Úterý, 23 července, 2024

Vyšší hladina tuku dělá dospělé lidi pomalejší v logice, ukázala studie

Mohlo by vás zajímat

Tady je něco k zamyšlení – nová znepokojivá studie ukazuje, že tloustnutí nás dělá hloupými!

- Reklama -

Vědci z kanadské McMasterovy univerzity tvrdí, že jejich výzkum spojuje vyšší hladinu tělesného tuku se zvýšeným rizikem poklesu kognitivních funkcí a pomalejšího zpracování myšlenek.

Tým vědců tvrdí, že i když ve výsledcích zohlednil stavy spojené s kardiovaskulárními problémy souvisejícími s demencí – jako je cukrovka a vysoký krevní tlak -, tak tlustší lidé stále zaostávali v logických věcech ve srovnání s tělesně zdatnějšími jedinci.

V logickém testu „tlouštíci“ zaostávali

Vědci měřili pro potřeby studie množství tělesného tuku u více než 9 000 účastníků, kterým bylo v průměru 58 let a byli sledováni a vybírání v průběhu téměř deseti let. Kromě toho 6 733 z těchto účastníků podstoupilo magnetickou rezonanci, která hodnotila jak břišní tuk nahromaděný kolem jejich orgánů (viscerální tuk), tak případná cévní poškození mozku (oblasti mozku postižené nedostatečným průtokem krve). Aby vědci změřili mentální schopnosti dobrovolníků, provedli u nich navíc test symbolů číslic.

Tento vyhodnocovací nástroj představuje klíč sestávající z čísel od jedné do devíti, z nichž každé je spárováno s jiným snadno napsatelným symbolem, například > nebo <. Pod klíčem je seznam náhodných čísel a testovaný má obvykle maximálně 120 sekund na to, aby vyplnil odpovídající symbol pro každou číslici.

Pomalejší reakce způsobené tloušťkou

Vedoucí autorka Dr. Sonia Anandová říká: „Naše výsledky naznačují, že diety, které mají zabránit nebo omezit nadměrné množství tělesného tuku, mohou zachovat vyšší kognitivní funkce i v pokročilém věku.“

Anandová a její tým ale nezjistili žádnou souvislost mezi zvyšující se hladinou nadbytečného tuku a zhoršenou pamětí nebo slovní zásobou. Zjistili však, že tuk způsobuje zpomalení „rychlosti zpracování“ – tedy času potřebného k vstřebání, pochopení a reakci na pohledy, zvuky nebo pohyby.

„Zachování kognitivních funkcí je jedním z nejlepších způsobů, jak předcházet demenci ve stáří. Tato studie naznačuje, že jedním ze způsobů, jak správnou výživou a fyzickou aktivitou předcházet demenci, může být udržování zdravé hmotnosti a procenta tělesného tuku,“ dodal ke zjištěním spoluautor studie Dr. Eric Smith.

Zdroj:

usnews.com, studyfinds.org, consumer.healthday.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -