějším kouřením a větší tělesnou velikostí mužů. Ve Finsku se ženy obvykle dožívají o pět let více než muži.

V 70. letech 20. století, kdy měly ženy oproti mužům téměř desetiletý náskok v délce života, byl rozdíl mezi pohlavími největší. V posledních letech se však tento rozdíl rychle zmenšuje. Podle nedávno zveřejněné studie se biologický proces stárnutí u obou pohlaví liší.

V pokročilém věku se rozdíl zvětšuje

Studie se zabývala potenciálními biologickými rozdíly ve stárnutí mezi muži a ženami a také tím, zda za případné rozdíly mohou faktory související se životním stylem. Zkoumaly se i rozdíly mezi mladými a staršími dospělými.

Jako ukazatele biologického stárnutí použili finští výzkumníci řadu epigenetických hodin. Epigenetické hodiny umožňují studovat faktory, které ovlivňují délku života ještě za života zkoumané osoby. K odhadu biologického věku v letech využívají hladiny metylace DNA zjištěné ze vzorku krve.

„Zjistili jsme, že muži jsou biologicky starší než ženy stejného chronologického věku a rozdíl je výrazně větší u starších účastníků,“ říká Anna Kankaanpääová, doktorandka z Výzkumného centra gerontologie a Fakulty sportu a zdravotních věd.

Ženám stárnutí usnadňuje estrogen

Rozdíl ve stárnutí mezi pohlavími starších dvojčat, ale ne mezi dvojčaty mladých dospělých, vysvětlují autoři studie tím, že muži častěji kouří. Kromě toho lze malou část rozdílu mezi pohlavími v obou věkových skupinách přičíst větším tělesným rozměrům mužů.

„Pozorovali jsme pohlavní rozdíl v tempu stárnutí, který nelze vysvětlit faktory souvisejícími se životním stylem,“ říká Kankaanpääová.

„V naší studii jsme také použili poměrně vzácný design studie a porovnávali jsme tempo stárnutí u dvojčat opačného pohlaví. Podobný rozdíl byl pozorován i u těchto párů dvojčat. Mužský sourozenec byl přibližně o rok biologicky starší než jeho ženské dvojče. Tyto dvojice vyrůstaly ve stejném prostředí a sdílely polovinu genů. Rozdíl lze vysvětlit například pohlavními rozdíly v genetických faktorech a příznivými účinky ženského pohlavního hormonu estrogenu na zdraví,“ uzavřela Kankaanpääová.

Zdroj:

jyu.fi, news-medical.net, labonline.com.au

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -