Sobota, 20 dubna, 2024

Zvedání činek podle studie dodává mladistvý vzhled a dobrou náladu

Mohlo by vás zajímat

Setkali jste se někdy s mužem, který jako by popíral léta a vypadal mnohem mladší, než je jeho skutečný věk? Překvapilo vás, když jste zjistili, že už překročil čtyřicáté narozeniny? Přemýšleli jste, jaké může být jeho tajemství věčného mládí? Nejspíš to bude zvedání činek.

- Reklama -

Klíč k jeho mladistvému vzhledu totiž podle nedávné studie spočívá ve vzpírání. Ta prokázala, že muži, kteří se pravidelně věnují vzpírání, vykazují mladistvý vzhled a působí mladší než skutečně jsou. Při dalším zkoumání se ukázalo, že ti samí muži jsou také psychicky stabilnější a vykazují větší spokojenost se svým emocionálním stavem.

Podle nové studie o emocionálních dopadech zvedání závaží má posilování pro starší lidi řadu výhod. Především jde o budování síly, svalové hmoty, motivace a sebevědomí. Zjištění vědců naznačují, že lidé, kteří mají obavy začít s posilováním ve vyšším věku, by ho měli vyzkoušet. Díky tomu zjistí, jak ovlivní jejich tělo a mysl. Předchozí studie totiž dokázaly, že posilování může pomoci starším lidem lépe stárnout. Děje se to tím, že zpomaluje nebo zvrátí úbytek svalové hmoty a předchází křehkosti a závislosti na ostatních.

Lepší svaly, zdraví i nálada

Aby prozkoumali psychologické přínosy posilování, provedli vědci z univerzity v Jyvaskyle ve Finsku studii na 81 starších mužích a ženách, kteří byli zdraví a fyzicky aktivní, ale dosud nezvedali činky. Dobrovolníci trénovali dvakrát týdně po dobu tří měsíců. Poté jim vědci doporučili pokračovat v tréninku jednou, dvakrát nebo třikrát týdně po dobu šesti měsíců. Výzkumníci sledovali sílu, kondici, metabolické zdraví a postoj účastníků k tréninku.

Studie ukázala, že po šesti měsících posilování pod dohledem téměř všichni účastníci získali sílu a zlepšili různé ukazatele svého zdraví, i když posilovali pouze jednou týdně. Po skončení formální studie však byli účastníci odkázáni sami na sebe a výzkumníci čekali šest měsíců, aby zjistili, kdo a jak často ještě zvedá.

Polovina testovaných u cvičení zůstala

K jejich překvapení rok po studii téměř polovina dobrovolníků stále zvedala činky alespoň jednou týdně. To ukazuje, že posilování nejen zlepšuje fyzické zdraví, ale také posiluje motivaci a sebevědomí, což vede k dlouhodobému odhodlání cvičit. Takže hurá na zvedání činek, než začnete pociťovat příznaky stárnutí dřív, než je to potřeba.

Zdroj:

mensvariety.com, nytimes.com

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost
- Reklama -