Sobota, 25 května, 2024

Vyšší hladina tuku dělá dospělé lidi pomalejší v logice, ukázala studie

Mohlo by vás zajímat

Tady je něco k zamyšlení – nová znepokojivá studie ukazuje, že tloustnutí nás dělá hloupými!

- Reklama -

Vědci z kanadské McMasterovy univerzity tvrdí, že jejich výzkum spojuje vyšší hladinu tělesného tuku se zvýšeným rizikem poklesu kognitivních funkcí a pomalejšího zpracování myšlenek.

Tým vědců tvrdí, že i když ve výsledcích zohlednil stavy spojené s kardiovaskulárními problémy souvisejícími s demencí – jako je cukrovka a vysoký krevní tlak -, tak tlustší lidé stále zaostávali v logických věcech ve srovnání s tělesně zdatnějšími jedinci.

V logickém testu „tlouštíci“ zaostávali

Vědci měřili pro potřeby studie množství tělesného tuku u více než 9 000 účastníků, kterým bylo v průměru 58 let a byli sledováni a vybírání v průběhu téměř deseti let. Kromě toho 6 733 z těchto účastníků podstoupilo magnetickou rezonanci, která hodnotila jak břišní tuk nahromaděný kolem jejich orgánů (viscerální tuk), tak případná cévní poškození mozku (oblasti mozku postižené nedostatečným průtokem krve). Aby vědci změřili mentální schopnosti dobrovolníků, provedli u nich navíc test symbolů číslic.

Tento vyhodnocovací nástroj představuje klíč sestávající z čísel od jedné do devíti, z nichž každé je spárováno s jiným snadno napsatelným symbolem, například > nebo <. Pod klíčem je seznam náhodných čísel a testovaný má obvykle maximálně 120 sekund na to, aby vyplnil odpovídající symbol pro každou číslici.

Pomalejší reakce způsobené tloušťkou

Vedoucí autorka Dr. Sonia Anandová říká: „Naše výsledky naznačují, že diety, které mají zabránit nebo omezit nadměrné množství tělesného tuku, mohou zachovat vyšší kognitivní funkce i v pokročilém věku.“

Anandová a její tým ale nezjistili žádnou souvislost mezi zvyšující se hladinou nadbytečného tuku a zhoršenou pamětí nebo slovní zásobou. Zjistili však, že tuk způsobuje zpomalení „rychlosti zpracování“ – tedy času potřebného k vstřebání, pochopení a reakci na pohledy, zvuky nebo pohyby.

„Zachování kognitivních funkcí je jedním z nejlepších způsobů, jak předcházet demenci ve stáří. Tato studie naznačuje, že jedním ze způsobů, jak správnou výživou a fyzickou aktivitou předcházet demenci, může být udržování zdravé hmotnosti a procenta tělesného tuku,“ dodal ke zjištěním spoluautor studie Dr. Eric Smith.

Zdroj:

usnews.com, studyfinds.org, consumer.healthday.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.
- Reklama -