Čtvrtek, 13 června, 2024

Vědci oživili těla mrtvých pavouků, aby posloužili jako laboratorní pinzety

Mohlo by vás zajímat

Strojní inženýři z Riceovy univerzity dokázali využít mrtvé pavouky jako mechanická chapadla, která mohou splynout s přírodním prostředím a zároveň zvedat předměty, jako je jiný hmyz, který je větší než oni sami.

- Reklama -

Proč se namáhat s navrhováním vlastních robotů, když můžete znovu použít to, co vytvořila příroda? Přesně to napadlo inženýry z Riceovy univerzity, kteří úspěšně přeměnili mrtvé pavouky na robotická uchopovací klepeta. Vědci nazvali svou novou oblast výzkumu „nekrobotika“ a tvrdí, že by mohla vytvořit levné, účinné a biologicky odbouratelné alternativy k současným robotickým systémům.

Projekt začal, když se tým stěhoval do nových laboratorních prostor a všiml si mrtvého pavouka v rohu. Nohy měl stočené do klubíčka a vědci začali přemýšlet, proč to tak pavouci dělají, když umřou. Je to z toho důvodu, že pavouci nemají antagonistické svalové páry, což v podstatě znamená, že se jejich končetiny pohybují pouze jedním směrem, pokud na ně nepůsobí jiná síla.

Naproti tomu lidské končetiny mají párové svalové skupiny. Například paže mají biceps a triceps, které společně pracují na pokrčení nebo natažení končetiny. Když použijeme toto přirovnání, je to jako kdyby pavouci měli pouze bicepsy, takže když umírají, jejich paže se stočí, protože je pavouci ovládají hydraulicky – zvýšením tlaku.

Pavouk se osvědčil jako první „nekrobot“

„Shodou okolností je pavouk po smrti dokonalou architekturou pro přirozeně odvozená chapadla malého měřítka,“ komentoval pokusy s mrtvým pavoukem Daniel Preston, autor myšlenky „nekrobotů“. „Jednou z klíčových výhod je, že příroda už udělala konstrukční a výrobní práci za nás. Můžeme si opatřit tento materiál, neživého pavouka, a pak se propojit s hydraulickým systémem pavouka, abychom jej mohli přímo použít jako robotické chapadlo.“

„Když pavouk zemře, tlak již nepůsobí proti ohybovým svalům, což způsobí, že se nohy pavouka stočí dovnitř, jak je běžně pozorováno u mrtvých domácích pavouků,“ uvádí Preston ve zprávě o svém pokusu.

K zprovoznění nohou stačila injekce se vzduchem

Preston s kolegyní nakonec dokázali v rámci svého výzkumu proměnit mrtvé pavouky v miniaturní „nekrobotické“ chapadla tím, že do jejich těl napumpovali malé množství vzduchu. Jednoduše do těla pavouka zavedli podkožní jehlu, zalepili ji lepidlem, jehlu připojili k injekční stříkačce a pomocí ní ovládali tok tlaku do těla pavouka a přes jeho nohy.

Zdroj:

SYFY, rice.edu, usatoday.com, theverge.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.

Při házení mincí ve skutečnosti nejsou šance 50 na 50, zjistili vědci

V otázce hodů mincí bylo vědecky prokázáno, že na spravedlivou šanci padesát na padesát se ve skutečnosti nedá spoléhat.

David Beckham přiznal posedlost uklízením.Má díky tomu dokonalý šatník

V nové dokumentární minisérii "Beckham", která je k vidění na Netflixu, se fotbalová legenda David Beckham otevřeně svěřuje o svém životě s obsedantně-kompulzivní poruchou. A ukázal fanouškům svůj dokonalý šatník.

Protikuřácký zákon v Singapuru už zabránil 20 tisícům mrtvých

V zájmu veřejného zdraví se otevírá cesta k světu bez tabáku. Dvě země, Bhútán a Singapur, se staly průkopníky této cesty díky svým drakonickým krokům v rámci protikuřácké legislativy. A Singapur už tvrdí, že díky zákazům kouření zabránil smrti téměř 20 tisíc lidí.

Slet z nebe: Smrtelně nebezpečný rychlostní pád jako zdroj vzrušení a zábavy

Nesmírně odvážný sport zvaný speed skydiving, z něhož se člověku zrychluje tep, vyžaduje, aby se jeho příznivci vrhli z letadla a usilovali dosáhnout co nejvyšší a stálou terminální rychlost.

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.
- Reklama -