Sobota, 20 dubna, 2024

Smrt se skrývá v očích: Jednoduchý oční test umí podle studie odhadnout délku života

Mohlo by vás zajímat

Podle vědců lze jednoduchým očním vyšetřením nahlédnout do budoucnosti a odhadnout, jak dlouhý ještě bude váš život.

- Reklama -

Mezinárodní výzkumný tým tvrdí, že biologické stáří sítnice – tenké membrány za oční bulvou obsahující miliony buněk citlivých na světlo – zřejmě souvisí s rizikem úmrtí v příštích deseti letech. Díky tomu by se dala odhadovat délka života. A stačí k tomu použít oční test.

V rámci studie bylo téměř 47 000 dospělých ve věku 40 až 69 let podrobeno skenování zadní plochy očí. Výzkumníci využili počítačový systém umělé inteligence k analýze stavu drobných cév v jejich sítnici. Tento nástroj jim pomohl určit, zda jsou účastníci z biologického hlediska „rychle stárnoucí“, a účastníci byli sledováni po dobu 11 let.

Oko ukazuje výskyt vážných chorob

V rámci studie UK Biobank byl každé osobě naskenován oční fundus – zadní plocha oka. Mezinárodní tým porovnával „biologický věk“ sítnice každého člověka s jeho chronologickým věkem – u mnoha účastníků byl zjištěn „věkový rozdíl sítnice“.

Vědci vysvětlují, že jedinci, kteří zpočátku vykazovali „sítnicový věk“ vyšší než jejich chronologický věk, vykazovali roční nárůst rizika úmrtí z jakékoliv příčiny o 2 % a o 3 % u specifických příčin, jako jsou srdeční choroby, demence nebo rakovina.

Tým také uvádí, že jejich odhady očekávané délky života měly celkovou přesnost na 3,5 roku.

Sítnice je jako okno neurologických nemocí

Podle odborníků by tento objev mohl vést k jednoduchému rutinnímu screeningu život ohrožujících stavů. „Sítnice nabízí jedinečné, dostupné „okno“ pro hodnocení základních patologických procesů systémových cévních a neurologických onemocnění,“ vysvětluje spoluautor studie Dr. Mingguang He z Centra pro oční výzkum v Austrálii.

Dodává, že mikrovaskulatura sítnice se zdá být obzvláště citlivá na „kumulativní poškození způsobená stárnutím, která zvyšují hladinu poškození sítnice, ukazují zvýšené riziko úmrtí.“

„Významná souvislost mezi věkovým rozdílem sítnice a úmrtností na nekardiovaskulární/nenádorová onemocnění spolu s rostoucím počtem důkazů o spojení mezi okem a mozkem může podporovat názor, že sítnice je „oknem“ neurologických onemocnění,“ uzavírají autoři.

Zdroj:

https://www.studyfinds.org/eye-test-how-long-youll-live/

https://www.wionews.com/science/can-eyes-predict-death-scientists-in-australia-claim-to-hold-potential-evidence-445902

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost
- Reklama -