Pátek, 6 září, 2024

Vědci oživili těla mrtvých pavouků, aby posloužili jako laboratorní pinzety

Mohlo by vás zajímat

Strojní inženýři z Riceovy univerzity dokázali využít mrtvé pavouky jako mechanická chapadla, která mohou splynout s přírodním prostředím a zároveň zvedat předměty, jako je jiný hmyz, který je větší než oni sami.

- Reklama -
- Reklama - Google

Proč se namáhat s navrhováním vlastních robotů, když můžete znovu použít to, co vytvořila příroda? Přesně to napadlo inženýry z Riceovy univerzity, kteří úspěšně přeměnili mrtvé pavouky na robotická uchopovací klepeta. Vědci nazvali svou novou oblast výzkumu „nekrobotika“ a tvrdí, že by mohla vytvořit levné, účinné a biologicky odbouratelné alternativy k současným robotickým systémům.

Projekt začal, když se tým stěhoval do nových laboratorních prostor a všiml si mrtvého pavouka v rohu. Nohy měl stočené do klubíčka a vědci začali přemýšlet, proč to tak pavouci dělají, když umřou. Je to z toho důvodu, že pavouci nemají antagonistické svalové páry, což v podstatě znamená, že se jejich končetiny pohybují pouze jedním směrem, pokud na ně nepůsobí jiná síla.

Naproti tomu lidské končetiny mají párové svalové skupiny. Například paže mají biceps a triceps, které společně pracují na pokrčení nebo natažení končetiny. Když použijeme toto přirovnání, je to jako kdyby pavouci měli pouze bicepsy, takže když umírají, jejich paže se stočí, protože je pavouci ovládají hydraulicky – zvýšením tlaku.

Pavouk se osvědčil jako první „nekrobot“

„Shodou okolností je pavouk po smrti dokonalou architekturou pro přirozeně odvozená chapadla malého měřítka,“ komentoval pokusy s mrtvým pavoukem Daniel Preston, autor myšlenky „nekrobotů“. „Jednou z klíčových výhod je, že příroda už udělala konstrukční a výrobní práci za nás. Můžeme si opatřit tento materiál, neživého pavouka, a pak se propojit s hydraulickým systémem pavouka, abychom jej mohli přímo použít jako robotické chapadlo.“

„Když pavouk zemře, tlak již nepůsobí proti ohybovým svalům, což způsobí, že se nohy pavouka stočí dovnitř, jak je běžně pozorováno u mrtvých domácích pavouků,“ uvádí Preston ve zprávě o svém pokusu.

K zprovoznění nohou stačila injekce se vzduchem

Preston s kolegyní nakonec dokázali v rámci svého výzkumu proměnit mrtvé pavouky v miniaturní „nekrobotické“ chapadla tím, že do jejich těl napumpovali malé množství vzduchu. Jednoduše do těla pavouka zavedli podkožní jehlu, zalepili ji lepidlem, jehlu připojili k injekční stříkačce a pomocí ní ovládali tok tlaku do těla pavouka a přes jeho nohy.

Zdroj:

SYFY, rice.edu, usatoday.com, theverge.com

- Reklama - Google
- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Jeremy Clarkson: Vyloučili ho před maturitou, ke slávě mu pomohla neuctivost

Jeremy Charles Robert Clarkson se narodil 11. dubna 1960 v Doncasteru v Jižním Yorkshiru Shirley a Eddiemu Clarksonovým. Shirley byla učitelkou na základní škole...

Válka dronů už není sci-fi: V Severní Dakotě poslali bojovat s kriminalitou do ulic ozbrojené stroje

Dle ministerstva obrany je nesmrtící, neboli neletální zbraň je definovaná jako:„Neletální zbraně (Non-Lethal Weapons) jsou takové zbraně, které mají na určitou dobu vyřadit z...

Dopisy starořímského vojáka matce ukázaly armádní zvyklosti ve zcela novém světle

Dopis nese datum února roku 108 n. l. a Apollinarius ho odeslal matce Tasoucharion do egyptské Alexandrie z Bostry v Arábii, kde působil...

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.
- Reklama -